هفته دوم اردیبهشت88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» اولویّت ها

اولویّت ها

امیر مؤمنان على علیه السلام: مَن اشتَغَل بِغَیرِ المُهِمِّ ضَیَّعَ الأهَمّ؛ آن کسى که به امور بى اهمیت بپردازد، کارهاى مهم تر را تباه مى کند. از لوازم موفقیت، بررسى و درجه بندى کارها و خدمات و مقدم داشتن امور فورى وفوتى یا پرثمرتر است؛ اگر مسؤولان یک کشور، مهم ترین مشکلات مثل معیشت، اشتغال، ازدواج جوانان، و رفع بلاهایى مثل اعتیاد را رها کنند و سرگرم مسائل پیش پا افتاده و روزمره شوند؛ یا خطرناک تر از این، به نزاعهاى خانمان پرانداز سیاسى و اختلافات جزئى بپردازند، و وظایف اصلى خویش را بر زمین گذارند، معلوم است چه بر سر ملت خواهد آمد. حضرت على علیه السلام سبب از هم گسیختگى و فروپاشى نظام حکومت را، تباه ساختن مسائل اصلى و پرداختن به مسائل فرعى، مقدم داشتن افراد فرومایه و دورى جستن از خردمندان معرفى مى کند. در زندگى فردى و یا تدبیر یک خانواده نیز بحث اولویت بندى برنامه ها نقش اساسى دارد.

زیرا نمى شود با یک دست دو هندوانه بر داشت امام على علیه السلام مى فرماید: «إنّ رأیَکَ لا یتّسِعُ لِکلّ شَى ءٍ فَفَرِّغه لِلمُهِمّ»؛ همانا فکر و اندیشه تو، گنجایش همه کارها را ندارد، پس آن را براى کارهاى مهم فارغ ساز. رفع ظلم پس از شهادت حضرت على علیه السلام، یک روز سوده، دختر عمار بر معاویه وارد شد.

معاویه سوده را سرزنش کرد؛ چون او در جنگ صفین به نفع سپاه حضرت على علیه السلام فعالیت مى کرد.

آن گاه معاویه از سوده پرسید: براى چه این جا آمده اى؟ سوده گفت: اى معاویه، خدا تو را به سلب حقوق واجب ما بازخواست خواهد کرد.

تو پیوسته فرماندارى بر ما گسیل مى دارى که محصولات کشاورزى ما را درو مى کنند و مى برند و مرگ را به ما مى چشانند.

اینک این بُسر بن ارطاة، فرستاده توست که مردان ما را مى کشد و اموال ما را مى برد، اگر نمى خواستیم از حکومت مرکزى پیروى کنیم، خود اکنون دارنده عزت و قدرت بودیم؛ اگر او را معزول کنى چه بهتر و گرنه ما خود قیام خواهیم کرد... .

معاویه بر آشفت و گفت: مرا به قبیله خویش مى ترسانى.

تو را با بدترین حالت نزد همان «بسر» مى فرستم تا هر چه با تو روا مى داند، انجام دهد. سوده اندکى خاموش ماند؛ گویى در ذهن خود خاطره هایى به شُکوه گذشته را مى کاود.

آن گاه این شعرها را خواند: «درود خداوند بر آن روان، که در گور خفت و با مرگ او عدالت و دادگرى به خاک سپرده شد.

او هم پیمان حق و راستى بود و حق را با هیچ چیز عوض نمى کرد؛ حق و ایمان در او یکجا فراهم آمده بود.» معاویه پرسید: این چه کسى است؟ سوده پاسخ داد: حضرت على بن ابى طالب علیه السلام، به یاد دارم که نزد او رفتم و مى خواستم از مأمور جمع آورى زکات شکایت کنم؛ آن گاه رسیدم که او به نماز بر مى خاست، اما تا مرا دید به نماز مشغول نشد و با رویى گشاده و مهربان فرمود: آیا حاجتى دارى؟ گفتم: آرى، و شکایت خود را عرض کردم.

آن گرامى همچنان که بر آستانه نماز خویش ایستاده بود، گریست و آن گاه به خداوند گفت: خدایا، تو آگاه و شاهد باش که من هرگز فرمان ندادم که او (آن مأمور) به بندگانت ستم کند، و بى درنگ قطعه پوستى در آورد و پس از نام خدا و آیه اى از قرآن، چنین نوشت:«...آن گاه که نامه ام را خواندى، دست و بالت را جمع کن تا کسى را بفرستم آن ها را از تو تحویل بگیرد...». و نامه را به من داد.

سوگند به خداوند که نه آن را بست و نه مهر کرد؛ نامه را به آن مأمور دادم و او معزول گردید و از نزد ما رفت.

معاویه پس از شنیدن این داستان ناگزیر فرمان داد که: هر چه مى خواهد براى او بنویسید.

 الحیاة، ج 1، ص 345.277) الحیاة، ج 1، ص 371.

غرر الحکم، ج 3638.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/2/14 :: ساعت 4:0 عصر )

»» اهتمام به امور مسلمین

اهتمام به امور مسلمین

امام صادق علیه السلام: مَن لَم یَهتَمَّ بِأُمور المُسلمین فَلَیس بِمُسلمٍ؛ هر که براى سامان دادن امور مسلمانان همّت نگمارد مسلمان نیست. این حدیث با تعبیرهاى گوناگونى از معصومان علیهم السلام رسیده است.

حضرت صادق علیه السلام از رسول اکرم صلى الله علیه وآله چنین روایت مى کند: «هر که روزگارش را سپرى کند و به امور مسلمین بى اهتمام و بى اعتنا باشد از آنان نیست و هر که بشنود نداى مردى را که فریاد مى زند: اى مسلمانان کمک! ولى به او پاسخ مثبت ندهد، مسلمان نیست». اهتمام به امور مسلمانان - به معناى داشتن دغدغه و تلاش براى سامان دادن به کارهاى امت اسلامى و نجات از گرفتارى ها، آن قدر اهمیت دارد که به منزله روح اسلامیت مطرح شده است.

شیخ حرّ عاملى، فقیهى که فتواى خویش را عنوان هر فصلى قرار مى دهد و در بیشتر مسائل اخلاقى از همان سرآغاز مى نویسد: «باب استحباب...»، در این جا فتوا داده است: باب وجوب اهتمام به امور مسلمانان. اگر از این غصه بمیرد جا دارد امام على علیه السلام ضمن خطبه جهاد (خطبه 27 نهج البلاغه) مى فرماید: «...

یکى از فرماندهان لشکر غارتگر معاویه به شهر مرزى «انبار» حمله ور شده و حسان بن حسّان بکرى را کشته و سربازان و مرزبانان شما را از آن جا بیرون رانده است. به من خبر رسیده است که یکى از آنان به خانه زن مسلمان و زن غیر مسلمانى که در پناه اسلام جان و مالش محفوظ است، وارد شده و خلخال، دستبند، گردنبند و گوشوارهایشان را کنده و ربوده است.

حالى که آن ستمدیدگان هیچ وسیله اى براى دفاع، جز گریه و التماس نداشته اند.

اگر به خاطر این حادثه، مسلمانى از تأسف و غصه بمیرد از نظر من سزاوار و بجاست و ملامت نخواهد شد... .

فلسفه فرمانروایى حضرت على علیه السلام و سپاهش روانه جنگ جمل بودند.

نزدیک بصره در «ذى قار» براى آماده سازى نیروها توقف کوتاهى داشتند.

ابن عباس گوید: در آنجا دیدم فرمانده کل قوا، نشسته و کفشش را وصله مى زند.

از من پرسید: ارزش این کفش چقدر است؟ گفتم: ارزشى ندارد، فرمود: «به خدا قسم این را از حکومت شما دوست تر دارم، مگر آن که حقى را برپا سازم یا باطلى را براندازم». امور مسلمانان گذشته از تأکیدهاى فراوان اسلام بر خدمت رسانى و توجه به مسائل مسلمانان در متن دین راهکارهایى نظیر حج، امر به معروف، نهى از منکر، ولایت، خمس، زکات...

طراحى شده است.

این برنامه هاى عبادى در عبادت خالص خلاصه نمى شوند بلکه از مهم ترین فلسفه هاى برنامه هاى اجتماعى اسلام رسیدگى به مشکلات مسلمانان و خدمت رسانى به آنان است.

گرچه متأسفانه دست طاغوت ها و استعمارگران برخى برنامه هاى اجتماعى را تهى و بى مغز کرده به گونه اى که از اسلام جز اسم و از قرآن جز رسم نمانده است.

اواخر ریاست جمهورى بیل کلینتون، در ایّام حج، وى پیامى براى حاجیان فرستاد که ضمن پا فشارى بر آن دسته از مسائل اخلاقى مثل اخوت، عطوفت، مهربانى، مدارا، عفو و گذشت و...

- که البته صحیح است و مربوط به رفتار درونى مسلمانان با همدیگر مى شود - به صورت مرموزى نتیجه گرفته بود: اسلام دین تسامح و تساهل و مهربانى است و باید با دیگران با محبت و لبخند برخورد کنید.

آن زمان جنگ بوسنى و مسأله فلسطین و...

مطرح بود ولى امروز عراق و افغانستان و...

نیز اضافه شده است.

آرى، پیغام غارتگران و دوستانشان، همین است که سرزمینهاى اسلام را اشغال، ثروتها را تاراج و همه حیثیت و اعتبار وناموس مسلمانان را لگد مال کنند و مسلمانان نیز بى خیال، سرگرم عیش و نوش باشند، مزاحمت نکنند، تا صلح و صفا و امنیت و زندگانى مسالمیت آمیز، فرصت مناسبى در اختیار آنان قرار دهد تا همگان را به بند بکشند، بندهاى اقتصادى، فرهنگى، سیاسى و... .

نا مسلمانى شخصى در ماه مبارک رمضان، روزه نمى گرفت ولى سحرى مى خورد.

به او گفتند: تو که نمى خواهى روزه بگیرى، چرا خویشتن را به زحمت مى اندازى؟ در پاسخ گفت: روزه که ندارم، اگر سحرى هم نخورم که مطلقاً کافر خواهم بود.

پس بگذار نشانى از مسلمانى در وجودم باشد. سؤال: منظور از «فلیس بمسلم» یعنى نامسلمان قلمداد شدن کسى که به امور مسلمانان اهتمام نمى ورزد، چیست؟ جواب: یعنى مسلمان حقیقى و کامل نیست.

مسلمانى دو گونه است: الف) اسمى؛ ب) رسمى. مسلمان اسمى، هنگام آمارگیرى، در زمره مسلمانان است و احکام ظاهرى، شامل حالش مى شود، بدنش پاک است، ازدواج با او حرام نیست، ذبیحه اش حلال است و مى توان او را در قبرستان مسلمانان دفن کرد.

نظیر فاسق، منافق، جاسوس بیگانگان که شناسایى نشده باشد، غیر شیعه، و بسیارى از پادشاهان و سران ستم. مسلمان رسمى کسى است که مى کوشد تسلیم خداى تعالى باشد و به دستورهاى الهى عمل کند، بدیهى است که همه مؤمنان در یک درجه نیستند، روایاتى که «مسلمانى» را نفى مى کند، یعنى مسلمان واقعى نیست و اسلام او بیشتر به کار این دنیا مى آید ؛ مثلاً در روایات آمده است، «تارک الصلات» کافر است، «تارک الزکات» کافر است.

هنگامى که برخى عرب هاى بیابانى ادعا کردند: ما مؤمن شده ایم، قرآن دستور داد: نگویید مؤمن شده ایم بلکه بگویید: مسلمان شده ایم. پس هر که به امور مسلمانان بى توجه باشد، مسلمان واقعى نیست، بلکه مسلمان ظاهرى است.

پی نوشت:

وسائل الشیعه، ج 16، ص 336، ح 21701، باب وجوب الاهتمام بامور المسلمین.

نهج البلاغه، خ 27، با اختصار.

نهج البلاغه، خ 33؛ بحار، ج 32، ص 62.

حجرات (49): 14.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/2/13 :: ساعت 4:0 عصر )

»» اساسى ترین خدمت

اساسى ترین خدمت

از حضرت امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا حضرت قائم آل محمدصلى الله علیه وآله متولد شده است؟ فرمود: لا، ولَو أدرَکتُهُ لَخَدَمتُه أیّامَ حیاتى؛ نه، ولى اگر زمان او را درک مى کردم، در تمام روزها زندگانى ام در خدمت او مى بودم. از امام باقرعلیه السلام نیز روایت شده است: «اگر من آن زمان را درک مى کردم، خودم را براى صاحب این امر (حکومت حضرت مهدى - عج) نگاه مى داشتم و حفظ مى کردم». امامان عاشق روى تو بودند به یاد طُرّه موى تو بودند در آن سوز و گداز نیمه شبها ز جان و دل دعا گوى تو بودند زمینه سازان ظهور پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى فرماید: «یخُرجُ ناسٌ مِن المشرِقِ فَیُوَطّئُون لِلمَهدىّ»؛مردمى از مشرق زمین بپا مى خیزند و زمینه حکومت حضرت مهدى علیه السلام را فراهم مى سازند. امام خمینى قدس سره مى فرماید: «این کشورى که کشور ائمه هدى علیهم السلام و کشور صاحب الزمان (سلام الله علیه) است، کشورى باشد که تا ظهورِ موعود ایشان به استقلال خودش ادامه بدهد، قدرت خودش را در خدمت آن بزرگوار قرار بدهد که عالم را إن شاءالله به عدل و داد بکشد و از این جَوْرهایى که بر مستضعفان مى گذرد، جلوگیرى کند». کمترین خدمت مقام معظم رهبرى (دام ظلّه): اگر آن حضرت، پرچم دین و قرآن و نظام الهى را در سراسر عالم خواهد گستراند، ماهم که دنباله رو و معتقد به او هستیم باید تا حدّى که در توان ماست در گوشه اى از دنیا پرچم اسلام را برافراشته نگاه داریم. اساسى ترین خدمت تلاش در این راه است که بندگان صالح و شایسته به قدرت و حاکمیت برسند. همان کسانى که وقتى قدرت یابند و ریاست را به دست گیرند نماز مى گزارند، زکات مى دهند، امر به معروف و نهى از منکر مى کنند. باید خود سازى کرد تا بتوان خدام سازى کرد و چه خدمتى بالاتر از زنده کردن دلها که زمینه ساز ظهور شوند و کره زمین به نور پروردگار روشن شود. امام خمینى قدس سره: «امید آن است که مسلمانان و مستضعفان جهان بپا خیزند و داد خود را از مستکبران بگیرند و مقدمات فرج آل محمدصلى الله علیه وآله را فراهم نمایند» وظیفه شیعه در دوران غیبت خصوص ارتباط با حضرت مهدى (عج) در چند کتاب آمده است.

در دعاهاى عصر غیبت نکات فراوانى در این زمنیه هست که به چند جمله اشاره مى شود: «و اجعَلنى مِن أنصارِه وأشیاعِه والذّابّین عَنه و اجعَلنى مِن المُستَشهِدینَ بَینَ یَدیهِ طائِعاً غیرَ مُکرَه»؛ خدایا مرا از یاران و شیعیان و مدافعان و شهیدان در رکابش قرار ده، به گونه اى داوطلبانه نه با اکراه و اجبار. «پروردگارا، ما را از یاوران او و از تقویت کنندگان حکومتش و از فرمانبرانش قرار ده که به کار او خشنودند و در برابر رفتارش تسلمیند». «خداوندا اگر بین من و درک محضر او، مرگ مانع شد، همان مرگى که بر بندگانت قطعى و حتمى قرار داده اى! پس، از قبرم در حالتى بیرون آر (که در حالت آماده باش صددرصد باشم) که کفن خود را به کمر بسته و شمشیر و نیزه ام برهنه و مهیا و لبیک گوى دعوت او باشم در شهر و بیابان» مؤمنان در زمان غیبت سدیر صیرفى مى گوید: من باسه نفر از یاران به محضر امام صادق علیه السلام رسیدیم، دیدیم آن بزرگوار بر روى خاک نشسته و مانند مادر جوان مرده جگر سوخته، گریه مى کرد.

آثار حزن و اندوه از چهره اش نمایان است و اشک، کاسه چشمانش را پر کرده بود و [به یاد حضرت مهدى (عج)] مى فرمود: سرور من، غیبت شما، خواب را از چشمم ربوده و آسایشگاهم را به تنگنا تبدیل کرده و آرامش دلم را گرفته است.

سیّد و سرورم، غیبت شما مصیبتم را به فجایع ابدى پیوند زده... .

سدیر گوید: با دیدن این صحنه عقل از سرمان پرید و دلمان لرزید و...

آمدیم عرض کردیم: خدا دیدگانت را نگریاند اى فرزند بهترین آفریدگان.

چه شده است که چنین گریانى و از دیدگان اشک بارانى؟... .

حضرت از عمق جان آه دردناکى کشید و با تعجب فرمود: واى بر شما، امروز بامداد تأمّل کردم درباره میلاد قائم ما و غیبت او و در گرفتارى مؤمنان آن زمان و شک و تردیدها که به خاطر طول غیبت او که در دلهایشان پیدا مى شود و در نتیجه در دلشان شک پدید آید و بیشتر شان از دین خارج شوند و ریسمان تعهّد اسلامى را از گردن خویش برمى دارند...

اینها باعث گریه ام شد.

پی نوشت:

بحار، ج 52، ص 243، از غیبت نعمانى.

بحار، جح 51، ص 87، از سنن ابن ماجة.

صحیفه نور، ج14، ص 195، 31/1/60.

جان جانان، ص101؛ روزنامه رسالت، 15/1/67.146) رک: انبیاء (21):105.

رک: حج (22): 41.148) زمر (39): 69.

صحیفه نور، ج 19، ص 5، 7/3/63.150) مفاتیح الجنان، زیارت امام زمان علیه السلام.

بحار، ج 95، ص 330.

مفاتیح الجنان، دعاى عهد.

بحار، ج 51، ص 219-223، ح 9، با اختصار.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 88/2/12 :: ساعت 4:0 عصر )

»» اخلاص

اخلاص

امام على علیه السلام: طُوبى لِمَن أخلَصَ للّه عملَهُ و عِلمَه و حُبّهُ و بُغضَهُ، و أخذَه و تَرکَه، و کَلامَه، وصَمتَه، و فِعله و قولَه؛ خوشا به حال آنکه خالص کند براى خدا علم وعملش را، دوستى و دشمنیش را، شروع به کار و رها کردنش را، سخن و سکوتش را و کردار و گفتارش را.

امام سجادعلیه السلام در مناجات ،از خدا مى خواهد: و اجعَل جهادَنا فیکَ و همّنا فى طاعَتِک، و أخلِص نیّاتِنا فى معامِلَتِک؛ بار الها، جهاد ما را در راهت، و کوشش و همت ما را در راه طاعتت قرار ده و در معامله با خودت، نیت هاى ما را خالص کن. از آنجا که علاقه مندى به خویش، در ذات انسان و جزو تارو پود وجود اوست، هر کسى در پى تأمین منافع خویش است نه خدمت به دیگران؛ تنها، افرادى مرد این میدانند که با ایمان و اخلاص باشند و بدانند آنچه در راه خدا انجام مى دهند امروز باعث رشد معنوى و فردا بهشت برین است.

ناگفته نماند که همگان در میدان ادعاى خدمت به خلق، رفت و آمد و شعار و تظاهر دارند ولى هر گروهى، خیابانى را طى مى کند که به مقصد منافع خود منتهى شود.

هفتاد سال در شوروى سابق و سالهاست در کشورهاى سوسیالیستى به نام خدمت به کارگر و طبقه زحمتکش شعار دادند ولى اکنون بر همگان هویدا است که بیشترین خیانتها و عقب ماندگى ها در همین کشورهاست.

استعمارگران و چپاولگران همه غارت گریها را به نام فریاد رسى بشر و حفظ حقوق آنان انجام مى دهند. و با توجه به طرز تفکر و منطق مادى، که هستى را در همین ظواهر دنیا مى دانند، خیلى هم با سیاست و عقل کار مى کنند؛ زیرا جز خویش و خوشگذرانى چند صباح این دنیا و جز شکم و شهوت، چیزى نمى دانند.

اهل اخلاص پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى فرماید: «در سه چیز است که دل مرد مسلمان، آمیخته با ناخالصى و خیانت نمى شود.

1.کار مخلصانه براى خدا ؛ 2.خیر خواهى براى رهبران مسلمانان؛ 3.همسویى و همراهى با جامعه مسلمانان». همچنین مى فرماید: أمّا علامَةُ المُخلِص فأربعةٌ: یَسلَمُ قلبُه و تَسلَمُ جوارِحُه، و بذَلَ خیرَه و کفَّ شرَّه؛ نشانه مخلص چهار چیز است: قلبى سلیم دارد، اعضا و جوارحش تسلیمند، خیرش به دیگران مى رسد و از بدى کردن خود دار است.

اخلاص حاج شیخ عباس قمى قدس سره محدث قمى به فرزند بزرگش مى گوید: وقتى کتاب منازل الآخرة را تألیف و چاپ کردم، به دست شیخ عبدالرزاق مسأله گو - که همیشه قبل از ظهر در صحن مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) مسأله مى گفت - افتاد.

مرحوم پدرم کربلایى محمد رضا از علاقه مندان شیخ عبدالرزاق بود، و هر روز در مجلس او حاضر مى شد. شیخ عبدالرزاق، روزها کتاب منازل الآخرة را گشوده و براى مردم مى خواند.

روزى پدرم به خانه آمد و گفت: شیخ عباس! کاش مثل این مسأله گو مى شدى و مى توانستى منبر بروى و این کتاب را که امروز براى ما خواند، بخوانى، چند بار خواستم بگویم: آن کتاب از آثار و تألیفات من است، اما هر بار کردم و چیزى نگفتم، فقط عرض کردم، دعا بفرمایید خداوند توفیقى مرحمت فرماید». اخلاص موسى علیه السلام در داستان موسى و شعیب آمده است: هنگامى که موسى نزد شعیب رفت، شعیب آماده خوردن شام بود.

پس، به موسى گفت: اى جوان! بنشین شام بخور، موسى گفت: پناه به خدا، شعیب گفت: چرا؟ مگر گرسنه نیستى؟ موسى گفت: چرا، اما مى ترسم این شام، پاداش آبى باشد که به گوسفندان شما دادم، من از خاندانى هستم که اگر همه زمین پر از طلا شود، کم ترین ثواب آخرت را به آن نمى فروشیم، شعیب گفت: اى جوان به خدا این مزد آن کار تو نیست، بلکه میهمان نوازى و اطعام، رسم و عادت ما و پدران ماست.

در این هنگام موسى نشست و شام خورد.

تحف العقول، ص100.

بحار، ج 94، ص147، ح 21.232) خصال صدوق، ص149، ح182.

تحف العقول، ص 21؛ میزان الحکمه، ص1432، ح 4784.234) حاج شیخ عباس قمى، مرد تقوا و فضلیت، ص 28-29.

میزان الحکمه، ج 3، ص1429، ح 4769.236) علل الشرائع، ص 560، ح 2.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 88/2/11 :: ساعت 4:0 عصر )

»» برکات خدمت

برکات خدمت

امام صادق علیه السلام: مَن کَانَ فِى حاجَةِ أخیه کَانَ اللهُ فِى حاجَتِه؛هر کس در پى برآوردن حاجت برادر خود باشد، خداوند نیز در تدبیر نیازمندیهاى او است. «برادرى» از برجسته ترین نمودهاى جامعه دینى است، گره گشایى، همراهى و دستگیرى از یکدیگر عامل استحکام این برادرى است که در قرآن کریم بر آن تأکید شده است. نیز حضرت صادق علیه السلام مى فرماید: «مَن قَضى لأخیهِ المُؤمنِ حاجَةً قَضى الله لَه حَوائِجَ کَثیرةً» کسى که یک حاجت برادر دینى خود را برآورده نماید، خداوند بسیارى از حاجت ها و خواسته هاى او را برآورده خواهد کرد.

این جهان کوه است و فعل ما ندا سوى ما آید نداها را صَدا سنت الهى بر این است که دنیا دارِ کار، و آخرت، وقت حساب و ثواب و جزا باشد و لى از آن جا که هر کار خوب تأثیرات مثبت و هر گناهى، پلیدى مى آورد، آثار بخشى از نتایج کارها در همین دنیا، پیدا و دامنگیر انسان مى شود.

به ویژه در ارتباط با والدین، صله رحم و مظلومان بى پناه. عبدالله فرزند امام کاظم علیه السلام گوید: از پدرم پرسیدم: هر گاه بنده اى تصمیم بگیرد گناهى یا ثوابى انجام دهد، آیا آن فرشته که مسؤول ثبت اعمال انسان هستند با خبر مى شوند؟ حضرت فرمود: آیا بوى چاه فاضلاب و بوى عطر یکسان است؟ عرض کردم: خیر.

فرمود: به راستى همان لحظه که بنده اى اراده مى کند کار نیکى انجام دهد، نفسش خوشبو مى شود، پس فرشته اى که در طرف راست او مأمور نوشتن خوبى هاست به دوستش که در طرف چپ مأمور ثبت گناهان است مى گوید: شما در پى استراحت برو که کارى ندارى و پس از انجام کار، آن را در نامه عمل ثبت مى کند. و آن گاه که بنده اى به گناهى تصمیم مى گیرد، نَفَسش با بوى بد بیرون مى شود و فرشته سمت چپى به آن که طرف راست است مى گوید: شما از کارت دست بکش، که او تصمیم بر گناه دارد و پس از انجام، آن را ثبت مى کند.» از امام على علیه السلام روایت است: الف) هر چه مى توانى به همنشین خویش نیکى کن؛ زیرا واقعاً رشد آن را مى بینى، هر وقت بخواهى. ب) دو تاجر که - دادوستد مى کنند - وقتى راست بگویند و نیکى کنند به کارشان برکت داده شود و هنگامى که خیانت کنند و دروغ گویند، بى برکت مى شود... .

ج) گاه ملتى فاسق و فاجرند ولى به همدیگر کمک مى کنند.

بر اثر آن اموالشان زیاد مى شود و نیکى مى کنند در نتیجه، عمرشان زیاد مى شود. بوى بهشت یکى از خدمت گزاران امام صادق علیه السلام به نام سالمه مى گوید: حضرت وقت احتضار (از شدت اثر سمى که به او داده بودند) بى هوش بود، هنگامى که به هوش آمد، فرمود: به حسن افطس هفتاد دینار بدهید و به فلانى این مقدار و به دیگرى فلان مقدار. عرض کردم: به کسى این همه پول مى دهید که شمشیر کشید و قصد کشتن شما را داشت؟ در پاسخ فرمود: آیا مایل نیستى من از کسانى باشم که خداوند درباره آنها مى فرماید: «وَالذینَ یَصلِونَ ما أمَرَ اللهُ بِهِ أنْ یوصَلَ و یَخشَونَ ربَّهم و یَخافونَ سوءَ الحِساب»؛ آنان که پیوندهایى که خداوند به آن امر کرده است برقرار مى کنند و از پروردگارشان مى ترسند و از بدى حساب (روز قیامت) بیم دارند.

آرى! اى سالمه! خداوند بهشت را آفرید و بویش را خوب و مطبوع قرار داد و بوى دل انگیز بهشت از مسافت دو هزار سال به مشام مى رسد و همین بوى خوش به مشام دو دسته نمى رسد: عاق پدر و مادر و قاطع ارحام. دعاى فرشته راوى مى گوید: وقتى که اعمال عرفات را تمام کردم به ابراهیم پسر شعیب برخوردم و سلام کردم.

ابراهیم یکى از چشمهایش را از دست داده بود.

چشم سالمش نیز سخت سرخ بود.

مثل اینکه لخته خون است.

گفتم: یک چشمت از بین رفته، به خدا من بر چشم دیگرت مى ترسم! اگر کمى از گریه خوددارى کنى بهتر است.

گفت: به خدا سوگند! امروز حتى یک دعا درباره خود نکردم. گفتم: پس درباره چه کسى دعا کردى؟ گفت: درباره برادران دینى؛ زیرا از امام صادق علیه السلام شنیدم که مى فرمود: هر کس پشت سر برادرش دعا کند، خداوند فرشته اى را مأمور مى کند که به او بگوید دو برابر آنچه براى خود خواستى بر تو باد! بدین جهت خواستم براى برادران دینى خود دعا کنم تا فرشته براى من دعا کند.

چون نمى دانم دعا درباره خودم قبول مى شود یا نه؟ اما یقین دارم دعاى مَلَک براى من مستجاب خواهد شد.

منابع

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 88/2/10 :: ساعت 4:0 عصر )


»» انواع خدمت گذاری

انواع خدمت گذاری

اطعام مسلمین

از آثار بزرگی و جود و بخشش، اطعام می باشد. کسانی که در خانه شان به سوی مستمندان و فقیران باز بوده و دور سفره شان از نیازمندان و تهی دستان خالی نباشد، در طول تاریخ جاودانه خواهند بود.

در کتاب شریف رازی باب مستقلی راجع به اطعام برادران مؤمن و مسلمان با آثار پربرکتی ذکر شده است که به برخی از آنان اشاره می کنیم.

رسول خدا فرمود:

هر که سه نفر از مؤمنین را اطعام کند، خدا او را از سه بهشت در ملکوت آسمان ها اطعام کند: 1- فردوس، 2- جنت عدن، 3- طوبی، و آن درختی است که از جنت عدن بیرون آید و پروردگار ما آن را به دست خود کاشته است. (کنایه از آن که تنها به قدرت خود و بدون وساطت فرشته ها و اسباب دیگر آفریده است).

از امام صادق منقول است که فرمود:

هر که مؤمنی را اطعام کند تا سیر شود، هیچ یک از مخلوقات خدا اجر آن را نداند، نه فرشتة مقرب و نه نبی مرسل و تنها خداوند جهانیان آن را می داند. سپس فرمود: از اسباب آمرزش،اطعام کردن مسلمان گرسنه است.

 لطف و مهربانی

گرامی داشتن برادران دینی و ملاطفت با ایشان از دستورات اکید دین می باشد و نمونه ای از احسان و خدمت شمرده شده است تا جای که از امام صادق (ع) روایت شده است:

هر که خاشاکی از چهره براردر مؤمنش برگیرد، خدای عزوجل برایش ده حسنه نویسد و هر که به روی برادرش تبسم کند، خداوند یک حسنه برایش به حساب می آورد.

گرفتن خاشاک از چهره مؤمن و خنده بر دوستان آن قدر احساس هم بستگی و اخوت را تقویت می کند که برای او پاداش در نظر گرفته شده است. حتی خوش آمد گویی نیز از جمله خدماتی است ک به ما توصیه شده است.

امام صادق (ع) فرمودند:

هر که به برادر مؤمنش مرحبا گوید، خدای تعالی تا روز قیامت برایش مرحبا می نویسد.

مرحبا کلمه ای است که در لغت عرب برای خوش آمد گویی و یا تشویق و اظهار سرور از ملاقات شخصی گفته می شود. به زبان ساده، تحویل گرفتن برادران مؤمن علاوه بر آنکه از حقوق برادری است، نمونه ای از گرامی داشتن ایشان می باشد. پس بر ماست که در اداره، مؤسسه، کارگاه و بازار و هر مکان دیگر، مهربانی و توجه به دیگران را سرلوحة اعمال و کردار خویش قرار دهیم که امام صادق (ع) در بیان دیگر فرمودند: همانا مؤمن به برادرش تحفه می دهد. پرسیدم تحفه چیست؟ فرمود: گاهی او را در جای خود می نشاند، گاهی تکیه گاه و متکای خود را در اختیار او قرار می دهد، خوراک و پوشاک به او می دهد و همچنین بر او سلام می کند که در این صورت بهشت برای او گردن کشد و خدای عزوجل به بهشت وحی فرماید که دوستانم را در برابر تحفه هایشان پاداش ده.

 اصلاح ذات البین

ایجاد صلح و صلاح میان مردم، یکی  از مصادیق خدمت گذاری و نیکوکاری است.

آنچه در دنیای امروز مشاهده می شود، دوری و اختلاف در بین نزدیکان و دوستان است که اگر چارهای اندیشیده نشود، بذر کینه و نفاق همه جا را گرفته و فساد و تباهی به دنبال خواهد آورد. از این رو اصلاح و به هم رساندن دوستان که از راههای مختلف مانند صله رحم واجب گردیده، از دستورات دین می باشد.

در اهمیت این مسئله همین بس که در موارد اضطرار مصلح می تواند با ظرافت از گفتن حقیقت زیان آور و تنش زا خودداری کند و همچنین از سهم امام برای اصلاح ذات البین مصرف نماید. مفضل گوید:

امام صادق (ع) فرمودند: هرگاه میان دو نفر از شیعیان ما نزاع دیدید، از مال من فدیه دهید.

و هم ایشان فرمودند: المُصلِحُ لَیس بکاذِب؛ مصلح دروغگو نیست.

مرحوم کلینی در شرح این حدیث می فرماید: کسی که به قصد اصلاح میان دو نفر، سخنی از جانب یکی به دیگری بگوید که او نگفته باشد و علم به رضایت او هم داشته باشد این سخن دروغ حرام نیست.

در هر حال فقهای شیعه رضوان الله تعالی علیهم به استناد این خبر و دو خبر دیگر، این مورد را از مستثنیات دروغ برشمرده و حرام ندانسته اند، زیرا اگر قبح و زشتی دروغ، ذاتی هم باشد، رجحان رفع افسد از مستقلات عقلیه است و کشمکش میان دو نفر، گاه گسترش یافته و به دو فامیل یا قبیله و حتی دو کشور می رسد و خونریزی ها و زیان های مالی و آبرویی به بار می آورد. امام صادق (ع) می فرمایند:

صدقه ای را که خدا دوست دارد، اصلاخ میان مردم است، زمانی که اختلاف و فساد یابند و نزدیک ساختن آنها به یکدیگر، زمانی که از هم دور شوند.

پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در فرمایش کوتاهی می فرمایند:

أفضلُ الصّدقه الاحُ ذات البین؛ با فضیلت ترین و برترین صدقه اصلاح دادن میان دو کس است.

امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر در استای هدایت و احیای انسان ها از مصادیق بارز خدمت گذاری است.

رسول اکرم(ص) می فرماید:

أمرک بالمعروف و نهیُک عن المنکر صدقةٌ؛ امر به معروف و نهی از منکر تو صدقه می باشد.

نصیحت و خیر خواهی برادران مؤمن

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند: بزرگ ترین مردم از لحاظ مرتبه و ارزش نزد خدا در روز قیامت کسی است که برای نصیحت خلق در زمین بیشتر تلاش و دوندگی کند.

تشییع جنازه و همدردی با بازماندگان

دیدار و ملاقات برادر مؤمن و از حال یکدیگر خبر گرفتن

این مورد نیز در سیره و سنت رسول خدا (ص) حتی با غیر مسلمان به چشم می خورد که فرمودند:

هر مسلمانی که از مسلمانی دیدار کند، در حقیقت مرا دیدار کرده و بهشت به عنوان ثواب او به عهده من است.

خیرخواهی، پاکدامنی و سود رساندن به دیگران

این مورد از مصادیق رسیدگی و خدمت گذاری تلقی می گردد.رسول خدا (ص) در این مورد فرمودند:

عابدترین مردم کسی است که نسبت به همة مسلمین خیرخواه تر و پاک دل تر باشد.

و از ایشان سؤال شد که محبوب ترین مردم نزد خدا کیست؟ فرمود: کسی که سودش به مردم بیشتر باشد.

پرداخت بدهی مسلمان

بر طبق روایات، یکی از محبوب ترین اعمال نزد خداوند، پرداختن بدهی انسان آبرومند است که توان پرداخت آن را ندارد. در این باره ابی جارود نقل می کند: شنیدم امام باقر می فرمود:

به راستی محبوب ترین کارها به درگاه خداوند عزوجل، شاد کردن مؤمن ، سیر کردن مسلمانی یا پرداختن بدهکاری او است.

راهنمایی گمشده

از موارد احسان، هدایت و راهنمایی شخص ناآشنا و گمشده است. از این رو، پیامبر اکرم (ص) فرموده اند:

إرشادک الرّجلِ فی أرضِ الضّلال لک صدقةٌ.

سخن زیبا گفتن

پیامبر اکرم (ص) می فرماید:

الکَلِمةُ الطّیِّبةُ صدقة؛ سخن نیکو گفتن صدقه است.

اصولاً زیبا سخن گفتن و سخن زیبا گفتن تأثیر بالایی در جان ور وان افراد می گذارد و موجب شکوه آنان می گردد.

حفظ کردن مال و آبروی فقرا

از جمله موارد احسان و خدمت به دیگران، حفظ جان ومال و آبروی نیازمندان است. قرآن کریم در این باره به داستان حضرت موسی و خضر استشهاد می کند، آن جا که می فرماید:

اما کشتی مال فقرا بود و با آن رد دریا کار می کردند و من اراده کردم آن را سوراخ کنم، چون پشت سرشان شاه ستمکاری بود که هر سفینه سالمی را غصب می کرد.

بعد از انکه حضرت موسی (ع) اعمال حضرت خضرا را تحمل نکرد و زبان به اعغتراض گشود ، خضر فلسفه و عدالت رفتار خود را توضیح داد و در رابطه با سوراخ کردن کشتی و حفظ اموال فقرا، و مساکین توجیهاتش را بیان کرد.

امام صادق (ع) با استناد به این آیه، از زراره را که از محبوبترین یاران حضرت است و برای حفظ جان و آبروی او دانسته فرمودند:

این تنزیل از طرف خداوند است ، به خدا قسم کشتی را عیب دار نکرد مگر برای اینکه از شر پادشاه محفوظ بماند و پادشاه آن را غصب نکند و این کشتی سالم و بی عیب بد و من عیب دارش کردم تا اصلش باقی بماند.

آری سوراخ شدن کشتی قابل تعمیر است و لکن ربودن ان توسط سلطان جائر قابل جبران نسیت و این همان عقل به دفع افسد به فاسد است.

پس عمل حضرت خضر (ع) برای حفظ اموال و دارایی های مختص مساکین و تنزیل الهی که امام صادق (ع) به آن شاره کردند، نشانگر تکلیف و انجام وظیفه در برابر حفظ امال محرومین است.

وام و پرداخت قرض الحسنه

یکی از موارد احسان پرداخت وام بدون بهره بوده است که تا حدود زیادی کارگشایی دارد و تاثیرات منفی احتمالی انفاق و بخشش را ندارد. از این رو روایات زیادی درباره اهمیت قرض الحسنه امده است که به طور نمونه به چند مورد اشاره می کنیم.

عموم آیاتی که برای قرض الحسنه آمده است ، قرض گیرنده را خداوند می داند، مانند؛ إن تقرضوا الله قرضاً حسناً یضاعفه لکم و یغفر لکم.

پیامبر اسلام نیز فرموده است:

کسی که به مومن قرض بدهد، تا تا مدتی که او توان ادای آن را داشته باشد، مال او به عنوان زکات است و قرض دهنده تا هنگام ادای قرض در پرتو درود فرشتگان الهی است.

وهم ایشان می فرمایند:

مَن احتاجَ الیه المسلم فی قرضٍ و هو یقدرُ علیه فلم یفعل حرَّم الله علیه ریحَ الجنه، کسی که برادر مسلمانش بر اثر تهیدستی به قرض نیساز دارد و او با داشتن توانایی قرض ندهد خداوند بوی بهشت را بر او حرام می کند.

برداشتن موانع از سر راه

احسان و نیکو کاری میدان بسیار گسترده ای دارد . گستره امر احسان، از نیت خدمت و نیکو کاری شروع می شود تا انفاق مال و صدقه دادن.

در برخی از روایات، حتی برداشتن سنگی از سر را دیگران و هر آنچه که مایه رنج و آزار مسلمانان است، از مصادیق احسان و نیکو کاری می باشد.

رسول مکرم اسلام می فرماید:نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 88/2/9 :: ساعت 4:0 عصر )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 44
>> بازدید دیروز: 160
>> مجموع بازدیدها: 540683
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
عاشق آسمونی
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «