هفته چهارم اردیبهشت88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» راز موفقیت

راز موفقیت

امام صادق علیه السلام: المَعروفُ لایَتمُّ إلاّ بثلاثٍ: تَعْجِیلُهُ و تَسْتیرهُ و تَصْغیرُه؛ کار خیر، به کمال نمى رسد جز با سه شرط: شتاب در آن، مخفى نگاه داشتن آن و کوچک دانستن آن. را ه موفقیت به ویژه در خدمات و خیرات - همین سه نکته است؛ زیرا «للتأخیرِ آفاتٌ».

در مثل است که تأخیر و امروز و فردا کردن، آسیب هایى همراه دارد، همچنین اگر اعلام شود و در بوق و کرنا آید، بالاخره دشمنان، حسودان و رقیبان و کسانى که احتمال مى دهند فلان کار منافع احتمالى آنان را به خطر مى اندازد، در مقابل صف مى کشند و سنگ راه مى گردند.

آخرین نکته این است که اگر از اوّلِ کار را بزرگ و دشوار بدانیم به تردید و شک و پشیمانى مى افتیم و شیاطین هم وسوسه مى کنند و مانع مى شوند، مشهور است که کار را باید از صفر شروع کرد، یا: مشکلى نیست که آسان نشود مرد باید که هراسان نشود مسلمانان مکه اگر از اوّل دشوارى هاى نهضت پیامبرصلى الله علیه وآله را مى دانستند، بسا بعضى پیشقدم نمى شدند، روزهاى اوّل به ذهنشان هم نمى رسید که روزى با ابر قدرت هاى مهم آن روز به جنگ مى پردازند و... .

نظیر همین حدیث، در نهج البلاغه چنین آمده است: لا یَستْقیمُ قَضاءُ الحوائِجِ إلاّ بثَلاثٍ: بِاسْتصغارِها لِتَعْظُمَ، و بِاسْتِکْتامِهَا لِتَظْهَرَ، وَ بِتَعْجِیلِها لِتَهْنَأَ؛ برآوردن حوایج راست نیاید و درست نشود مگر به سه شرط: 1.کوچک شمردن آن، تا بزرگ شود؛ 2.پنهان داشتن آن تا آشکار گردد؛ 3.شتاب در انجام آن تا گوارا و مسرّت بخش شود. این نکات در خدمت رسانى بسیار حائز اهمیت است، اگر براى خدا خدمت مان را ناچیز به حساب آوریم، همچنین با ریا در بوق و کرنا و صدا راه نیندازیم خداوند خودش، در دنیا و آخرت آن را آشکار و بزرگ جلوه مى دهد.

بخش آخر، سبب تلف نشدن وقت ارباب رجوع و گرفتاران، جلوگیرى از سرگردانى و به امروز و فردا انداختن کارها ودر نتیجه پیشگرى از انباشته شدن و تراکم کارها و همچنین مانع دلسردى و نارضایى مردم مى شود.

امام رضاعلیه السلام سفارش مى کند: «هنوز عرق کارگر خشک نشده، همان روز مزدش را بدهید، که خستگى او بر طرف شود». امام على علیه السلام مى فرماید: «لِکُلّ شى ءٍ ثمرةٌ و ثَمَرةُ المَعْروفِ تَعْجیلُهُ»؛ هر چیزى میوه اى و ثمره اى دارد و ثمره کار خیر، تسریع در انجام آن است.

امام باقرعلیه السلام: «إذا هَمَمتَ بخیرٍ فبادِرْ فإنّک لا تَدری ما یَحْدُثُ»؛ و هرگاه تصمیم خیرى دارى، بشتاب؛ زیرا نمى دانى چه پیش آید. نیز آن حضرت مى فرماید: «إنّ الله (عزّوجلّ) یُحِبُّ مِن الخیرِ ما یُعَجَّل»؛ خدا آن کار خیرى را دوست دارد که در آن تعجیل شود.

سائلى در خانه خانى رفت.

او داراى خدم و حشم فراوان و غلامان بى شمارى بود. تا صداى گدا به گوشش رسید، نوکرانش را صدا کرد و گفت: خسرو به هوشنگ بگو که او به داریوش بگوید برود به اردشیر بگوید که او به این گدا بگوید: فعلاً چیزى نداریم برو.

اتفاقاً سائل صداى خان را از پشت در شنید، دست به دعا و با صداى رسا از خدا چنین خواست: خدایا به اسرافیل بگو برود به میکائل بگوید و او به جبرئیل و جبرئیل به عزرائیل بگوید که هر چه زودتر جان این بخیل را بگیر و همه را راحت کن.

نهج البلاغه، حکمت101.250) نقل به مضمون - وسایل باب اجاره و کرایه کارگر.

کافى، ج 3، ص 212.

کافى، ج 3، ص 274.253) صحیفه سجادیّه، دعاى20.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 88/2/30 :: ساعت 4:0 عصر )

»» موارد احسان و انواع خدمت گذاری

موارد احسان و انواع خدمت گذاری

بیان موارد خدمت گذاری در دین به حدی زیاد است که گویی تمتم دستورات و فرمان های آن به نوعی از خدمت گذاری سخن می گوید.

موارد خدمت رسانی:

باید دانست که موارد خدمت تنها به رسیدگی های مادی خلاصه نمی شود. آیات و روایات و همچنین سیره معصومین از توجهات معنوی و خدمت عاطفی پر است. که در ذیل به بخشی از آنها می پردازیم.

1- احسان به پدر ومادر

قران کریم در این رابطه می فرماید:

و قَضی ربُّکَ ألاّ إیَاه و بالوالدینِ احساناً... پروردگار تو مقدر کرد که جزء او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. اگر یکی از آن دو یا هر دو به سالمندی رسیدند.، به انها اُف مگو و بر آن ها پرخاش مکن و با آن ها به شایستگی سخن گوی و با ایشان مهربانی کن و با فروتنی در برابر آنان بگستر و بگو: پروردگا من! آن دو را رحمت کن. چنان که مرا در خردی پروردند.

اهمیت توجه و رسیدگی مادی و معنوعی به پدر و مادر از نظر خداوند به گونه ای است که بلافاصله پس از بیان توحید، بحث نیکی را بیان می فرماید.

قران در آیه دیگر به همین سیاق می فرماید:

واعبدوا اللهَ و لا تشرکوا به شیئاً و بالوالدین احساناً؛

خداوند را بپرستید و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر ومادر نیکی کنید.

خداوند متعال نخست بندگان را به بندگی و ترک شرک دعوت می کند تا اراده ها را قوی و نیتها راخالص کند و سپس به حق پدر و مادر توصیه می کند.

علی (ع) نیز می فرماید:

بِرُّ الوالدین أکبرُ فَریضة:  بزرگترین واجب، نیکی به پدر و مادر است.

همین بیان در آیه ای دیگر با اضافاتی موارد دیگری از احسان بیان شده است، آنجا که می فرماید:

و إذ أخَذنا میثاقَ بَنی اسرائیل

و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که جزء خدا را نپرستید و به پدر و مادر و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید و با مردم به زبان خوش سخن گویید و نماز به پا دارید و زکات بدهید، آن گاه جز اندکی از شما به حالت اعراض روی برتافتید.

دراین آیه به  احسان و نیکی ورسیدگی به پدر و مادر، به خویشاوندان و ایتام ومستمندان اشاره شده است و به یکی از شیوهای احسان که سخن خوش گفتن و زیبا سخن گفتن است، اشاره می کند.

همچنین برخی از روایات مسکنت را توضیح داده است. به طور نمونه ، روایتی است که می فرماید:

لَیسَ المسکین بالطوّاف و لا تردّده التّمرَتان و اللّقمه و القمتان و لکن المسکین المتعفف الذی لا یسال الناس شیئاً و لا یفطّنُ له فیتصدّق علیه:

مسکین، نه آن گدایی دوره گرد است و نه آن کسی که یکی دو دانه خرما و یکی دو لقمه نان می گیرد و می رود، بلکه مسکین آن ناداری است که مناعت و ثمرت نفس دارد، به گونه ای که دست سوال نزد مردم دراز نمی کند و کسی به تهی دستی او پی نمی برد تا بر وی صدقه دهد.

بنابراین روایت شناخت محرومین واقعی به خاطر مناعت طبع و قناعتی که دارند، بسیار سخت است و باید ابتدا ایشان را شناخت و سپس به حل مشکلات شان اقدام کرد.

2- احسان به خانه و خانواده

خداون متعال به نیکی کردن به خویشاوندان دستور داده است و می فرماید:

.... و بذی القربی....

دین اسلام به پیوند عمیق و گسترده مردم توجه ویژه داشته و به همین دلیل به صله رحم و احسان و نیکی به فامیل و خانواده تاکید می کند.

معمولاً گمان می کنیم که خدمت رساندن به دیگران از مرز خانه و خانواده بیرون است، حال آن که اولین قدم در راه خدمت و احسان از خویشاوندان نزدیک و خانواده شروع می شود. در حدیثی از حضرت سیدالشهداء (ع) در حق تقدم خویشاوندان به صدقه آمده است: سَمِعتُ رسول الله (ص) یقول: إبدأ بمن تعول: امّکَ و اباکَ و اختکَ و اخاکَ، ثمَّ ادناکَ فأدناک؛ امام حسین(ع) می فرماید: از رسول خدا شنیدم که فرمود: از خانواده ات شروع کن؛ مادرت، پدرت، خواهرت، برادرت، سپس به کسانی که در مرتبه بعد قرار دارند.

و پیامبر(ص) در حدیث دیگری تلاش برای حفظ آبرومندی خانواده و رفع نیازهای اهل و عیال صدقه به حساب آورده ومی فرمایند:

هر کار نیکی صدقه محسوب می شود و هر چه انسان برای حوائج زندگی خود وخانواده خود صرف می کند ، صدقه به حساب می آید و آنچه که انسان آبروی خود را با آن حفظ می کند، صدقه به حساب می آید و آنچه که انسان در راه خدا انفاق می کند، عوض آن را به او خواهد داد، مگر چیزی که صرف نمی شود یا در راه معصیت صرف گردد.

3- احسان به ایتام

خداوند متعال پس از بیان احسان به پدر و مادر و خویشاوندان، به حقوق ایتام اشاره کرده است و می فرماید: .... و الیَتامی

اسلام افراد با ایمان را و بندگان خدا را به نیکی در حق یتیمان توصیه میکند، تا آسیب بی سرپرستی، به یک تهدید فردی و اجتماعی تبدیل نگردد و راه سعادت و کمال در سایه حمایت های مردمی برای ایشان باز باشد.

4- خدمت به مستمندان

قران کریم در فرازی دیگر حقوق مستممندان را یادآوری می کند و می فرماید ..... و المساکین ما راجع به مسکنت و مساکین، در آینده بحث های مبسوطی ارایه می دهیم.

5- احسان به همسایگان

خداوند متعال سپس به نیکی در حق همسایگان دور و نزدیک سفرش می کند:

... والجارِ ذِی القُربی و الجار الجُنُب. با خبر بود ار حال همسایگان و هم محلی ها که عمری را در کنار یکدیگر سپری منمایند، لازم است. رعایت آداب و معاشرت، به جا آوردن حق و حقوق همسایگی و مراعات احوال یکیدیگر از وظایف انسانی و دینی یکایک هم شهریان می باشد. سفارش های ائمه معصومین (ع) و ادعیه و توجهاتی که نسبت به همسایگان داشته اند ، شهره آفاق است. دعای حضرت زهرا (ع) که به امام حسن فرمودند : الجار ثم الدار، از زیباترین شیوه های توجه و التفات به همسایگان است. احادیث فراوانی نسبت به رعایت حقوق همسایگان بیان شده است که به یکی از آنها اشار می کنیم.

از امام باقر نقل است که رسول خدا فرمود:

ما آمنَ مَن أمسی شبعاناً وأمسی جارهُ جائعاً؛ کسی که در حال سیری روز را به شب رساند در حالی که همسایه او گرسنه اسنه است، به من ایمان نیاورده است.

پیامبر در اسلام در اهمیت حق همسایگان می فرماید:

جبرئیل آن قدر درباره همسایه سفارش کرده که ما فکر کردیم شاید دستور دهد همسایگان از هم ارث ببرند.

6- خدمت به دوستان

نیکی به کسی که دوست و مصاحب انسان می باشد و در حوادث و ناگواری ها مونس و همدم محسوب می شوند، مورد توصیه قرآن کریم است. .... والصاحِبِ بالجّنب.

دوست معنای وسیعی دارد و همکاران و همسفران را شامل می شود و در پاره ای از روایات به همسر تفسیر شده است.

7- خدمت به در راه ماندگان و  بردگان

گروه دیگری که در ایات قرآن به آنها سفارش شده است، ابن سبیل، یعنی فرزندتان راه و بردگان می باشند:

... و ابن السَّبیل و ما ملکت ایمانُکُم.

احسان به در راه ماندگان و خدمت به برگان نیز ازجمله توصیه های قران کریم است.

8- احسان به مظلوم

خدمت رسانی به کسانی که توان احقاق حق خود را ندارند و بر ان ها ظلم روا داشته شده از اهمیت بیشتر برخوردار است. اسلام دینی است که به خاطر مظلوم و ستمدیده، از تیره و تباری که باشد ارج قایل است و مسلمانان را موظف به أداء  و برگرداندن حق او کرده است. و مبارزه با ظالمان را جزو دین قرار داده است.

دین اسلام سکوت و سکون در مقابل ظالمان را ذلت خوانده و مرگ در راه دفاع از مظلومین را شهادت و عزت می داند.

امیرالمومنین اول مظلوم تاریخ، اول مدافع مظلومین و سردار لشکر مبارزه با ظالمان می فرماید:

اذا رایت مظلوماً فاعنه علی الظالم؛

وقتی ستم رسیده را دیدی، او را در برابر ستمگر یاری کن.

کنایه از ان برای رساندن او به حقش و از هیچ کوششی فرو گذار مکن.

9- احسان به حیوانات

آوازه جهان غرب راجع به رسیدگی به حیوانات، گوش جهانیان را کر کرده است. آنان که حقوق بشر را زیر پا میگذارند و میلیون ها انسان بی گ

ناه را زیر آتش بارهای سنگین خود به چنگال مرگ می سپارند، داعیه دار حقوق حیوانات می باشند و آنان که برای شناسایی سگانشان شناسنامه تهیه می کنند، گاه هویت جمعی انسان های مظلوم دنیا را ناشناخته اعلام کرده و با اتهامات واهی آنان را ضد حقوق بشر و مهدور الدم معرفی می نمایند.

اما اسلان نه در قرآنت نه در قرن تکنولوژی امروز، بلکه از قرن ها قبل عزت و غیرت انسانی را داده، با ارایه جهان بینی خاص، همه چیز را مخلوق و مصنوع خداوند و دارای شعور دانسته و آنان را صاحب ارزش می داند. از جمله سفارشات دین و بزرگان آن رسیدگی به حیوانات است که به چند نمونه اشاره می کنیم.

امام باقر در سفارش لطیف و عاطفی می فرماید:

خداوند تبارک وتعالی، خنک کردن جگر سوخته را دوست دارد ، هر کس جگر تشنه ای را از حیوان و غیر حیوان سیراب کند، خداوند در ان روزی که هیچ سایه ای جزء سایه او نیست. سایه اش دهد.

سفارش امیرالمومنین در اخرین سحر زندگی خود به دخترش که به مرغاییان رسیدگی کن، هیچ گاه اذهان شیعه بیرون نمی رود و همواره در شهادت علی (ع) خطباء و وعاظ در بیان روح لطیف امام به این توصیه ایشان متذکر می شوند.

10- احسان به عموم مردم

نیکی و خدمت رسانی محدود به مرزهای جغرافیایی، آیین و مذهب و دارایی وناداری، پیر و جوان و حتی خوب و بد نیست و در یک کلمه آن جه از ما خواسته شده است، بذل احسان و ارایه خدمت به عغموم مردم است.

رسول گرامی اسلام می فرمایند:

بالاترین میزان خرد و رأی بعد از دین داری، دوستی با مردم و خوبی کردن به هر آدم نیک وبد است.

و امیرالمومنین علی (ع) می فرماید:

به همه مردم خوبی کن، زیرا نزد خدای سبحان هیچ چیز به اندازه خوبی کردن و خیر رساندن ارزش ندارد.

11- احسان به اسیر

از جمله انواع احسان، خدمت به کسانی است که در جنگ به اسارت در آمدهاند و غریب و بی کس می باشند. اسلام حتی به کسانی که تا ساعتی قبل در صف دشمنان بودند و شاید عزیزان ما را به شهادت رساندند و هم اکنون در دستان عدالت اسلامی گرفتار آمده اند ، به احسان مدارا توصیه می کند.

رسول اکرم اسلام (ص) در این باره می فرمایند:

أفضل الصدقه علی السیر المخضر عیناه من الجوع؛

بهترین صدقه صدقه ای است که به اسیری که چشمانش از گرسنگی تیره و تار شده، داده می شود.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 88/2/29 :: ساعت 4:0 عصر )

»» دستِ برتر

دستِ برتر

پیامبر خداصلى الله علیه وآله: الأیْدِىْ ثَلاثةٌ: سَائِلَةٌ و مُمْسِکةٌ و مُنْفِقَةٌ وَ خَیْرُ الأیْدِىِ مُنفقَةٌ. دست ها سه گونه اند: دست گیرنده و محتاج، دست نگاهدارنده و بخیل و دست بخشنده و با سخاوت. پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله مى خواهد پیروان خود را بلند همت و پرتلاش و کوشا، همراه با عاطفه اى پرمایه پرورش دهد.

به همین جهت به همه پیروان خود سفارش مى کند: 1. تا مى توانند از کسى چیزى نخواهند دست نیاز پیش کسى چون کنى دراز

پُل بسته اى که بگذرى از آبروى خویش پیامبر خداصلى الله علیه وآله به ابوذر مى فرماید: یا أباذرٍ، إیاک و السؤال، فإنّه ذُلٌّ حاضِر، و فقرٌ تتعجّلُه، و فیه حسابٌ طویلٌ یوم القیامة؛ اى ابوذر! زنهار از گدایى، زیرا در دنیا مایه خوارى و فقرى است که باعث تعجیل آن مى شوى، و در قیامت حسابرسى طولانى دارد. و امام على علیه السلام مى فرماید: در خواست و گدایى، زبان گوینده را ضعیف مى کند و دلِ پهلوان شجاع را خُرد مى کند و انسانِ آزادِ سرافراز را به مقام برده اى ذلیل تنزل مى دهد و آبرو را مى برد و رزق و روزى را کم مى کند. 2.انحصار طلب و خودپرست نباشند این تفکر که انسان، خود را همه کاره جهان بداند و از رازق بودن خداوند و از هزاران علت و اسباب معنوى مثل برکت خدادادى چشم بپوشد، نوعى شرک و قارون صفتى است که خیال مى کرد ثروتش براساس دانش اقتصادى خود اوست.

در حقیقت رازق اصلى خداست این امانت چند روزى نزد ماست امام على علیه السلام: «البُخلُ بالموجودِ سُوءُ الظنِّ بِالمعبود»؛ بخل ورزیدن نسبت به آنچه اکنون هست، بدگمانى و سوءظن به پروردگار است.

امام صادق علیه السلام مى فرماید: «در بدى بخل همین بس که به پروردگارش بدگمان است.

کسى که به عوض دهى خدا یقین داشته باشد با دست باز، بخشش مى کند». 3.دست بخشنده و روحیه خیرخواهانه داشته باشند در چند حدیث آمده است: «الید العُلیا خیرٌ مِن الید السُفلى » آن دست برتر که بخشنده است ارزشمندتر است از دست پایین و گیرنده.

در آستانه ماه مبارک رمضان پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله در خطبه اى ضمن بیان برنامه ها و فضیلت هاى ماه فرمود: «هر که مؤمن روزه دارى را در این ماه افطارى دهد نزد خدا اجر آزاد کردن یک بنده دارد و گناهانش بخشوده شود».

کسى گفت: همه ما توان این کار را نداریم.

حضرت فرمود: «خود را از آتش جهنم نگهدارید گرچه به پاره اى خرما، گرچه با جرعه اى آب دهى». از این پاسخ پیامبرصلى الله علیه وآله استفاده مى کنیم که اسلام مى خواهد روحیه خدمت رسانى و بلند همتى را در افراد زنده کند. و گرنه یک لیوان آب به دست دیگران دادن کجا و نجات از جهنم کجا.

شبیه حدیث بالا حدیثى است از امام امیرالمؤمنین علیه السلام: تَفَضَّل عَلى مَن شِئتَ تَکُن أمیرُه، و استغنِ عمّن شئت تکُن نظیره و افْتَقِر إلى مَنْ شِئْتَ تَکُنْ أسیرُه؛ به هر کس مى خواهى نیکى کن تا امیر او شوى، از هر کس مى خواهى بى نیاز شو تا همانند او شوى، و به هر کس مى خواهى محتاج شو تا اسیر او گردى.

نکته: در بین کشورها نیز همین معیار حکم فرماست و افراد و ملت هاى نیازمند - حتى در نیازهاى علمى، فنى، صنعتى در واقع به منزله برده و اسیر ابرقدرتها درمى آیند، پس بهتر است ما در حد توان از دیگران مستغنى شویم تا روابط متقابل و احترام هماهنگ برقرار شود. یکى از مؤمنان معاصر امیرمؤمنان على علیه السلام پارسا، اهل نافله و نماز شب، و نیازمند بسیار بلند طبع و با شخصیت بود که حاضر نبود از کسى چیزى بخواهد، حتى از شخصیتى چون على علیه السلام. روزى امام على علیه السلام پنج بار خرماى مرغوب براى او فرستاد.

مردى - تنگ نظر - نزد امام آمد و گفت: به خدا سوگند او از شما چیزى نخواسته است وانگهى یک بارِ خرما او را بس است.

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «لا کثّر الله أمثالک...»؛خدا امثال تو را در میان مؤمنان زیاد نکند.

من مى بخشم و تو بخل مى ورزى؟ خدا خیرت دهد اگر به کسى که چشمش به دست من است، من ندهم تا وقتى که بیاید و درخواست کند، و آن گاه پس از درخواست به او بدهم، به او جز قیمت آنچه (عزت و آبرویش) از او گرفته ام، چیزى نداده ام.

زیرا او را وادار کرده ام که آبرویش بریزد، همان آبرویى که باید هنگام اظهار ذلت و عبادت و درخواست حاجت در پیشگاه پروردگارم و پروردگارش بریزد. هر که با برادر مؤمنش - که مى داند استحقاق نیکى دارد - چنان کند، معلوم مى شود در دعا با خداى خود صادق نیست، وقتى مى گوید: «اللّهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات»؛ زیرا با طلب آمرزش براى او - از خدا مى خواهد که یک بهشت را به او بدهد ولى خودش از دادن اندکى مال بى ارزش دنیا بخل مى ورزد، چه بى انصافى.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 88/2/29 :: ساعت 4:0 عصر )

»» دستم خالى است

دستم خالى است

قال رسول الله صلى الله علیه وآله: کُلّ مَعروفٍ صَدَقةٌ هر کار نیکى صدقه به شمار آید.

برخى کارها به اندازه اى ارزشمند است که مَثَل شده است و دیگر کارها را - براى پر ارزش نمودن - به آنها تشبیه مى کنند؛ مانند «صدقه»، قرآن کریم نیز به صدقه تشویق کرده است. حدیث بالا، نشان مى دهد که «ارزش صدقه» تنها در پرداخت پول و متاع نیست، و هر کارى که براى بندگان خدا مفید باشد صدقه به شمار مى آید، اینک نمونه هایى از روایات: 1.پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى فرمود: «بر عهده هر مسلمانى است که هر روزى صدقه بدهد.

پرسیدند: چه کسى توان و طاقت این کار را دارد؟ حضرت پاسخ داد: إماطتُک الأذَى عن الطریقِ صَدَقَةٌ، و إرشادُکَ الرَّجُلَ إلَى الطَّریقِ صَدَقَةٌ، و عِیادَتُک المَریضَ صَدَقَةٌ، وأمرُکَ بالمعروفِ صَدَقَةٌ، و نَهْیُکَ عَن المُنکرِ صَدَقةٌ، و رَدُّکَ السَّلام صَدَقَةٌ؛ برداشتن موانع راه که آزار رسان است صدقه است، نشان دادن راه به کسى صدقه است، عیادت بروى صدقه است، امر به معروف کنى صدقه است، نهى از منکر کنى صدقه است، جواب سلام دادنت صدقه است.

2.پیامبرصلى الله علیه وآله: «... و ماوَقَى بِهِ المرءُ عِرضَهُ صدَقةٌ»؛ هر چه آدمى براى حفظ آبرویش هزینه مى کند، صدقه است.

3.پیامبر خداصلى الله علیه وآله: «تبسُّمک فى وَجْهِ أخیک صدقةٌ... و إفراغُکَ من دلوک فى دَلوِ أخیک صدقةٌ»؛ لبخند به روى برادرت صدقه است. و ریختن آب، از ظرف خودت به ظرف برادرت صدقه است.

4.پیامبر خداصلى الله علیه وآله: «تَصَدَّقُوا على أخیکُم بِعِلمٍ یُرشِدُه و رأىٍ یُسَدِّدُهُ»؛ به برادرتان صدقه دهید با دانشى که او را هدایت و رأى و نظرى که او را پابرجا و راهنمایى مى کند. 5.پیامبر خداصلى الله علیه وآله: «الکَلِمةُ الطیّبةُ صَدَقةٌ، و کُلُّ خُطْوَةٍ تَخْطوها إلى الصّلاةِ صَدَقةٌ»؛سخن پاکیزه، صدقه است و هر گامى که به سوى نماز برمى دارى، صدقه است.

6.پیامبر خداصلى الله علیه وآله: «إسماعُ الأصمِّ صَدَقةٌ»؛ فهماندن سخن به ناشنوا، صدقه است.

7.پیامبر خداصلى الله علیه وآله: «والّذى نَفسى بیدهِ ما أنْفَقَ النّاسُ مِن نَفَقَةٍ أحَبَّ مِن قَولِ الخیر»؛ سوگند به خدایى که جانم در دست او است، مردم هیچ چیزى انفاق نکردند که دوست داشتنى تر از سخن نیک باشد. 8.روزى رسول اکرم صلى الله علیه وآله فرمود: «برترین صدقه، صدقه زبان است.

شخصى پرسید: یا رسول الله، صدقه زبان چیست؟ حضرت فرمود: الشفاعة، تَفُکُّ بها الأسیرَ، و تَحْقُنُ بها الدَّمَ، و تَجُرُّبها المعروفَ إلى أخیک، و تدفَعُ بها الکریهَةَ؛میانجى گرى و وساطت، که با آن اسیرى را آزاد کنى و خونى را - از به ناحق ریخته شدن - حفظ کنى و به برادرت خیرى برسانى و پیشامد ناگوارى را پیشگیرى کنى.

9.رسول خداصلى الله علیه وآله: «ما مِن صَدَقةٍ أفضَلُ مَن قَولِ الحَقّ»؛ هیچ صدقه اى برتر از حق گویى نیست. حدیث هاى دیگرى نیز در این باره هست، براى اختصار این چند حدیث - از باب مشت نمونه خروار - تقدیم شد.

به راستى - طبق حدیث پیامبرصلى الله علیه وآله: «إنّ الخیرَ کثیرٌ، و قلیلٌ فاعلُه» کار خیر فراوان است ولى اندک است آن که توفیق یابد آن را انجام دهد.

یک لقمه در بنى اسرائیل قحطى شدیدى پیش آمد و آذوقه نایاب شد.

زنى لقمه نانى داشت آن را به دهان گذاشت که میل کند، ناگاه گدایى فریاد زد، اى بنده خدا گرسنه ام! زن با خود گفت: در چنین موقعیت سزاوار است این لقمه نان را صدقه بدهم و به دنبال آن، لقمه را از دهانش بیرون آورد و آن را به سائل داد.

زن طفل کوچکى داشت، همراه خود به صحرا برد و در محلى گذاشت تا هیزم جمع کند، ناگهان گرگى جهید و کودک را به دهان گرفت و پا به فرار گذاشت.

فریاد مردم بلند شد، مادر طفل سراسیمه به دنبال گرگ دوید ولى هیچ کدام اثر نبخشید.

همچنان گرگ طفل را در دهان گرفته، به سرعت مى دوید. خداوند ملکى را فرستاد، کودک را از دهان گرگ گرفت و به مادرش تحویل داد.

سپس به زن گفت: آیا راضى شدى لقمه اى به لقمه اى؟ یک لقمه (نان) دادى، یک لقمه (کودک) گرفتى!.

پی نوشت:

خصال صدوق، ص1347، ح145.

رک: بقره (2): 196، 263، 271؛ نساء (3):104؛ توبه (9):103.

میزان الحکمه، ص 3040، ح10374؛ بحارالانوار، ج 75، ص 50، ح 4؛ محدث نورى در این باره یک باب دارد. ر.ک: مستدرک الوسائل، ج 7، ص 242-243، باب 40.

بحارالانوار، ج 96، ص 182، ح 29.158) میزان الحکمه، ج 7، ص 3040، ح10384.

بحارالانوار، ج 75، ص105، ح 40.160) بحارالانوار، ج 83، ص 369، ح 30.

میزان الحکمه ج 7، ص 3040، ح10381.162) محاسن، ج 1، ص 78، ح 41.

بحار الأنوار، ج 76، ص 44، ح 5.

میزان الحکمه، ج 7، ص 3044، ح10398؛ کنزالعمال، ح16324.

بحار الأنوار، ج 96، ص160؛ با شکوفه هاى سخن، ص130.

بحار، ج 96، ص123.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/2/28 :: ساعت 4:0 عصر )

»» شرط شیعه بودن

شرط شیعه بودن

امام صادق علیه السلام مى فرماید: إنّما شیعَتُنا یُعرَفونَ بِخِصال شتّى: بالسّخاء و البذلِ للاخوان و...؛ شیعیان ما با خصلت هاى گوناگونى شناخته مى شوند: با سخاوت و بخشش به برادران... .

شیعه در قیامت مقام ارجمندى دارد.

مرحوم شیخ صدوق قدس سره یک کتاب حدیث درباره مقام (فضائل الشیعه) و یک کتاب حدیث درباره صفات و شرایط شیعه بودن (صفات الشیعه)، روایت کرده است. و بیش از آن در بحارالانوار علامه مجلسى قدس سره آمده است. براى آگاهى از فضیلت شیعه، یک حدیث نقل مى شود.

پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى فرماید: «روز قیامت براى شیعیان من و شیعیان اهل بیتم - که در دوستى ما خالص اند - منبرهایى پیرامون عرش گذارده مى شود و خداى (عزّوجلّ) مى فرماید: «اى بندگان من، سوى من آیید تا کرامت خود را بر شما بگسترانم که در دنیا اذیت شدید». شرط تشیّع خدمت رسانى از شرایط مهم شیعه بودن است.

امام حسن عسکرى علیه السلام مى فرماید: «شیعیان على علیه السلام آنانند که از اینکه مرگ به سراغشان آید یا آنان (با استقبال از شهادت) به پیشواز مرگ روند، نمى هراسند؛ شیعیان على علیه السلام آنانند که برادرانشان را بر خود مقدّم مى دارند، هر چند خود نیازمند باشند...». در محضر امام علیه السلام محمد بن عجلان از محضر امام صادق علیه السلام گزارش مى دهد: مردى وارد شد و سلام کرد، امام علیه السلام از حال برادران و همشهریانش پرسید، آن مرد خیلى خوب تعریف و تمجید کرد.

حضرت پرسید: سرزدن و عیادت توانگران آنها با بینوایانشان چگونه است؟ پاسخ داد: اندک است، امام پرسید: رسیدگى و کمک ثروتمندانشان - در آنچه دارند - به تهیدستانشان چگونه است؟ پاسخ داد: شما اخلاق و صفاتى را مى فرمایید که در میان ما نیست.

حضرت فرمودند: پس چگونه آنان خود را شیعه مى دانند. على علیه السلام و یتیمان روزى حضرت على علیه السلام مشاهده نمود زنى مشک آبى به دوش گرفته و مى رود.

مشک آب را از او گرفت و به مقصد رساند؛ ضمناً از وضع او پرسش نمود.

زن گفت: على بن ابى طالب همسرم را به مأموریت فرستاد و او کشته شد و حال چند کودک یتیم برایم مانده و قدرت اداره زندگى آنان را ندارم.

احتیاج وادارم کرده که براى مردم خدمتکارى کنم. على علیه السلام برگشت و آن شب را با ناراحتى گذراند.

صبح زنبیل طعامى با خود برداشت و به طرف خانه زن روان شد.

بین راه کسانى از على علیه السلام درخواست مى کردند که زنبیل را بدهد تا حمل کنند.

حضرت مى فرمود: روز قیامت اعمال مرا چه کسى به دوش مى گیرد؟ به خانه آن زن رسید و در زد.

زن پرسید: کیست؟ حضرت جواب داد: کسى که دیروز تو را کمک کرد و مشک آب را به خانه تو رساند، براى کودکانت طعامى آورده، در را باز کن! زن در را باز کرد و گفت: خداوند از تو راضى شود و بین من و على بن ابى طالب خودش حکم کند.

حضرت وارد شد، به زن فرمود: نان مى پزى یا از کودکانت نگهدارى مى کنى؟ زن گفت: من در پختن نان تواناترم، شما کودکان مرا نگهدار! زن آرد را خمیر نمود، على علیه السلام گوشتى را که همراه آورده بود کباب مى کرد و با خرما به دهان بچه ها مى گذاشت.

با مهر و محبت پدرانه اى لقمه بر دهان کودکان مى گذاشت و هر بار مى فرمود: فرزندم، على را حلال کن! اگر در کار شما کوتاهى کرده است.

خمیر که حاضر شد، على علیه السلام تنور را روشن کرد.

در این حال، صورت خویش را به آتش تنور نزدیک مى کرد و مى فرمود: اى على! بچش طعم آتش را! این جزاى آن کسى است که از وضع یتیم ها و بیوه زنان بى خبر باشد.

اتفاقاً زنى که على علیه السلام را مى شناخت به آن منزل وارد شد.

به محض اینکه حضرت را دید با عجله خود را به زن صاحب خانه رساند و گفت: واى بر تو! این پیشواى مسلمین و زمامدار کشور، على بن ابى طالب علیه السلام است.

زن که از گفتار خود شرمنده بود با شتاب زدگى گفت: یا امیر المؤمنین! از شما خجالت مى کشم، مرا ببخش! حضرت فرمود: از اینکه در کار تو و کودکانت کوتاهى شده است، من از تو شرمنده ام. سفارش هایى از امام باقرعلیه السلام جابر جعفى نقل مى کند: بعد از خاتمه اعمال حج، با جمعى به خدمت امام محمد باقرعلیه السلام رسیدیم، هنگامى که خواستیم با حضرت وداع کنیم، عرض کردیم توصیه اى بفرماید! فرمود: اقویاى شما به ضعفا کمک کنند! اغنیا از فقرا دلجویى نمایند! هر یک از شما خیرخواه برادر دینى اش باشد. و آنچه براى خود مى خواهد براى او نیز بخواهد! اسرار ما را از نااهلان مخفى دارید، و مردم را بر ما مسلط نکنید! به گفته هاى ما و آنچه از ما به شما مى رسانند توجه کنید؛ اگر دیدید موافق قرآن است، آن را بپذیرید و چنانچه آن را موافق قرآن نیافتید، بر زمین بیاندازید! اگر مطلبى بر شما مشتبه شد، درباره آن تصمیمى نگیرید و آن را به ما عرضه دارید تا آن طور که لازم است براى شما تشریح کنیم.

اگر شما چنین بودید که توصیه شد و از این حدود تجاوز نکردید و پیش از زمان قائم ما کسى از شما بمیرد، شهید از دنیا رفته است.

هر کس قائم ما را درک کند و در رکاب او کشته شود، ثواب دو شهید دارد و هر کس در رکاب او یکى از دشمنان ما را به قتل برساند، ثواب بیست شهید خواهد داشت.

پی نوشت:

 میزان الحکمه، ج 6، ص 2926، ح 9938.

بحار، ج 68، ص 65.

میزان الحکمه، ج 6، ص 2938، ح 9978.

بحار الانوار، ج 68، ص 162، ح 11.

صفات الشیعه، ص 50، ح 13؛ بحار، ج 74، ص 353؛ نظیر این قضیه در چند روایت دیگر نیز آمده است ر.ک: میزان الحکمه، ج 6، ص 2932-2935، ح 9962 به بعد.

بحار، ج 41، ص 52.

بحار، ج 2، ص 236.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/2/27 :: ساعت 4:0 عصر )

»» خدمت و ولایت

خدمت و ولایت

رسول خداصلى الله علیه وآله: المؤمِنُ للمُؤمِنِ بِمَنزِلَةِ البُنیانِ، یَسُدّ بَعْضُهُ بعضاً؛ مؤمنان نسبت به یکدیگر در همیارى مانند ساختمانى هستند که برخى، بعضى دیگر را نگه مى دارند. انسان ناچار است در اجتماع زندگى کند، از آن رو که نمى تواند همه نیازهاى زندگى را برآورد و هر گروهى باید کارى و حرفه اى را به عهده بگیرند یا از آن جهت که فطرت انسان زندگى دسته جمعى را مى خواهد و مثل برخى حیوانات نیست که به تنهایى روزگار به سر کند.

مؤمنان علاوه بر این که نسبت به یکدیگر هموطن و شهروند به حساب مى آیند، از نظر دینى برادرند «إنّما المؤمنون إخوة»؛ همچنین نسبت به همدیگر نوعى ولایت و سرپرستى دارند یا دوستى صمیمى بر آنان حاکم است «والمُؤمِنون و المُؤمنات بَعضهُم أولیاءُ بَعضٍ»؛(64) همان گونه که در نقطه مقابل «الکفر ملّةٌ واحدةٌ»؛ جهان کفر در دشمنى با مؤمنان هماهنگ است. و نباید شخص مؤمن کافر را به عنوان ولى، دوست و سرپرست برگزیند: «لا یتّخِذِ المُؤمنونَ الکافرینَ أولیاءَ مِن دونِ المُؤمنین».امام عسکرى علیه السلام: «خِصلتان لَیس فوقَهما شى ءٌ: الإیمان بالله و نَفْعُ الإخوان»؛ دو خصلت است که چیزى بالاتر از آن نیست: ایمانِ به خدا و نفع رساندن به برادران دینى.

اسلام همواره در پى تأسیس امت واحده است که افتخار دارد پیرو بهترین آفریده هاى الهى یعنى پیامبران و امامان است.

پذیرش ولایت، یعنى پذیرش یکتاپرستى و دریافت فرهنگ آسمانى از طریق کتابهاى آسمانى و پیامبران و زینت بخشى جان به ایمان.

«ولکنّ اللّه حَبّبَ إلیکُم الإیمانَ و زیَّنَه فی قلوبِکم»؛ خدا ایمان را محبوب شما و زینت بخش دل شما قرار داده است.

افتخار ما به پیروى از معصوم از آن رو است که او حجت معصوم خداست.

رشته اى برگردنم افکنده دوست مى کشد هر جا که خاطرخواه اوست اهل دنیا و بت پرستان و زورمداران و قدرت طلبان هستند که جامعه اى سلولى دارند و هر جا بوى قدرت و رانت خوارى بیاید جبهه اى تشکیل مى دهند و چون مگسان دور شرینى، جمع و هماهنگ مى گردند.

امام صادق علیه السلام فرمود: ما آمَنَ باللّهِ وَ لا بمُحَمّدٍ و لا بِعلىٍّ مَن إذا اَتاهُ أخُوه المُؤمن فی حاجَةٍ لم یَضْحَک فی وَجْهِهِ فَإنْ کانَتَ حاجَتُهُ عِنْدَهُ سارَع إلى قضائها وَ إنْ لَمْ یکُن عِنْدَه تَکَلَّفَ مِن عِنْدِ غَیْرِه حَتّى یَقْضِیَها لَه فَإذا کان بخلاف ما وَصَفْتُه فلا وِلایَةَ بَیْنَنا و بَیْنَهُ؛ به خدا و محمدصلى الله علیه وآله و على علیه السلام ایمان ندارد کسى که وقتى برادر مؤمنش، براى کارى نزد او مى آید با خوشرویى و خنده با او برخورد نکند.

پس اگر زمینه برآوردنِ حاجت نزد خودش فراهم است، با سرعت انجام دهد و اگر نیست، زحمت کشیده و با کمک دیگرى، مشکل را حل کند.

در غیر این صورت، بین ما و او رشته ولایت، برقرار نخواهد بود.

ابوهارون گوید: با جمعى شرفیاب محضر امام صادق علیه السلام بودیم، حضرت به حاضران فرمود: «شما چرا ما را تحقیر و سبک مى کنید؟ مردى خراسانى برخاست و عرض کرد: پناه مى بریم به خدا از اینکه شما و یا چیزى از اوامر شما را سبک بشماریم.

حضرت فرمود: آرى تو یکى از آنهایى هستى که مرا سبک شمردى، خراسانى گفت: به خدا پناه مى برم از این که شما را کوچک بشمارم.

حضرت فرمود: واى بر تو آیا نداى آن آقایى را که نزدیک جُحْفه از تو کمک خواست نشنیدى، او خسته بود و از تو درخواست مى کرد به اندازه یک میل (دو کیلومتر) او را سوار کنى و با خود ببرى.

به خدا سوگند حتى سرت را بلند نکردى و نگاهش نکردى و او را تحقیر کردى، هر که مؤمنى را سبک شمارد ما را تحقیر کرده است و حرمت الهى را شکسته است.

پی نوشت:

حجرات (49): 10.

توبه (9): 71.

آل عمران (3): 28.

بحارالانوار، ج 78، ص 374.

حجرات (49): 7.

بحارالانوار، ج 75، ص 176.

روضه کافى، ص 102؛

 وسائل الشیعه، کتاب الحج، آداب معاشرت، باب 148، ح 1.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 88/2/25 :: ساعت 4:0 عصر )

»» خدمت و عبادت

خدمت و عبادت

پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله: أنسَکُ النّاسِ نُسکاً، أنصَحُهُم جَیباً و أسلَمُهُم قَلباً لِجمیعِ المسلِمین؛ عبادت کننده ترین مردم، شخصى است که خیر خواه تر و دل پاک تر باشد نسبت به تمامى مسلمانان.

توجه به مسائل اجتماعى جامعه به اندازه اى اهمیت دارد که در ردیف بالاترین عبادتها قرار گرفته است و از عبادتها، پاکى دل، خشوع و خضوع در برابر پروردگار است، قلب پاک و خیرخواهى از اعماق دل نیز از بهترین عوامل سازنده انسان خواهد بود؛ به ویژه که با کندن دندان طمع خود خواهى، مى توان در راه تهذیب نقش و صفاى دل گام نهاد. امام صادق علیه السلام: «هر مؤمنى که در حاجت برادر خود اقدام کند و براى او خیر اندیشى و تلاشى نکند، به خدا و رسولش خیانت کرده است».ابو بصیر مى گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم مى فرمود: «هر کس از یاران ما که یکى از برادرانش - براى حاجتى - از او کمک بجوید ولى او با تمام توان، نهایت تلاش و توان خود را به کار نگیرد یقیناً به خدا و رسولش و همچنین مؤمنان، خیانت کرده است».

پرسیدم: منظور از مؤمنان، چه کسانى هستند؟ حضرت پاسخ داد: «همه، از دوران امیر المؤمنین علیه السلام تا آخرین نفرشان». شهید سعید یکى از دوستان آیة الله سعیدى - که در زندانهاى طاغوت زیر شکنجه به شهادت رسید - مى گفت: در مسجد شهید سعیدى، صندوق خیریه و کمک به محرومان داشتیم و همچنان تاپس از شهادت او نیز به خدمت رسانى ادامه مى داد. در همین زمینه روزى براى سرکشى و بررسى فرد نیازمندى که توصیه شده بود، رفتیم، مردى را دیدیم، بر روى یک تخت چوبى نشسته و پاهایش قطع شده بود. و قتى ما را شناخت و نام شهید سعیدى مطرح شد، سرش را به دیوار زد و گریه کرد و شاه را لعنت کرد و در بیان شرح حال خود گفت: قبلاً راننده ماشین مسافربرى بودم که در یکى از شهرها تصادف کردم و بر اثر آن، دو پایم قطع شد.

این خانه را حاج آقا سعیدى برایم درست کرد و زندگى مرا ایشان اداره مى کرد.

شبها آخر وقت به این جا مى آمد و گاهى یکى دو ساعت مى نشست و با من صحبت و شوخى مى کرد .او براى ما نان و روغن مى گرفت و... .

کمک رسانى مخفیانه معلّى بن خُنیس مى گوید: در یکى از شب هاى بارانى، امام صادق علیه السلام در تاریکى شب تنها از منزل بیرون آمده، به طرف «ظله بنى ساعده» حرکت کردند.

من هم با کمى فاصله آهسته به دنبال امام روان شدم.

ناگاه متوجه شدم چیزى از دوش امام به زمین افتاد.

در آن لحظه، آهسته صداى امام را شنیدم که فرمود: «خدایا! آنچه را که بر زمین افتاد به من برگردان.» جلو رفتم و سلام کردم، امام از صدایم مرا شناخت و فرمود: معلّى تو هستى؟ گفتم: بلى معلى هستم، فدایت شوم! من پس از آنکه پاسخ امام علیه السلام را دادم، دقّت کردم تا ببینم چه چیز بود که به زمین افتاد.

دیدم مقدارى نان بر روى زمین ریخته است.

امام علیه السلام فرمود: معلى نان ها را از روى زمین جمع کن و به من بده! من آنها را جمع کردم و به امام دادم، کیسه بزرگى پر از نان بود طورى که یک نفر به سختى مى توانست آن را به دوش بکشد. معلى مى گوید: عرض کردم: اجازه بده این کیسه را به دوش بگیرم.

فرمود: نه! خودم به این کار از تو سزاوارترم، ولى همراه من بیا.

امام کیسه نان را به دوش کشید و راه افتادیم، تا به ظله بنى ساعده رسیدیم.

گروهى از فقرا و بیچارگان که منزل و مسکن نداشتند در آنجا خوابیده بودند، حتى یک نفر هم بیدار نبود.

حضرت در بالین هر کدام از آنها یک یا دو قرص نان گذاشت به طورى که حتى یک نفر هم باقى نماند.

سپس برگشتیم.

عرض کردم: فدایت شوم! اینان که تو در این دل شب برایشان نان آوردى، آیا شیعه هستند و امامت شما را قبول دارند؟ امام علیه السلام فرمود: «نه! ایشان معتقد به امامت من نیستند ؛ اگر از شیعیان ما بودند بیشتر از این رسیدگى مى کردم»!

پی نوشت:

اصول کافى، ج 4، ص 482.

اصول کافى ، ج 5، ص 344، ح 2.

اصول کافى ، ج 5، ص 344، ح 3.

مجله مبلغان، ش 49، ص 111.

بحار، ج 47، ص 20.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 88/2/24 :: ساعت 4:0 عصر )

   1   2      >
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 37
>> بازدید دیروز: 160
>> مجموع بازدیدها: 540676
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
عاشق آسمونی
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «