هفته اول آذر 87 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» نیکی به دیگران یا به خویش؟

نیکی به دیگران یا به خویش؟

وقتی مجموعه عالم هستی و نظام الهی حاکم بر آن، خدمت‏ها را بی‏پاسخ و پاداش نمی‏گذارد و خداوند، به اهل احسان و دستگیران از بینوایان پاداش عظیم و بی‏حساب می‏بخشد، پس می‏توان گفت، خدمت به مردم، نیکی به خویشتن است و چنین احسان‏ها و یاری‏هایی نه تنها گُم نمی‏شود، که به سوی خود نیکوکار برمی‏گردد. این مضمون بلند، که انگیزه آفرین و شوق‏انگیز است، در روایات متعدّدی مطرح شده است.

امام علی ـ علیه السلام ـ می‏فرماید:

«مَنْ صَنَعَ مَعروفا فإنّما صَنَعَ الخیر لَنِفْسه و لا یَطْلُبُ مِن غیرهِ شُکْرَ ما اَوْلاهُ لَنِفْسِهِ.»

«هر کس کار نیکی کند، به خودش نیکی کرده است و از دیگری پاداش و سپاس آن نیکی را که به خود کرده است، نخواهد.»

بازگشت ثمره احسان به خویشتن، هم در دنیاست، هم در آخرت. امّا از آنجا که آخرت سرای پاداش است، بیشترین رجوعِ ثمرات را باید در آنجا جست.

به قول صائب تبریزی:

تیره روزان جهان را به چراغی دریاب  تا پس از مرگ، تو را شمع مزاری باشد 

در سخن دیگری، حضرت امیر ـ علیه السلام ـ از این نکته، چنین یاد می‏فرماید:

«مَنْ عَلِمَ اَنّ ما صَنَعَ اِنّما صَنَعَ اِلی نفسِهِ لم یستَبْطِ النّاسَ فی شُکرِهم، وَلَمْ یستزِدْهُم فی مَودَّتِهم، فلا تلْتَمِسْ مِنْ غیرِکَ شُکْرَ ما اَتیْتَ اِلی نَفْسِک وَ وَقَیْتَ بِهِ عِرضَکَ.»

«هر کس بداند که آنچه نیکی می‏کند به خودش می‏کند، مردم را به تأخیر در سپاس، نسبت نمی‏دهد و خواستار محبّت ورزیدن بیشتر مردم نمی‏شود. پس از دیگری مخواه که درباره آنچه به خودت نیکی کرده‏ای و آبروی خویش را حفظ کرده‏ای، سپاسگزاری‏ات کنند.»

کسی که با این دید، به عملکردها بنگرد، هرگز نه انگیزه «خدمت رسانی» خویش را از دست می‏دهد، نه از ناسپاسی و قدرنشناسی دیگران سست می‏گردد و نه در پی آن است که مردم از زحمات و خدماتش تقدیر و تجلیل کنند و بر او آفرین گویند و مراسم تکریم برایش برپا سازند.

آنکه برای خدا، به خلق خدا خدمت می‏کند، چشم داشت پاداش را هم تنها از خدا دارد و این مهم‏ترین عامل انگیزه آفرین است.

نباید پنداشت که زحمات هدر می‏رود و خدمت‏ها مورد توجّه قرار نمی‏گیرد، چرا که آنکه باید بداند و ارج نهد و پاداش بخشد، خداست و او کریم است و نیکی‏ها را پاداش مضاعف عطا می‏کند.

یکی از همسران پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل می‏کند که در خانه رسول الله ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ گوسفندی ذبح شد و گوشت آن میان فقرا و همسایگان تقسیم گشت. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ پرسید: چه باقی مانده است؟ گفتم: چیزی باقی نمانده است، جز یک پاچه گوسفند. حضرت فرمود: جز همین یک پاچه، بقیّه‏اش مانده است.

در واقع، آنچه برای مصرف شخصی و خانواده مانده است، رفتنی است و آنچه که به دیگران احسان شده است، در بایگانی و ذخیره الهی ماندگار است و در شدیدترین روز نیازمندیِ انسان، به او بازمی گردد؛ با افزایشی چند برابر، و این وعده صادقِ الهی است.

عبدالرحمان جامی چه نیکو سروده است:

چند روزی زقوی دینان باش  در پی حاجت مسکینان باش 

شمع شو شمع، که خود را سوزی  تا به آن بزمِ کسان افروزی 

با بد و نیک، نکوکاری ورز  شیوه یاری و غمخواری ورز 

ابر شو تا که چو باران ریزی  بر گل و خس، همه یکسان ریزی 

باش چون بحر، زآلایش پاک  ببر آلایش از آلایشناک 

منبع

دعائم الاسلام، ج 2، ص 320.

معانی الاخبار، ص 141؛ بحارالانوار، ج 75، ص 42.

کنزالعمّال، حدیث 16150.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 87/9/7 :: ساعت 6:0 عصر )

»» مفهوم خدمتگزاری

مفهوم خدمتگزاری

انسان اجتماعی است و در جمع , استعداش شکوفا می گردد انسانها, همانند سنگهایی نیستنداز یکدیگر بی خبر و با هم بی ارتباط بلکه مانند حلقات یک زنجیره اند که حیات و قوامشان در گرو پیوستگی و وابستگی است . به همین جهت , در فرهنگ بشری , همواره , به این مساله توجه گردیده و به تعبیرهای گوناگون , جامعه انسانی به این سو فراخوانده شده است .اندیشه وران و مصلحان , با بیان و قلم , مردم را به تعاطف , تعاضد, همدلی و خدمت رسانی دعوت کرده و آن را از مقومات جامعه و اجتماع برشمرده اند. ادیان الهی , که براساس ارزشهای فطری و واقعی استوارند, به این امر عنایت کرده و نقش اساسی را در ایجاد و تقویت این روحیه داشته اند و پیامبران و آورندگان پیام الهی , در راس خدمتگزاران جوامع بشری بوده اند.

در فرهنگ و معارف اسلامی , به این صفت و عمل شایسته سفارش فراوان شده است . دراین دین بزرگ ,ارزشمندترین مردم , سودمندترین آنان است :

خیرالناس انفعهم للناس .

خدمتگزاری , مفهوم وسیع و گسترده ای دارد.این واژه , تمام فعالیتهای مثبت و مفیدانسانها را در زمینه های :اجتماعی ,اقتصادی , سیاسی , فرهنگی و معنوی شامل می شود.این نکته را یادآور می شویم که : [خدمتگزاری] غیراز[ انجام وظیفه] است . برای روشنی و وضوح معنای خدمتگزاری , لازم است , مرزاین دو مشخص شود.

کسی که مسؤولیتی بر دوش دارد, چه در بعد معنوی و چه در بعد مادی , و درازای کار, مزد دریافت می کند, خدمتگزار نیست گر چه نتیجه تلاش او در راستای خدمت به خلق قرار می گیرد. خدمتگزار, واژه ای است که با چگونگی عمل و نیت فرد ارتباط دارد.

البته اگر شخصی در انجام وظیفه اش کوتاهی نکرد و آن را به بهترین وجه انجام داد و علاوه , هم و غم خویش را در رفع نارسائیهای زندگی مردم قرار داد و تابع یکسری مقررات خشک و دست و پاگیراداری نبود, نام خدمتگزار, بر او زیبنده و شایسته خواهد بود بنابراین , هر خدمتگزار مالا به جامعه خدمت می کند ولی هر خدمتی خدمتگزاری نیست .

معلمی که علاوه برانجام دقیق وظایف , برای رشد و شکوفایی شاگردان , دل می سوزاند, عالمی که علاوه بر تبیین احکام دین , درامور خیر و مسائل زندگی مردم پیشگام است و با مبارزات و فداکاریهایش ,از لذتهای زندگی چشم می پوشد, متمکنی که علاوه برانجان وظایف شرعی , بااموال و دارائیش بانی مراکز سودمند می گردد و به نیازمندان امداد می رساند و بالاخره آن رزمند بسیجی که از ناموس وارزشهای دینی , عاشقانه به دفاع بر می خیزد, همه ,از نمونه های بارز خدمتگزاری بیشمارند. بدینسان می یابیم که در مفهوم خدمتگزاری , گذشت , فداکاری ,ایثار, تحمل سختی و ناگواری واحساس هبستگی به همنوعان نهفته است .

با توجه به وصعت و گستردگی معنای خدمتگزاری , می توان آن را به دو بخش عمده تقسیم کرد:

1. خدمتهای مادی .

2. خدمتهای معنوی .

تاسیس مدارس و موسسات , مراکزامداد تلاشهایی از قبیل : امدادرسانی , ساختن مدرسه , دانشگاه , مسجد, پاک , ورزشگاه و...از مقوله خدمات مادی است .

خدماتی مانند: تعلیم ,ارشاد, پاسداری از عقیده واخلاق مردم , تبلیغ ازارزشهای دینی , ستیز با متجاوزان , کوشش در راه استقلال و عزت و بالاخره فداکاری و فدا شدن در راه ایمان و عقیده از جمله خدمتهای معنوی شمرده می شوند.

اینک که مقصود مااز به کار بردن واژه خدمتگزاری , دراین مقاله , بیان شد,اشارتی خواهیم داشت به ارزش واهمیت خدمتگزاری و برخی از جوله های آن .نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 87/9/6 :: ساعت 6:0 عصر )

»» مصادیق خدمت به مردم

مصادیق خدمت به مردم

گمان برخی این است که خدمت به مردم و کمک به آنان، منحصر در حلّ مشکلات مادّی و برطرف ساختن نیازهای مالی آن هاست، در حالی که چه بسا کمک به حلّ گرفتاری‏های روحی و نیازهای عاطفی، در تأمین سعادت واقعی و طراوت و شادابی زندگی آنان مؤثرتر است. بر این اساس، در مجموعه رهنمودهای اولیای الهی، آن گاه که از خدمت به هم‏نوعان سخن به میان می‏آید، علاوه بر تأمین نیازهای جسمانی، از ضرورت برآورده سازی نیازهای روحی و روانی آن‏ها نیز بحث می‏شود. پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در تبیین بهترین کارها در نزد پروردگار عالم سه چیز را جزء بهترین کارها می‏شمارند: «ایجاد خوشحالی در دل مومن، برطرف ساختن گرسنگی‏اش، زدودن غم و اندوه از چهره او».

پیروان واقعی اهل‏بیت

خدمت به برادران دینی و کمک به آنان، به اندازه‏ای در دیدگاه اولیای الهی حائز اهمیّت است که در برخی از روایاتْ آن جا که سخن از پیروان واقعی اهل‏بیت به میان می‏آید، میزان پای‏بندی آنان به اصل خدمت و مساعدت به برادران دینی، ملاک و معیار پیرو حقیقی بودن اهل‏بیت علیهم‏السلام ذکر می‏شود. نقل شده است که: «روزی یکی اصحاب امام باقر علیه‏السلام به آن حضرت عرض کرد: الحمداللّه‏ پیرو شما اهل‏بیت علیهم‏السلام در جامعه ما فراوان است. امام باقر علیه‏السلام فرمودند: آیا افراد ثروت‏مند و بی‏نیازتان به مستمندان عطوفت و مهربانی نشان می‏دهند؟ آیا نیکوکاران از تقصیر خطاکاران در می‏گذرند؟ آیا در مسائل مالی به یکدیگر کمک می‏کنند و نیازهای همدیگر را برطرف می‏سازند؟ آن فرد عرض کرد: خیر، به این اندازه که می‏فرمایید به همدیگر رسیدگی نمی‏کنند. حضرت فرمودند: پس آن‏ها پیرو واقعی ما نیستند؛ زیرا پیروان واقعی، کسانی هستند که این گونه که گفتم عمل کنند».

ایمان به خدا و خدمت به مردم

ایمان چون سایر امور، دارای علامت‏هایی است که از دقت در رفتارهای فردی و اجتماعی انسان مؤمن، می‏توان به وجود آن پی برد. از جمله نشانه‏های ایمان، پیش‏قدم بودن در کمک به مردم و تلاش در برآورده شدن نیازهای آنان است. امام صادق علیه‏السلام در این باره می‏فرمایند: «کسی که برادر مؤمنش نیاز خود را در پیش او مطرح می‏کند، با خوش رویی برخورد نکند، به خدا و پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ایمان نیاورده است. پیرو ما اگر قدرت داشت، نیاز او را برآورده می‏کند و اگر خود به تنهایی قادر بر آن نیست، به کمک دیگر مومنان این کار را انجام می‏دهد تا حاجت برادر دینی‏اش را برطرف گردد.

نعمت بودن خدمت‏رسانی

متأسفانه به دلیل عدم شناخت حقیقت نیاز بندگان خدا، در بیش‏تر موارد، انسان‏ها از روبه‏رو شدن با انسان‏های نیازمند که محتاج کمک و یاری هستند، ناراحت و روی گردان می‏شوند. امّا سیره و روش اولیای الهی خلاف این بوده است؛ چرا که آنانْ نیازهای مردم را که به آنها عرضه می‏شد، از جمله نعمت‏های الهی می‏دانستند و با تمام وجود درصدد برطرف ساختن آن بر می‏آمدند. امام زین‏العابدین علیه‏السلام در اشاره به حقیقت نیاز مردم می‏فرمایند: «نیازهای مردم به شما، از نعمت‏های الهی است که به شما روی آورده است؛ بناربراین، هرگز از برخورد با آن خسته و ناراحت نشوید» و به این خاطر امام صادق علیه‏السلام می‏فرمایند: «وقتی حاجت‏مندی به من مراجعه می‏کند، سعی می‏کنم هر چه زودتر نیاز او را برآورده سازم؛ چرا که می‏ترسم او به صورتی دیگر بی‏نیاز شود و من از دست‏یابی به پاداش انجام این کار نیک محروم شوم».نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 87/9/5 :: ساعت 6:0 عصر )

»» مصادیق خدمت به مردم

مصادیق خدمت به مردم

گمان برخی این است که خدمت به مردم و کمک به آنان، منحصر در حلّ مشکلات مادّی و برطرف ساختن نیازهای مالی آن هاست، در حالی که چه بسا کمک به حلّ گرفتاری‏های روحی و نیازهای عاطفی، در تأمین سعادت واقعی و طراوت و شادابی زندگی آنان مؤثرتر است. بر این اساس، در مجموعه رهنمودهای اولیای الهی، آن گاه که از خدمت به هم‏نوعان سخن به میان می‏آید، علاوه بر تأمین نیازهای جسمانی، از ضرورت برآورده سازی نیازهای روحی و روانی آن‏ها نیز بحث می‏شود. پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در تبیین بهترین کارها در نزد پروردگار عالم سه چیز را جزء بهترین کارها می‏شمارند: «ایجاد خوشحالی در دل مومن، برطرف ساختن گرسنگی‏اش، زدودن غم و اندوه از چهره او».

پیروان واقعی اهل‏بیت

خدمت به برادران دینی و کمک به آنان، به اندازه‏ای در دیدگاه اولیای الهی حائز اهمیّت است که در برخی از روایاتْ آن جا که سخن از پیروان واقعی اهل‏بیت به میان می‏آید، میزان پای‏بندی آنان به اصل خدمت و مساعدت به برادران دینی، ملاک و معیار پیرو حقیقی بودن اهل‏بیت علیهم‏السلام ذکر می‏شود. نقل شده است که: «روزی یکی اصحاب امام باقر علیه‏السلام به آن حضرت عرض کرد: الحمداللّه‏ پیرو شما اهل‏بیت علیهم‏السلام در جامعه ما فراوان است. امام باقر علیه‏السلام فرمودند: آیا افراد ثروت‏مند و بی‏نیازتان به مستمندان عطوفت و مهربانی نشان می‏دهند؟ آیا نیکوکاران از تقصیر خطاکاران در می‏گذرند؟ آیا در مسائل مالی به یکدیگر کمک می‏کنند و نیازهای همدیگر را برطرف می‏سازند؟ آن فرد عرض کرد: خیر، به این اندازه که می‏فرمایید به همدیگر رسیدگی نمی‏کنند. حضرت فرمودند: پس آن‏ها پیرو واقعی ما نیستند؛ زیرا پیروان واقعی، کسانی هستند که این گونه که گفتم عمل کنند».

ایمان به خدا و خدمت به مردم

ایمان چون سایر امور، دارای علامت‏هایی است که از دقت در رفتارهای فردی و اجتماعی انسان مؤمن، می‏توان به وجود آن پی برد. از جمله نشانه‏های ایمان، پیش‏قدم بودن در کمک به مردم و تلاش در برآورده شدن نیازهای آنان است. امام صادق علیه‏السلام در این باره می‏فرمایند: «کسی که برادر مؤمنش نیاز خود را در پیش او مطرح می‏کند، با خوش رویی برخورد نکند، به خدا و پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ایمان نیاورده است. پیرو ما اگر قدرت داشت، نیاز او را برآورده می‏کند و اگر خود به تنهایی قادر بر آن نیست، به کمک دیگر مومنان این کار را انجام می‏دهد تا حاجت برادر دینی‏اش را برطرف گردد.

نعمت بودن خدمت‏رسانی

متأسفانه به دلیل عدم شناخت حقیقت نیاز بندگان خدا، در بیش‏تر موارد، انسان‏ها از روبه‏رو شدن با انسان‏های نیازمند که محتاج کمک و یاری هستند، ناراحت و روی گردان می‏شوند. امّا سیره و روش اولیای الهی خلاف این بوده است؛ چرا که آنانْ نیازهای مردم را که به آنها عرضه می‏شد، از جمله نعمت‏های الهی می‏دانستند و با تمام وجود درصدد برطرف ساختن آن بر می‏آمدند. امام زین‏العابدین علیه‏السلام در اشاره به حقیقت نیاز مردم می‏فرمایند: «نیازهای مردم به شما، از نعمت‏های الهی است که به شما روی آورده است؛ بناربراین، هرگز از برخورد با آن خسته و ناراحت نشوید» و به این خاطر امام صادق علیه‏السلام می‏فرمایند: «وقتی حاجت‏مندی به من مراجعه می‏کند، سعی می‏کنم هر چه زودتر نیاز او را برآورده سازم؛ چرا که می‏ترسم او به صورتی دیگر بی‏نیاز شود و من از دست‏یابی به پاداش انجام این کار نیک محروم شوم».

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 87/9/4 :: ساعت 6:0 عصر )

»» گستره میدان خدمت

گستره میدان خدمت

وقتی طرف حساب انسان‏های خدوم، پروردگار کریم است، در زمینه احسان و خدمت، مجالی گسترده گشوده می‏شود.

خداوند، حتّی به نیّت هم پاداش می‏دهد. از این رو، پیوسته باید در اندیشه خیر رسانی به دیگران بود، که خود این اجر دارد و اگر توفیق جامه پوشانیدن بر اندام این نیت فراهم شد، چه بهتر.

در حدیثی از حضرت رضا ـ علیه السلام ـ روایت است:

«روز قیامت، مؤمن را در پیشگاه خدا نگه می‏دارند تا از او حساب بکشند، عهده‏دار حسابرسی خداست. پرونده عملش را بر او عرضه می‏کنند. با اولین نگاهی که به گناهانش می‏افکند، رنگش از چهره می‏پرد و به لرزه می‏افتد، آنگه حسناتش را می‏بیند و شادمان می‏شود و چشمش روشن می‏گردد. وقتی به پاداش‏های الهی چشم می‏دوزد، خوشحال‏تر می‏شود. آنگاه خداوند به فرشتگان دستور می‏دهد: پرونده‏هایی را بیاورید که مربوط به کارهایی است که انجام نداده‏اند. آن‏ها را می‏خوانند. می‏گویند: خدایا، به عزّتت سوگند، خودت می‏دانی که هیچ یک از این کارهای خیر را انجام نداده‏ایم. خداوند می‏فرماید: درست است و راست می‏گویید، ولی نیّت انجام آن‏ها را داشتید، ما هم در پرونده اعمالتان نوشتیم. آنگاه بر همان نیّت‏ها هم پاداششان می‏دهند.»

چه چیزی از این بهتر که انسان، در نیت و در دل، در اندیشه خدمت‏رسانی و گره‏گشایی باشد. تا از پاداش همین نیت هم بی‏بهره نماند.

پس، دامنه «صالحات و خیرات» بسی گسترده است. از خدمتِ به ظاهر ناچیز و کوچک هم نباید چشم پوشید، که همان نزد خدای متعال، عظیم است.

حضرت رسول ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می‏فرماید:

«مَنْ اَماطَ اَذیً عن طریقِ المسلمینَ کُتِبَ لَهُ حَسَنةٌ وَ مَنْ تُقُّبِلَتْ لَهُ حَسَنةٌ دَخَل الجَّنَة.»

«هر کس چیزی را که مایه رنج و آزار مسلمانان است، از سر راهشان بردارد، برای او یک «حسنه» نوشته می‏شود و هر کس یک کار نیک از او قبول شود، به بهشت می‏رود.»

این حدیث نیز، به گونه دیگری، گستره خدمت‏رسانی و صدقات و خیرات را نشان می‏دهد. از این رو برای هر کس امکان خوشه چینی از خرمن نیکی‏ها وجود دارد، حتّی با برداشتن سنگی از سر راه، یا خاری از مسیر روندگان، یا غمی از دلی اندوهگین، یا باری از دوش مستمند و ناتوان.

در پایان مقال ابیاتی از شاعری معاصر (علی بقا) می‏آوریم که الهام بخش این مفاهیم انسانی است:

خوش آن کسان که از احوال هم خبر دارند  خبر ز شادی و اندوه یکدگر دارند 

چو شبنم از نظرِ باصفای پاکدلان  دلی به روشنی چهره قمر دارند 

زفیض صحبتشان کام خلق شیرین است  همیشه خاصیت نخل بارور دارند 

فکنده سایه رحمت به خشک وتر چون ابر  رهین دست و دل باز، بحر و بردارند 

نوید صبح سعادت به خاص و عام دهند  همیشه حال نسیم خوش سحر دارند 

نهند آب «بقا» بهر خضر، زآنکه چو من  گهی به محفل آزادگان گذر دارند

باری... در بندِ «داشته‏ها» بودن و اسیر «خواسته‏ها» شدن، نوعی بردگی آشکار است. زهد، «نداشتن» نیست، بلکه «در بند داشته‏ها نبودن» است.

کسی که تعّلقات مادی و دلبستگی‏ها او را به اسارت کشانده است، چگونه می‏تواند دست یاری به سوی دیگران بگشاید، یا پای خدمتگزاری به آستان نیازمندان کشاند؟

خوشا پیشتازان میدانِ این مسابقه!

خوشا آنان که گوی خدمت به مردم را از رقیبان می‏ربایند و در دفتر خدا، امتیاز بیشتری برای خود، ثبت می‏کنند.

 بحارالانوار، ج 4، ص 289.

کنزالعمّال، ج 6، ص 430.

شعر و زندگی، ص 67.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 87/9/3 :: ساعت 6:0 عصر )

»» جایگاه خدمت و خدمتگزاری در نظام جمهوری اسلامی

جایگاه  خدمت و خدمتگزاری در نظام جمهوری اسلامی

از زبان امام راحل (ره)

با نگاهی گذرا به سیرة انبیاء وامامان و خلف صالح آنان حضرت امام خمینی (ره) و دقت در رفتار این اسوه های حسنه ، به راحتی جایگاه رفیع خدمت و خدمتگزاری روشن خواهد شد.

پیامبر عظیم الشأن که رحمت و محبت نبوی، بنیاد و اساس رسالت او بود ، توجهی خاص برای خدمت به مردم داشت و خداوند بزرگ در معرفی چنین پیامبری پس از آنکه وی را " عزیزٌ علیه ما عنتم" معرفی می کند واژه "حریصٌ علیکم " 1 را نیز می آورد.

در کلام آسمانی فوق شدت علاقة پیامبر به هر گونه خیر، سعادت، پیشرفت و ترقی ، به جهت خوشبختی انسان است   و رسیدن به زمینه های فوق از طریق خدمت به مردم و رعایت افراد جامعه امکان پذیرخواهد بود.

امام راحل با عنایت به هدایت های بزرگ ترین راهنمای عالم وجود به چنین راه مقدسی تأسی می کند و در فرازی ازگفتار های عالمانه اش می فرماید :

" من دعاگوی شما هستم و شما این احتمال را بدهید که اگر به من بگویند خدمتگزار  بهتر از این است که بگویند رهبر ، رهبری مطرح نیست ، خدمتگزاری مطرح است ، اسلام مارا موظف کرده است که خدمت بکنیم ، خدمتگزاری مطرح است ." 2

امام بزرگوار درجائی دیگر به رهبر و شورای رهبری آینده توصیه هائی ارائه کرده اند :

" خود را وقف در خدمت به اسلام و جمهوری اسلامی و محرومان و مستضعفان بنمایند ." 3

در فراز دیگری از سخنان امام راحل (ره) آمده است :

" اگر چنین برنامه ای تحقق پیدا کند (حکومت ها به مردم خدمت کنند) محیط رعب از بین می رود و محیط دوستی پیش می آید و مبدل به محیط برادری می شود ، یک چنین محیطی که محیط برادری باشد ، ملت پشتیبان دولت است و اگر ملت پشتیبان یک دولتی شد ، دولت سقوط نمی کند ." 4 

سخن گهر بار دیگری از رهبر بزرگ انقلاب چنین است :

" امروز شما با تعهد به اسلام و با تعهد به احکام اسلام و با تعهد به جمهوری اسلامی ، در خدمت بندگان خدا و مستضعفین باشید و بیشتر از همه ، طبقات ضعیف را ملاحظه کنید و این یک عبادت بزرگ است برای شما ،  و من  امید وارم که شما به این عبادت موفق باشید ." 5 

ومهم تر از سخن فوق:

"گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد " 6  

سخن معظمٌ له در ارزش خدمتگزاری چنین است :

" من نمی توانم برای خدمتگزاری ، جوانی که برای خدمتگزاری به اسلام  شب تا صبح شب زنده داری می کند و در حال خطر واقع می شود ، مجاهده می کند ، ارزش برای این ما نمی توانیم حساب کنیم ...  مگر غیر از خدا می تواند کسی به این اعمال پاداش دهد ."  7  

" آنهائی که برای یک مستمند و یک مؤمن خدمت بکنند ، آن همه پیش خدا اجر دارند و شما که برای  میلیون ها مستمند و میلیون ها مستضعف خدمت می کنید ،  جز خدای تبارک و تعالی ،  کسی نمی تواند  احصا  کند  اجر شما را ." 8

 و نیز در جهت وظیفه حکومت ها فرموده است :

 " اسلام حکومت ها را موظف به خدمت کرده است،  ارتش در خدمت ملت باشد، حکومت ها در خدمت مردم باشند . " 9

پانوشتها:

1  - قرآن کریم ، سورة توبه ، آیه 128

2  -  صحیفة نور، مجموعه رهنمود های امام خمینی (ره) ج 10  ، صفحة 126 ، تهران : انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، 1371

3 -  وصیت نامة سیاسی الهی امام ، انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار  امام خمینی (ره) . تهران چاپ 1378،   ، صفحة 53

4  -  همان منبع : ج 7   ، صفحة 72

5  -  همان منبع : ج  16  ، صفحة 202

6  -  همان منبع : ج 20   ، صفحة 36

7  -  همان منبع : ج 9   ، صفحة 36149

8  -  همان منبع : ج  17  ، صفحة 257

9  -   همان منبع : ج 7   ، صفحة 72

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 87/9/2 :: ساعت 6:0 عصر )

»» خدمت گذاری و آمرزش گناهان

خدمت گذاری و آمرزش گناهان

خدمه حکومت‏هاى جور شدن گناه است، زیرا به آنان کمک کردن، تقویت آنان بوده و نیز موجب تثبیت، دوام و بقاء حکومت آنان مى‏گردد. على بن یقطین از ارادتمندان و پیروان اهل‏بیت که به کارمندى بنى عباس در آمده بود، جهت جلب رضایت امام هشتم آمد و استغفار خود را اعلان کرد. حضرت به او اجازه داد تا در تشکیلات حکومت وقت بماند و دلیل آن را چنین فرمود: هرگاه مؤمنان نیاز و مشکلات داشته باشند به رفع نیازهاى آنان بپرداز چه آن که «کفّارة عمل السّلطان الاحسانُ اِلَى الاخَوانِ؛ «اى على بن یقطین! کفّاره کارمندى حکومت طاغوت، نیکى و خدمت کردن به برادران است.»

از باب «الحسنات یذهبن السیئات» خوبى‏ها و حسنات، گناهان را از بین مى‏برد. کمک و خدمت رسانى گناهان را از بین مى‏برد، حتى در قیامت عده‏اى به خاطر اصلاح و میانجیگرى بین انسان‏ها و فراهم کردن امر ازدواج و مشارکت در سایر کارهاى مفید مردم از آتش جهنم رها مى‏شوند. در این زمینه پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) فرمود: «اِنّ قوما یَخْرُجُونَ مِنَ النّارِ بِالشّفاعَةِ»؛ «چه بسا مردمى به خاطر شفاعت و میانجى‏گرى از آتش جهنم رها مى‏شوند.»

امام امیر المؤمنین (علیه‏السلام) مى‏فرماید: «مَنْ أحْسَنَ اِلى رَعِیَّتِهِ نَشَرَ اللّهُ عَلَیهِ جَناحَ رَحْمَتِهِ وَ اَدْخَلَهُ فى مَغْفِرتِهِ»؛ «هر کس به رعیت و زیر دستانش احسان و محبت بنماید، خداوند سبحان بال و پر رحمتش را بر وى بگستراند و او را مشمول آمرزش و غفران خود قرار مى‏دهد.»

آبادى آخرت و خدمت گذاری

یکى دیگر از آثار و برکات خدمت به مردم، نجات در روز قیامت و آبادى منزل آخرت است. خدمت گزار در دنیا وقتى گرفتارى و نیاز مالى یک فقیر و یا گرفتارى را برطرف مى‏کند خداوند هم در روز قیامت دست او را گرفته، کمکش مى‏کند.

امام هفتم (علیه‏السلام) مى‏فرماید: «اِنَّ لِلّهِ عبادا فى الارضِ یَسْعَوْنَ فى حوائِجِ الناسِ هُمُ الآمِنُونَ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَ مَنْ اَدْخَلَ عَلَى مُؤمِنٍ سُرُورا فَرَّجَ اللّه قَلْبَهُ یَوْمَ القِیامَةِ»؛ «همانا خداوند در روى زمین بندگانى دارد که در رفع مشکلات مردم تلاش مى‏کنند و آنان در روز قیامت ایمنند و هر کس دل مؤمنى را شاد کند، خداوند او را در روز قیامت شاد مى‏کند.»

در روایتى نیز امام ششم (علیه‏السلام) افرادى را که در پرداخت حقوق فقرا کوتاهى مى‏کنند اهل جهنم دانسته و چنین فرمود: «وَ ما عَذَّبَ اللّهُ اُمَّةَ اِلاّ عِنْدَ اسْتِهانَتِهِمْ بِحُقُوقِ فُقراءِ اِخوانِهم». خطاب امام (علیه‏السلام) به یکى از یاران صدیقش به نام عبدالله بن جندب است. فرمود: اى فرزند جندب! خداوند متعال هیچ امتى را عذاب نکرده مگر این‏که در اداء حقوق مستمندان از برادران خویش سستى کرده باشند. پس از مفهوم روایت نتیجه مى‏گیریم، هر کس حقوق مستمندان را مراعات کرده و به آنان خدمت کند، روز قیامت عذاب نمى‏شود.

در حدیثى دیگر آمده است، هر کس مشکلى را از برادر دینى خود حل کرده و رفع نماید، خداوند متعال در مقابلش هفتاد مشکل او را در دنیا و آخرت رفع مى‏نماید. امام صادق (علیه‏السلام) فرمود: «اَیُّما مُؤمِنٍ نَفَّسَ عَنْ مؤمِنٍ کُرْبَه، نَفَّس اللهُ عَنْهُ سَبْعینَ... مِن کُرَبِ الدُّنیا وَ کُرَبِ یَوْمِ القِیامَه»؛ «هر انسان مؤمنى که مشکل برادر مؤمن خود را رفع کند، خداوند متعال هفتاد نوع از گرفتارى‏هاى وى را در دنیا و آخرت رفع مى‏کند.»

منابع:

1. ماهنامه ثامن الائمه، نشریه داخلى، س 22.

2. وسائل الشیعه، ج 11، ص 581، ح 4.

3. صدوق، ثواب الاعمال، ص 148.

4. حسین نورى، مستدرک الوسائل، ج 2، ص 452.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 87/9/1 :: ساعت 6:0 عصر )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 53
>> بازدید دیروز: 160
>> مجموع بازدیدها: 540692
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
عاشق آسمونی
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «