هفته چهارم اسفند87 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» خدمت رسانى، ارزشى اخلاقى

خدمت رسانى، ارزشى اخلاقى

بدون تردید خدمت به بندگان خدا یک ارزش صد در صد اسلامى و اخلاقى است. آیات و روایات فراوانى درباره‏اش وارد شده است. سیره عملى رسول اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) نیز به‏خوبى گویاى آن‏است وشاید عملى ارزشمندتر از خدمت به خلق درگفتار وسیره آن‏بزرگواران نیابیم. پیامبراکرم(ص) آن را در ردیف‏ایمان به‏خدا آورده،مى‏فرماید:

دو خصلت است که چیزى بالاتر از آن‏دو نیست:یکى ایمان به خدا،دیگرى سود رساندن به بندگان خدا.

حضرت على علیه‏السلام نیز مى‏فرماید:

به همه مردم نیکى کن؛ چرا که ارزش هیچ عملى در پیشگاه خداوند سبحان با فضیلت کارهاى نیک برابرى نمى‏کند.

بنابراین، از نظر ارزشى و حسن فعلى کمتر عملى به پاى خدمت به مردم مى‏رسد. از نظر حسن فاعلى نیز هر کس براى اجتماع و مردم سودمندتر باشد از بهترین مردم به حساب مى‏آید. از رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسیدند: خدا چه کسى را بیشتر دوست‏دارد؟ فرمود: کسى که‏براى دیگران سودمندتر باشد. على‏علیه‏السلام‏مى‏فرماید:

اَفْضَلُ النّاسِ اَنْفَعُهُمْ لِلنّاسِ.

بهترین مردم کسى است که براى مردم مفیدتر باشد.

امام صادق علیه‏السلام کسانى را که مرجع مردم در گرفتاریها و مشکلات هستند، مؤمن حقیقى شمرده، مى‏فرماید:

خداوند در روى زمین بندگانى دارد که مردم در انجام خواسته‏هاى دنیایى و آخرتى خود به آنان پناه مى‏برند. آنها مؤمنان حقیقى و روز قیامت در امان‏اند.

خدمت‏رسانى در آثار مکتوب علماى اخلاق نیز در شمار فضیلتى اخلاقى مورد بحث قرار گرفته است. از جمله مرحوم نراقى در کتاب جامع‏السعادات روایات متعددى درباره این موضوع آورده و در مقابل، بى اعتنایى به امور مسلمانان، ترک یارى و سهل‏انگارى در آن را از صفات رذیله و دلیل ضعف ایمان دانسته و آن را نتیجه کینه و دشمنى، کسالت، حسادت، بخل و ضعف نفس انسان شمرده است.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 87/12/22 :: ساعت 8:0 عصر )

»» چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟

چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟

دانش آموزان چه می توانند بکنند؟

چگونه می توانند با تلاششان به کشورمان خدمت کنیم ؟

خدمتگزاری , مفهوم وسیع و گسترده ای دارد.این واژه , تمام فعالیتهای مثبت و مفیدانسانها رادر زمینه های :اجتماعی ,اقتصادی , سیاسی , فرهنگی و معنوی شامل می شود.این نکته را یادآور می شویم که : [خدمتگزاری] غیراز[ انجام وظیفه] است . برای روشنی و وضـوح معـنای خدمتـگزاری , لازم اسـت , مـرز ایـن دو مشـخص شود.

کسی که مسؤولیتی بر دوش دارد, چه در بعد معنوی و چه در بعد مادی , و درازای کار, مزد دریافت می کند, خدمتگزار نیست گر چه نتیجه تلاش او در راسـتای خدمت به خلق قرار می گیرد. خدمتگزار, واژه ای است که با چگونگی عمل و نیت فرد ارتباط دارد.

کسی که مسؤولیتی بر دوش دارد, چه در بعد معنوی و چه در بعد مادی , و درازای کار, مزد دریافت می کند, خدمتگزار نیست گر چه نتیجه تلاش او در راسـتای خدمت به خلق قرار می گیرد. خدمتگزار, واژه ای است که با چگونگی عمل و نیت فرد ارتباط دارد.

البته اگر شخصی در انجام وظیفه اش کوتاهی نکرد و آن را به بهترین وجه انجام داد و علاوه , هم و غم خویش را در رفع نارسائیهای زندگی مردم قرار داد تابع یکسری مقررات خشک و دست و پاگیراداری نبود, نام خدمتگزار, بر او زیبنده و شایسته خواهد بود بنابراین , هر خدمتگزار مالا به جامعه خدمت می کند ولی هر خدمتی خدمتگزاری نیست .

معلمی که علاوه برانجام دقیق وظایف , برای رشد و شکوفایی شاگردان , دل می سوزاند,عالمی که علاوه بر تبیین احکام دین , درامور خیر و مسائل زندگی مردم پیشگام است و با مبارزات و فداکاریهایش ,از لذتهای زندگی چشم می پوشد, متمکنی که علاوه برانجان وظایف شرعی , بااموال و دارائیش بانی مراکز سودمند می گردد و به نیازمندان امداد می رساند و بالاخره آن رزمند بسیجی که از ناموس وارزشهای دینی , عاشقانه به دفاع بر می خیزد, همه ,از نمونه های بارز خدمتگزا