هفته دوم فروردین88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» شاخصه‏های خدمتگزاران

شاخصه‏های خدمتگزاران

در جامعه اسلامی، آن نوع از خدمت رسانی پسندیده و مورد قبول است که از اعتقاد به خدا و باور به حقانیّت اسلام ناشی شده باشد. چون در سایه چنین ویژگی‏هایی است که کارهای بزرگ، در شرایط سخت قابل تحقق می‏شود. مقام معظم رهبری در این باره می‏فرمایند: «باور خدای متعال به عمق جان و اعتماد به اسلام، به عنوان دین رهایی بخش و کارآمد و حقیقتِ مطلق، از جمله شاخصه هایی است که خدمتگزاران نظام اسلامی، بایستی به آن متّصف باشند. مگر می‏شود راه سخت حاکمیت دین اسلام را در دنیای پیچیده و پر از دشمنی امروز طی کرد، ولی به خدای متعال توکل و به اسلام اعتقاد نداشت. ... در همین دوران جنگ ... یک دولت و یک مجموعه خدمتگزاری ... آمد و با همّت، با تلاش، با ایمان و با توکل به خدا و با درآمدهای کم ... کارهای بزرگی انجام داد. ... اگر ما خدا را در نظر داشته باشیم و حقیقتاً به عنوان انجام وظیفه کار بکنیم، یقیناً لطف و تفضل و حمایت و کمک‏های غیر مُحتَسب خدای متعال به ما خواهد رسید».

ضرورت رسیدگی به امور معنوی مردم

گاهی چنان گمان می‏شود که نیازهای مادی مردم که برآورده شد، کافی است و در نتیجه، خدمت رسانیِ واقعی ـ که منحصر در تأمین نیازهای مادی انسان هاست ـ انجام شده است. در حالی که رسیدگی به امور معنوی، اگر مهم‏تر از نیازهای مادی افراد نباشد، کم از آن نیست. مقام معظم رهبری ضمن اشاره به این حقیقت که دین اسلام، برای دنیا و آخرت مردم برنامه و هدف دارد، می‏فرمایند: «دشمن و بیگانگان این گونه وانمود می‏کنند که اگر یک مجموعه، برای ایجاد رفاه و حلّ مشکلات مردم کار می‏کند، لزوماً به معنای دورافتادن از معنویت و آرمان‏هاست. این غلط است. این تصور افراد ساده لوح [یا]... مغرض است. اسلام برای دنیا و آخرت مردم برنامه و هدف دارد. مسؤولان اداره کشور موظف‏اند همان قدر به امور مادی مردم برسند که به امور معنوی می‏رسند. ... دنیا و آخرت، [و] رفاه و آرمان، با هم و در کنار هم قابل پیشرفت است».

ایمان، سرمایه خدمت‏رسانی

هر اندازه کارگزاران جامعه، از ایمان و تقوای بیش‏تری برخوردار باشند، انگیزه‏شان برای خدمت به مردم فزونی می‏یابد و بیش‏تر در راستای تأمین نیازها و حلّ مشکلات آنها می کوشند. در حقیقت، بهترین بستر و سرمایه خدمت رسانی، داشتن ایمان قوی است. مقام معظم رهبری می‏فرمایند: «در نظام اسلامی، آن چیزی که از همه عناصر بیش‏تر اهمیّت دارد و می‏تواند مثل کلیدی، قفل‏های بسته را در همه موارد و مسائل باز کند، عبارت است از ایمان عمیقی که هم همّت را بر می‏انگیزد و هم بازوان و گام‏ها را محکم می‏کند و هم دل‏ها را استحکام می‏بخشد و انسان امید پیدا می‏کند. وقتی که مسؤول کشوری، وزیری که در کابینه است، ... [و [مدیری که در بخشی از بخش‏ها کار می‏کند، قلبش با چنین ایمان مستحکم باشد و بداند که با تلاش و کار عالمانه و مدبّرانه او، بلاشک از سوی خدای متعال بر این کار نتیجه‏ای مترتب می‏شود، هرگز ناامید نمی‏شود».

ضرورت هماهنگی نهادها

هنگامی روند خدمت‏رسانی به مردم، به صورت شایسته انجام می‏گیرد که تمام سازمان‏ها و نهادهای اجتماعی، با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. مقام معظم رهبری درباره ضرورت انسجام و هماهنگی دستگاه‏های دولتی می‏فرمایند: «به مسؤولان در سطوح مختلف هم عرض می‏کنم که یکی از راه‏های موفقیّتِ عملی و جا گرفتن در چشم مردم، همکاری دستگاه‏های مختلف و همکاری قوای سه گانه است. نباید همدیگر را تضعیف بکنند. هیچ کس نباید قوای مسؤول مملکت را تضعیف بکند. ... نهادهای قانونی که هر کدام در زیر این بنای شامخْ یک ستون هستند، باری را بر دوش دارند. مجموعه این‏هاست که این بنای با عظمت را سرپا نگاه داشته است. ... اشکال داشتن به یک کار یا دو کار یا ده کار که بعضی از این اشکال‏ها طوری است که اگر توضیحی داده بشود، ممکن است برطرف هم بشود، ولو برطرف هم نشود، موجب نمی‏شود که ما نهادها را تضعیف کنیم».نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 88/1/15 :: ساعت 8:0 عصر )

»» اندوه امیرمؤمنان علیه‏السلام از ستم به زنان اهل کتاب

اندوه امیرمؤمنان علیه‏السلام از ستم به زنان اهل کتاب

سفیان بن عوف، از تیره «بنی غامد» از طرف معاویه مأمور حمله به مرزهای عراق، کشتن انسان‏ها و غارت اموال مردم عراق شد. معاویه به سفیان گفت: این غارت‏ها چشم عراقیان طرفدار علی را می‏ترساند و دوستان ما را شاد می‏دارد. سربازان سفیان در حمله به شهر «انبار»، حاکم این شهر را که نماینده امام علی علیه‏السلام بود، به قتل رسانده و اموال مردم مسلمان، از جمله گردنبند، دستبند، گوشواره و خلخال زنان اهل کتاب (اهل معاهده) را به غارت بردند.

وقتی خبر به امام علی علیه‏السلام رسید، ضمن خطبه‏ای برای یاران خود فرمود:«اگر مرد مسلمان، از غم چنین حادثه بمیرد، چه جای ملامت است، که در دیده من شایسته چنین کرامت است.»

کلام امیرالمؤمنین علیه‏السلام درباره خدمت‏رسانی

در این‏جا، به اختصار به بخشی از سخنان پرارزش حضرت علی علیه‏السلام اشاره می‏شود که درباره خدمت‏رسانی، نیکوکاری و برآوردن نیاز دیگران وارد شده است:

1. حق مخلوقین

امام علی علیه‏السلام در بخشی از نامه‏اش به مالک اشتر می‏فرماید: «مهربانی با مردم را پوشش دل خویش قرار ده و با همه دوست و مهربان باش. مبادا هرگز چونان حیوان شکاری باشی که خوردن آنان را غنیمت دانی؛ زیرا مردم دو دسته‏اند: یا برادر دینی تواند، و یا همانند تو انسان هستند.»

باید توجه داشت که فرمان حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام به مالک‏اشتر، در زمانی صادر شد که تعداد مسلمانان در کشور مصر ناچیز بود، چند سال بیش‏تر از فتح مصر به دست سپاه اسلام نمی‏گذشت و طبعا در این چند سال، تنها عده قلیلی اسلام را پذیرفته بودند و اکثریت مردم هنوز مسیحی بودند. مالک‏اشتر فرمانروای ملتی شده بود که به تبعیت سیاسی حکومت اسلامی درآمده بودند، ولی اکثریت آن‏ها مسیحی و اقلیّت مسلمان بودند. بسیار جالب است در فرمانی که برای اداره چنین کشوری صادر شده، امام علی علیه‏السلام چنان به مراعات حداکثر مصالح و منافع عمومی مردم مصر دستور می‏دهند که گویی در میان آنان حتی یک مسلمان وجود ندارد.

 2. حق افراد ضعیف جامعه

افراد مستمند و کم‏درآمد مورد توجه امیرالمؤمنین علیه‏السلام بودند و پیوسته در فرمایش‏های خویش و بخصوص به کارگزاران خود توصیه اکید می‏نمودند که مواظب آنان باشند و زمینه رهایی آنان از تهی‏دستی و فقر را فراهم سازند. از این‏رو، در بخشی از نامه خویش به مالک‏اشتر چنین می‏فرمایند: «سپس خدا را در خصوص طبقات پایین و محروم جامعه، که هیچ چاره‏ای ندارند، از زمین‏گیران، نیازمندان، گرفتاران، دردمندان (در نظر بگیر.) همانا در این طبقه محروم، گروهی خویشتن‏داری می‏کنند و گروهی به گدایی دست نیاز برمی‏دارند. پس برای خدا، پاسدار حقی باش که خداوند برای این طبقه معین نموده است. بخشی از بیت‏المال و بخشی از غلّه‏های زمین‏های غنیمتی اسلام را در هر شهری به طبقات پایین اختصاص ده؛ زیرا برای دورترین مسلمانان همانند نزدیک‏ترین آنان، سهمی مساوی وجود دارد و تو مسؤول رعایت آن هستی.

مبادا سرمستی حکومت، تو را از رسیدگی به آنان بازدارد، که هرگز انجام کارهای فراوان و مهم عذری برای ترک مسؤولیت‏های کوچک‏تر نخواهد بود. همواره در فکر مشکلات آنان باش، و از آنان روی برمگردان، به ویژه به امور کسانی از آنان بیش‏تر رسیدگی کن که از کوچکی به چشم نمی‏آیند و دیگران آنان را کوچک می‏شمارند و کم‏تر به تو دست‏رسی دارند.»

پی نوشت:

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 88/1/14 :: ساعت 8:0 عصر )


»» سیره و عمل امیرالمؤمنین علیه‏السلام در خدمت‏رسانی

سیره و عمل امیرالمؤمنین علیه‏السلام در خدمت‏رسانی

در این جا، به طور خلاصه به بخشی از خدمات اجتماعی و خدمت‏رسانی به مردم، که در زندگی پر برکت امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام مشاهده شده است، اشاره می‏شود. این خدمت‏رسانی‏ها در ابعاد و شکل‏های گوناگون متبلور شده‏اند؛ از جمله:

1. انفاق، احسان و نیکوکاری

امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام پیوسته از فقیران و یتیمان دست‏گیری می‏کردند. روح انفاق‏گری آن حضرت، چه در زمان محرومیت از خلافت و چه در دوران بازگشت به خلافت، لحظه‏ای آرام نگرفت. آن بزرگوار دفاع از مستمندان و کمک به بینوایان را به جایی رسانده بودند که به پرداخت حقوق بی‏چارگان از بیت‏المال قناعت نمی‏کردند، بلکه از مخارج شبانه‏روزی خود کم می‏گذاشتند و در راه خدا انفاق می‏کردند؛ شخصا برای بیگانگان کار می‏کردند و حاصل دست‏رنج خود را به ستم‏دیدگان می‏دادند.

ابن ابی‏الحدید درباره آن حضرت می‏نویسد: «علی روزها روزه می‏گرفت و خوراک خود را به دیگران می‏داد و با دست خویش نخلستان‏های بعضی از یهود را آب‏یاری می‏کرد. دست‏هایش در اثر آب‏کشی آبله می‏زد، اما درامد خود را به مستمندان می‏داد.»

در شأن آن حضرت، همان بس که آیه ذیل درباره او نازل شد، آن هنگام که انگشتری خود را در نماز به سائل داد: «انّما ولیّکُمُ اللّهُ و رسولُه و الَّذینَ آمنوا الّذینَ یُقیمونَ الصَّلوةَ و یؤتونَ الزَّکوةَ و هُم راکعون» (مائده:55)؛ سرپرست و رهبر شما تنها خداست و پیامبر او و آن‏ها که ایمان آورده‏اند و نماز به پا می‏دارند و در حال رکوع، زکات (صدقه) می‏پردازند.

در این‏باره ابوذر غفاری می‏گوید: «ای مردم، روزی از روزها با رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در مسجد نماز می‏خواندم، سائلی وارد شد و از مردم تقاضای کمک کرد، ولی هیچ‏کس چیزی به او نداد. او دست خود را به آسمان بلند کرد و گفت: خدایا! تو شاهد باش که من در مسجد رسول تو تقاضای کمک کردم، ولی کسی جواب مساعد به من نداد. در همین حال، علی علیه‏السلام که در حال رکوع بود، با انگشت کوچک دست راست خود اشاره کرد. سائل نزدیک آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بیرون کرد. پیامبراکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله که در حال نماز بود، این ماجرا را مشاهده کرد. هنگامی که از نماز فارغ شد، سر به سوی آسمان بلند کرد و چنین گفت: خداوندا! برادرم موسی از تو تقاضا کرد روح او را وسیع گردانی و کارها را بر او آسان سازی و گره از زبان او بگشایی تا مردم گفتارش را درک کنند؛ و نیز موسی درخواست کرد هارون را که برادرش بود وزیر یا یاورش قرار دهی و به وسیله او نیرویش را زیاد کنی و در کارهایش شریک سازی. خداوندا! من محمّد پیامبر و برگزیده توام، سینه مرا گشاده کن و کارها را بر من آسان‏ساز. از خاندانم علی را وزیر من گردان تا به وسیله او پُشتم قوی و محکم گردد.» ابوذر می‏گوید: «هنوز دعای پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله پایان نیافته بود که جبرئیل نازل شد و به پیامبر گفت: بخوان! پیامبراکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله فرمود: چه بخوانم؟ گفت: بخوان: «انّما ولیُّکُم اللّهُ و رسولُهُ و الّذین آمنوا الّذینَ یقیمونَ الصّلوة و یؤتون الزکوةَ و هم راکعون.»

پی نوشت:

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 88/1/13 :: ساعت 8:0 عصر )


»» خدمت‏رسانی در سخنان مقام‏معظم رهبری

خدمت‏رسانی در سخنان مقام‏معظم رهبری

خدمت به مستضعفان

مقام معظم رهبری، حضرت آیت‏اللّه‏ خامنه‏ای، ضمن تصریح به این حقیقت که الگوی انقلاب اسلامی سیره و زندگی علی علیه‏السلام است، تأکید می‏کنند باید کاری کنیم که نظام و کشور و جامعه ما، یک جامعه علوی باشد. ایشان می‏فرمایند: «اسم اسلام و اسم ولایت کافی نیست ... زبان و بازو و راه و کار، باید زبان و بازو و راه و سبک کار امیرالمؤمنین علیه‏السلام باشد. امیرالمؤمنین برای خدا و در راه خدا کار می‏کرد. به درد مردم می‏رسید، مردم را دوست می‏داشت و خدمت به آنها را وظیفه خود می‏دانست. با این که حکومت او در جهت خدمت به مستضعفان بود، به این اکتفا نمی‏کرد. شب‏ها هم تنها و به صورت فردی به کمک یکایک مستضعفان می‏رفت. این زندگی امیرالمؤمنین علیه‏السلام است، در نظام ما، هر حرکت و سیاست و قانون و تلاش، باید در خدمت مردم مستضعف و محرومی باشد که حکومت طولانی و بلند مدت طاغوت‏ها، آنها را از جهات مختلف به استضعاف و ضعف دچار کرده است. این راه ماست. این آن راهی است که امیرالمؤمنین علیه‏السلام پیمود. این آن راهی است که امام و معلم و رهبر عظیم الشأن این انقلاب، آن را از علی علیه‏السلام درس گرفت و پیش پای ما گذاشت. باید در آن راه حرکت کنیم».

تزکیه نفس، بستر خدمتگزاری

از آن جا که تزکیه‏نفس و اصلاح بیش‏تر اخلاق و رفتار، انسان را برای خدمت کردن و انجام وظیفه آماده می‏سازد، از جمله مسؤولیت‏های افراد، اعم از مسؤولان و غیر مسؤولان، توجّه به مسأله خودسازی و پاک سازی باطن است. مقام معظم رهبری، حضرت آیت‏اللّه‏ خامنه‏ای در این باره می‏فرمایند: «ما باید امروز، به سمت تغییر خودمان، به سوی الگوهایی که اسلام معیّن کرده است، پیش برویم؛ تغییر خودمان به عنوان اشخاص. ... باید خودمان را اصلاح کنیم، اخلاق خودمان را درست کنیم، خودمان را از لحاظ باطن، به خدا نزدیک کنیم. به عنوان یک فرد، مجاهدت شخصی بکنیم. آیات خدا را به دل خودمان بخوانیم و دل را به خدا نزدیک کنیم. این وظیفه ماست. این کمک خواهد کرد تا ما بتوانیم وظیفه‏ای را که در جنب مردم و در جنب جامعه داریم، به بهترین وجهی انجام بدهیم و آحاد مردم هم، منهای وظایف اجتماعی که بر عهده همه هست و هیچ کس از وظیفه اجتماعی خالی نیست، وظیفه فردی، وظیفه شخصی و اخلاقی را برای خودشان وظیفه مهمی بدانند».

دعا و توسل پشتوانه خدمت رسانی

از جمله امور مؤثر در روند خدمتگزاری به مردم، برقراری ارتباط معنوی با خداوند و انجام دعا و نیایش است؛ چرا که با این کار، توفیقات و عنایت بیش‏تر حضرت حق، شامل حال خدمت رسان‏ها می‏شود و آنها انگیزه و توان افزون‏تری پیدا می‏کنند. مقام معظم رهبری، حضرت آیت‏اللّه‏ خامنه‏ای، در ضمن توصیه‏های به مسؤولان نظام می‏فرمایند: «برادران! نظام را باید بر پایه ی تقوا حفظ کرد؛ راه تقوا هم ذکر خداست. آقایان وزرا، آقایان نمایندگان، آقایان مدیران گوناگون کشور [و] مسؤولان قضایی کشور، خودشان را بی‏نیاز از دعا و نافله و ذکر و توجه و توسّل و گریه و انابه به پروردگار ندانند؛ نگویند حالا ما که مشغول خدمت به مردم هستیم، دعا را کسی بخواند که خیلی کار ندارد! نه، اصل کار این است. اگر این نباشد آن جا بی پشتوانه‏ایم .... دعا کنید، نافله بخوانید، ... با خدا و اولیای خدا و با ولی عصر(عج) مأنوس بشوید، با قرآن مأنوس باشید، و در آن تدبّر کنید. ... این طور می‏توان این بار سنگین و این امانت استثنایی الهی را ... به منزل رساند، والاّ روسیاهی دنیا و آخرت است».نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 88/1/12 :: ساعت 8:0 عصر )

»» مفهوم خدمت‏رسانى

مفهوم خدمت‏رسانى

مفهوم گسترده خدمت رسانى را در متون دینى مى‏توان در لابه‏لاى مفاهیمى از قبیل: تلاش در برآوردن نیازهاى مؤمنان، ادخال سرور در قلوب آنان، احسان، اهتمام به امور مسلمانان، اعانت مسلمین، یارى رساندن به گرفتاران، گشودن گرفتارى مؤمنان و مانند آن جست و جو کرد.

این مفهوم گسترده شامل سود رسانى افراد نسبت به یکدیگر و یا همنوعان مى‏شود و به صورت وام دادن، سیر کردن، پوشاندن، رفع گرفتارى از یکدیگر و نیز همکارى زن و شوهر در محیط خانه و خدمات عام المنفعه از قبیل مدرسه سازى، تأسیس دانشگاه، ساختن خوابگاه‏هاى دانشجویى، وقف کردن اموال براى محرومان و اقشار آسیب‏پذیر و... بروز مى‏کند، چنان که خدمتگزارى به مردم در نظام دینى به صورت نهادینه شده نیز نوعى دیگر از مصادیق خدمت رسانى است.

آنچه در این نوشتار بیشتر مورد توجه است نوع اخیر خدمت رسانى است که خدمات کارگزاران، دولتمردان، مسئولان مملکتى‏در هررده‏اى رادربرمى‏گیرد وهرکس براساس‏نوع مسئولیت و وظایف محوّله مى‏بایست در یارى نظام و مردم از هیچ کوششى دریغ نورزد.

حکومت دینى، مسئولیت‏ها و خدمت رسانى

فلسفه وجودى حکومت دینى و حاکمیّت اسلامى، برقرارى عدالت و خدمتگزارى به مردم، به ویژه، محرومان و پابرهنگان است، تا اینکه تحت حمایت این حاکمیت، زندگى سالمى داشته، در آسایش و امنیت به سر برند؛ ستمى بر آنان روا نشود؛ حقى از آنها ضایع نگردد و به عزت و اقتدار اسلامى برسند.

واگذارى و پذیرش مسئولیت‏ها نیز در اسلام، در راستاى استقرار و گسترش عدالت اجتماعى و خدمت رسانى به همنوعان در همه عرصه‏هاى اجتماعى است و «مسئولیت» در نگرش اسلامى بار امانتى سنگین بر گرده افراد است که اگر نتوانند به شکل شایسته به مقصدش برسانند و حقش را ادا کنند، سخت مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. امام على(ع) به یکى از کارگزارانش نوشت:

... اِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لکِنَّهُ فى عُنُقِکَ اَمانَةٌ.

همانا مسئولیت [و منصب] تو، طعمه و شکار نیست، بلکه بار امانتى در گردن تو است.

هر چه مقام و جایگاه بالاتر و مهمتر، وظیفه خدمتگزارى بیشتر و سنگین‏تر! بر همین مبنا وظیفه پیامبران الهى در قبال مردم بالاترین بود و خدماتشان شایان توجه‏تر. اولیاى گرامى اسلام و پیشوایان دینى نیز این گونه بوده‏اند. زندگى آن بزرگواران مملو از خدمات شایسته به بشریت از زمان حضور و تا همیشه تاریخ است و هر کدام در این میدان صحنه‏هایى بس بزرگ و با شکوه از حماسه و ایثار خلق کرده‏اند.

رهبران الهى نیز که مشروعیت حاکمیت خویش را از کانال الهى دریافت کرده‏اند و بازوان اجرایى‏شان و زنجیره‏اى که به آنان وابسته است همه و همه بایستى این‏گونه باشند. چنان‏که بنیانگذار جمهورى‏اسلامى‏ایران، حضرت امام‏خمینى(ره) این‏گونه بودومى‏فرمود:

من خادم شما هستم. من خادم ملت هستم، من آمده‏ام که بزرگوارى شما را حفظ کنم. من‏آمده‏ام که دشمنان شما را زمین بزنم. من آمده‏ام که ملّت را یک ملّت مستقل کنم.

... به من اگر خدمتگزار بگویند بهتر از این است که رهبر.

سیل نیازهایى که از جانب آحاد مردم به سوى مسئولان مملکتى در هر رده‏اى سرازیر مى‏شود، هدیه و نعمتى الهى است که شکرانه‏اش، تعهد، دلسوزى، وظیفه‏شناسى، تلاش پیگیر در رفع این نیازمندیها و احساس ملامت و خستگى نکردن در خدمت رسانى شایسته به مردم است.

امام حسین علیه‏السلام در بیان این نکته مهم چنین مى‏فرماید:

اِنَّ حَوائِجَ النّاسِ اِلَیْکُمْ مِنْ نِعَمِ اللّهِ عَلَیْکُمْ فَلا تَمُلُّوا النِّعَمَ.

همانا نیازمندیهاى مردم به شما از نعمتهاى خدا برشماست. بنابراین از این نعمتها دلگیر نشوید.

دانى که خدا چرا تو را داده دو دست؟  من معتقدم که اندر آن سرّى هست 

یک دست به کار خویشتن پرداختن  با دست دگر ز بى کسان گیرى دست نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 88/1/11 :: ساعت 8:0 عصر )

»» کنترل و نظارت بر خدمتگزاران

کنترل و نظارت بر خدمتگزاران

افزون بر گزینش صحیح و حساب شده کارگزاران، نظارت بر کارها و کنترل عملکردهای آنها نیز، یکی از بایسته‏هایی است که حتماً باید به آن توجّه لازم مبذول شود. مقام معظم رهبری در این باره می‏فرمایند: «بازرسی، مسأله مهمّی است. باید دایم مشغول نگرش باشید و چشم شما داخل دستگاه را ببیند. ... در کار اداری، «حمل به صحت» وجود ندارد، مثلاً بگویید لابد بیچاره‏ها دارند کارشان را می‏کنند؛ نه خیر. البتّه همه برادران خوب‏اند، اما خوب، معنایش معصوم که نیست. خوب‏اند، یعنی خیانت نمی‏کنند، امّا اشتباه هم نمی‏کنند؟ تنبلی هم نمی‏کنند؟» ایشان در ادامه همان سخنان می‏فرمایند: «ما باید مواظب خودمان و زیردست هایمان باشیم. باید مواظب باشیم که اوّلاً کار انجام بگیرد، ثانیاً درست انجام بگیرد؛ یعنی غلط و بد انجام نگیرد. ... پس اوّلاً اصلِ انجام گرفتن است؛ ثانیاً در جهت بودن و درست بودن است؛ ثالثاً محکم کاری است؛ رابعاً سرعت عمل است. آن وقت شما آقایانی که مراجعه مردمی دارید، یک خامساً هم دارید و آن گشاده‏رویی در کار است ... مردم را راضی باید برگرداند. اگر این طور شد، بدانید که واللّه‏ تیزترین پیکان‏ها در بدنه این کشتی نفوذ نخواهد کرد».

در نظر گرفتن رضای خدا

یگانه عاملی که می‏تواند در روند خدمت رسانی به مردم، رضایت واقعی آنها را فراهم کرده و وجدان خودِ فرد را راحت سازد، در نظر گرفتن رضایت خداوند است؛ چون با در نظر گرفتن این اصل، هم توفیقات الهی جلب می‏گردد، هم نارضایتی‏های ایجاد شده، پاسخ واقعی و صحیح خود را می‏یابد و هم خشنودی بیش‏تر اقشار مردم را محقق می‏سازد. مقام معظم رهبری در این باره می‏فرمایند: «اساس قضیه این است که ما بتوانیم رضای الهی را کسب کنیم. اگر رضای الهی را تعقیب کردیم، آن وقت مصلحت مردم، خیر مردم و اجرای عدالت به آسانی برای ما میسر خواهد شد. اگر دنبال رضای خدا نبودیم [و] دنبال رضای این و آن بودیم، آن وقت کارها نابسامان خواهد شد و سامان کارها حاصل نخواهد شد».

عدالت، مبنای خدمت رسانی

اساس برنامه‏ریزی‏های جامعه اسلام، اقامه قسط و عدل است و یگانه راه اصلاح امور و دست‏یابی به آسایش و آرامش عمومی، حاکمیّت یافتن عدالت در تمام عرصه‏های اجتماع است. مقام معظم رهبری در این باره می‏فرمایند: «در نظام اسلامی، عدالتْ مبنای همه تصمیم‏گیری‏های اجرایی است و همه مسؤولان بخش‏های مختلف اجرایی، به خصوص قضایی، باید به جدّ و جهد و با همه اخلاص، درصدد اجرای عدالت در جامعه باشند. امروز در جامعه ما، برترین گام در راه استقرار عدل، رفع محرومیّت از طبقات محروم و تهی دست و کم درآمد است که غالباً بیش‏ترین بار نظام را در همه مراحل به دوش داشته‏اند و دارند.... دفاع از قشر محروم ـ که صاحبان واقعی انقلاب‏اند ـ باید در رأس همه برنامه‏ریزی‏های کشور و محور کلیه تحرکات اقتصادی در بخش‏های مختلف آن باشد و صحت هر سیاست و برنامه اقتصادی، با چگونگی و اندازه پیشرفت این هدف، در کوتاه مدت یا بلند مدّت سنجیده شود».

هشدار به خدمتگزاران

در مسیر خدمت‏رسانی به مردم، وجود برخی روحیه‏ها و عادت‏های نادرست، مانع محسوب می‏شوند که تک تک خدمتگزاران جامعه اسلامی، باید این قبیل صفات را از وجود خود پاک کنند و در مقابل، اخلاق و ویژگی‏های را که به روند خدمت رسانی کمک می‏کند، در وجود خود ایجاد کرده و ارتقا بخشند. مقام معظم رهبری در این باره می‏فرمایند: «مسؤولین نظام ... باید مراقب باشند از عوارضی که در نظام‏های طاغوتی و غیرمردمی، بیماری همه گیر کارگزاران است، خود را با دقت و وسواس دور نگه دارند؛ بیماری رفاه‏زدگی و عشرت‏طلبی، بیماری زد و بند نامشروع و فساد مالی و اداری، بیماری تکبر و دوری از مردم، بیماری دسته بندی‏های ناسالم و ترجیح مقاصد باندی بر مصالح عمومی و امثال این‏ها که ابتلای به آن، مانند موریانه، پایه‏های هر نظامی را سست و پوک می‏کند. یا دل سپردن به سنت‏های طاغوتی و رغبت به احیای آنها و بی‏تفاوتی یا بی‏اعتنایی به ارزش‏های اسلامی و انقلابی که دل را می‏میراند و نشاط و شوق خدمت به مردمی را که مخلصانه جان و مال خود را در راه انقلاب داده‏اند، سلب می‏کند و آنان را ناامید و غمگین می‏سازد».

اصلاحات حقیقی

تا عوامل انحطاط با توجّه به شرایط هر دوره ریشه کن نشود، زمینه رشد و تعالی و محقق اهداف متعالی محقق نخواهد شد و اصلاحات، به‏معنای واقعی انجام نخواهد گرفت. دشمنان هم همواره می‏کوشند آن اصلاحات واقعی در جامعه ما پا نگیرد. مقام معظم رهبری، برای تحقق اصلاحات واقعی، رهنمودهای فراوانی را در مناسبت‏های مختلف ارائه نموده‏اند. ایشان در سخنانی فرمودند: «اگر مسؤولان کشور، به پشتیبانی این مردم و به کمک افکار عمومیِ بسیار مستعد و علاقه‏مند، یک مبارزه‏ی خستگی‏ناپذیر را با عوامل انحطاط و عقب ماندگی شروع کنند، هم موفق خواهند شد، هم مردم را به هدف‏های خودشان خواهند رساند، هم خدا را از خود راضی خواهند کرد و اصلاحات به معنای واقعی، به همان معنایی که دشمنان آن را دوست ندارند، ... اما دل‏های مؤمن و مسؤول به آن علاقه‏مند است، اتفاق خواهد افتاد. مسؤولان هم دلشان برای این مبارزه می‏تپد؛ ... آماج این مبارزه سه چیز است: یکی فقراست، یکی فساد است و یکی تبعیض. اگر با فقر و فساد و تبعیض در این کشور مبارزه شود، اصلاحات به معنای حقیقی، اصلاحات انقلابی و اسلامی تحقق پیدا خواهد کرد. مشکلات ما از این سه پایه شوم و از این سه عنصر مخرّب است».نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/1/10 :: ساعت 8:0 عصر )

»» معیارهاى ارزشمندى خدمت گزاری

معیارهاى ارزشمندى خدمت گزاری

بیان شد که خدمت رسانى کارى اخلاقى و ارزشى است. حال سؤال این است که چرا چنین فعلى ارزشى است؟ آیا اصل آن ذاتاً خوب و پسندیده است؟ یا خوب بودنش جهات دیگرى دارد؟

در ارزشمندى خدمت‏رسانى مى‏توان معیارهاى زیر را برشمرد:

ارزش ذاتى

براساس بیان آیات و روایات اصل خدمت رسانى کارى پسندیده، عقلایى و تحسین‏برانگیز، همچنین کارى ماندگار و داراى اثرى جاودان است، از قرآن کریم استفاده مى‏شود که آنچه به سود مردم باشد جاودانى و آنچه سودمند نباشد، همانند کف روى آب از بین رفتنى است:

... فَاَمَّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفاءً وَ اَمّا ما یَنْفَعُ النّاسَ فَیَمْکُثُ فِى الاَْرْضِ کَذلِکَ یَضْرِبُ اللّهُ الاَْمْثالَ(رعد: 17)

اما کف به کنارى مى‏افتد و نابود مى‏شود، ولى آنچه به مردم سود مى‏رساند [مثل آب یا فلز خالص] در زمین مى‏ماند. خداوند این‏گونه مثال مى‏زند.

امام صادق علیه‏السلام در تفسیر آیه شریفه «وَ جَعَلَنى مُبارَکاً اَیْنَ ما کُنْتُ...» که درباره حضرت عیسى(ع) نازل گشته، مى‏فرماید: مقصود از «جَعَلَنى مُبارَکاً»، این است خداوند او را براى مردم بسیار سودمند قرارداد.

پیامبر اکرم(ص) این سودرسانى را عملى شایسته و ریشه عقلانیت شمرده، مى‏فرماید:

ریشه عقلانیت، پس از دین (و ایمان به خدا) عبارت است از بشر دوستى و نیکى به مردم؛ اعم از نیک و بد.

http://www.pekhedmat.parsiblog.comحسّ نوع دوستى

معیار دیگر ارزشمندى خدمت رسانى، حس نوع‏دوستى و غیر خواهى است. عواطف انسان‏دوستانه حکم مى‏کند که خدمت به همنوعان، به فریاد آنان رسیدن، رفع گرفتارى آنان و شاد کردن آنان کارى بسیار پسندیده و اخلاقى است. پیامبر اکرم(ص) مى‏فرماید:

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ فى تَراحُمِهِمْ وَ تَعاطُفِهِمْ بِمَنْزِلَةِ الْجَسَدِ الْواحِدِ اِذَا اشْتَکى مِنْهُ عُضْوٌ واحِدٌ تَداعى لَهُ سائِرُ الْجَسَدِ بِالْحُمّى وَالسَّهَرِ.

مؤمنان از نظر مهرورزى و عطوفت نسبت به یکدیگر مانند یک پیکرند که هر گاه عضوى از آن دچار درد مى‏شود سایر اعضا از راه تب و بیدارى و ناراحتى همدردى خود را با آن عضو ابراز مى‏دارند و به کمکش مى‏شتابند.

و به قول سخنسراى شیراز:

بنى آدم اعضاى یکدیگرند  که در آفرینش ز یک گوهرند 

چو عضوى به درد آورد روزگار  دگر عضوها را نماند قرار 

تو کز محنت دیگران بى غمى  نشاید که نامت نهند آدمى 

سخن گهربار رسول اکرم(ص) نیز در همین راستاست که فرمود:

مَنْ اَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِاُمُورِ الْمُسْلِمینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادى یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ.

کسى که در هر صبحگاهى به امور مسلمانان همّت نگمارد و در اندیشه کارهاى آنان نباشد از آنها نیست، و کسى که بشنود مردى فریاد مى‏زند و کمک مى‏طلبد و به او کمک نکند مسلمان نیست.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/1/9 :: ساعت 8:0 عصر )

   1   2      >
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 34
>> بازدید دیروز: 160
>> مجموع بازدیدها: 540673
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
عاشق آسمونی
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «