هفته چهارم خرداد 88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

استقامت در کار

بدون تردید خدمت رسانى شایسته به مردم با مشکلات و سختى‏هاى بسیار توأم است. مسئولان و کارگزاران نظام اسلامى نباید از این مرارتها بهراسند. آنان باید از هجوم کارها و مواجهه با کثرت ارباب رجوع ملول و آزرده خاطر نشوند و همه آنها را به دیده لطف و عنایت و نعمت از جانب پروردگارشان بدانند و با سودرسانى به خلق خدا رضایت خالق را جلب کنند. به قول سعدى:

حاصل نشود رضاى سلطان  تا خاطر بندگان نجویى 

خواهى که خداى، بر تو بخشد  با خلق خدا، کن نکویى 

اگر کسى بخواهد بر کارها مسلّط شود و به گونه‏اى شایسته سامانش دهد، بایستى بر رَخْش چالاک صبورى سوار شود و پیش بتازد. صبر و استقامت است که ناگواریهاى کار را در کام انسان گوارا مى‏سازد.

حضرت امیر(ع) پس از توصیه به عدل و انصاف به یکى از کارگزارانش مى‏فرماید:

... وَاصْبِرُوا لِحَوائِجِهِمْ فَاِنَّکُمْ خُزّانُ الرَّعِیَّةِ، وُکَلاءُ الاُْمَّةِ وَ سُفَراءُ الاَْئِمَّةِ.

در برابر درخواست‏هاى مردم صبور باشید؛ زیرا شما خزانه‏داران مردم هستید و وکیل‏هاى آنان و نمایندگان پیشوایانید.

تحمّل نیش و نوشها

در خدمت رسانى، گذشته از تحمل سختى کار و استقامت در خوب انجام دادن آن، تحمّل نیش‏ها، زخم زبانها و نسبت‏هاى ناروا و فرو خوردن خشم در این هنگام بسیار ضرورى است. کسى که حلیم و خویشتن‏دار نباشد و با شنیدن حرفى از کسى زود از کوره در رود، رنگ ببازد و رو ترش کند، نخواهد توانست توفیقى در خدمتگزارى به دست آورد. یکى از توصیه‏هاى امام على(ع) به «حارث همدانى» این است که مى‏فرماید:

وَاکْظِمِ الْغَیْظَ وَ تَجاوَزْ عِنْدَ الْمَقْدُرَةِ، وَاحْلُمْ عِنْدَ الْغَضَبِ، وَاصْفَحْ مَعَ الدَّوْلَةِ تَکُنْ لَکَ الْعاقِبَةُ.

خشم خود را فرونشان، هنگام توانایى (از کیفر) بگذر، در وقت غضب خویشتن‏دار باش و با وجود تسلّط داشتن (از انتقام) دورى کن تا پاداش نیکو برایت باشد.

مولوى گوید:

او به تیغ حلم، چندین خلق را  واخرید از تیغ، چندین حلق را 

تیغ حلم از تیغ آهن تیزتر  بل ز صد لشکر ظفر انگیزتر 

وفا به عهد و پیمان

خداوند متعال به وفاى به عهد، سفارش فراوان مى‏کند و تخلّف نکردن از عهد و پیمان را در چهار آیه قرآن کریم جزو ویژگى‏هاى خود برمى‏شمارد؛ «اِنَّ اللّهَ لا یُخْلِفُ الْمیعادَ». بدیهى است خدمت رسانى چه در بعد فردى و چه اجتماعى و چه از موضع مقام و مسئولیت، هرگز نباید با وعده‏هاى پوچ همراه باشد. فرد خدمت رسان تنها به امورى وعده مى‏دهد که مطمئن است مى‏تواند از عهده آن برآید. انسانهاى بى‏شخصیّتى که براى رسیدن به آرزوهاى خود، وعده‏هاى توخالىِ خدمت رسانى مى‏دهند و به جاى عمل، به شعار روى مى‏آورند، هرگز در شمار خدمت رسانان واقعى قرار نمى‏گیرند:

وَ اِیّاکَ... وَ اَنْ تَعِدَهُمْ فَتُتْبِعَ مَوْعِدَکَ بِخُلْفِکَ، فَاِنَّ... الْخُلْفَ یُوجِبُ الْمَقْتَ عِنْدَ اللّهِ وَالنّاسِ، قالَ اللّهُ تَعالى: «کَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللّهِ اَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُونَ.»

بپرهیز از اینکه به مردم وعده‏اى بدهى و وفا نکنى؛ زیرا خلف وعده خشم خدا و مردم را برمى‏انگیزد چنان که فرمود: خداوند سخت به خشم مى‏آید از اینکه سخن بگویید که عمل نمى‏کنید!

نظامى گنجوى گوید:

نیست بَرِ مردم صاحب نظر  خدمتى از عهد، پسندیده‏تر 

دست وفا در کمر عهد کن  تا نشوى عهد شکن، جهد کن 

پرهیز از منّت‏گذارى

ادب اسلامى اقتضا مى‏کند براى کارهاى نیکى که انسان انجام داده بر کسى منّت ننهد و به رخش نکشد؛ چرا که این عمل کار نیک را از ارزش مى‏اندازد. خدمت‏رسانى بى‏منّت به مردم شکر نعمتى است که خدا به خدمتگزاران داده است. به قول سخنسراى شیراز:

شکر خداى کن که موفق شدى به خیر  ز انعام و فضل او، نه معطّل گذاشتت 

منّت منه که خدمت سلطان همى کنى  منّت شناس ازو که به خدمت بداشتت 

حضرت على(ع) مى‏فرماید:

وَ اِیّاکَ وَالْمَنَّ عَلى رَعِیَّتِکَ بِاِحْسانِکَ... فَاِنَّ الْمَنَّ یُبْطِلُ الاِْحْسانَ.

ازمنّت نهادن به‏مردم دربرابر کارهاى‏نیکت برحذرباش! زیرا منّت‏نیکى‏هارا ازبین‏مى‏برد.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 88/3/30 :: ساعت 4:0 عصر )

»» راه بهشت

راه بهشت

پیامبر خدا: لِکلِّ شى ءٍ طریقٌ، و طریقُ الجنّةِ العِلم؛ هر چیزى راهى دارد و راه بهشت، علم و دانش است.

اگر تلاش در راه تأمین معاش و مسکن و رفاه چند روزه دنیا، خدمت رسانى است، آیا تأمین رفاه و سعادت همیشگى و تهیه بهترین معیشت و مسکن آخرتى، خدمت نیست، چه خدمتى بالاتر از تأمین سعادت جاودانه. و چه راهنمایى، بهتر از نشان دادن جهت اصلى زندگى.

از جمله پیامهایى که خداى تعالى به حضرت داودعلیه السلام وحى کرد این بود: «راهى به سوى خداى تعالى پیموده نمى شود جز با علم، و علم زیور انسان در دنیا و سوق دادن او به بهشت است و به وسیله علم به رضوان و خشنودى خداى تعالى مى رسد». پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله نیز راه ارتباطى را با حدیث مشهور «أنا مدینةُ العِلم و علىٌّ بابها»؛ شهر علم منم و على باب آن است، نشان داده اند.

طى این مرحله بى همرهى خضر مکن ظلمات است بترس از خطر گمراهى هدایت طلبى آنقدر ارزش دارد که پیامبر اولوالعزمى چون حضرت موسى علیه السلام را در پى خضر روانه مى کند. حیات دل قرآن کریم مى فرماید: «... و مَن أحیاها فَکأنّما أحیا النّاس جمیعاً»

هر کس، کسى را زنده بدارد، مثل این است که همه مردم را زنده داشته است.

امام علیه السلام در بیان معناى باطنى آیه فرموده اند: منظور ضلالت و هدایت است؛ از امام صادق علیه السلام از این آیه پرسیدند، فرمود: یعنى کسى که دیگرى را از گمراهى به راه راست در آورد، مانند این است که او را زنده کرده است و کسى که دیگرى را از راه راست به گمراهى کشاند او را کشته است. هنگامى که پیامبر خداصلى الله علیه وآله على علیه السلام را به یمن فرستاد فرمود: اى على، هرگز با کسى جنگ مکن تا اینکه قبلاً او را (به توحید) دعوت کنى، «و أیمُ اللَّهِ لَئن یَهدى اللَّه على یَدَیکَ رَجُلاً خیرٌ لَک مِمّا طَلَعت علیهِ الشمسُ و غَرُبت، و لک وَلاؤهُ یا علىّ؛ به خدا سوگند اگر خدا مردى را به دست تو هدایت کند برایت بهتر است از آنچه آفتاب بر آن طلوع و غروب کند و تو را بر او ولایت است اى على. به امید هدایت در جنگ صفین، زمانى که امیر مؤمنان علیه السلام آب را در اختیار گرفت و به امید متمایل ساختن شامیان به خود و جلب دل آنان و نشان دادن عدالت خود و خوشرفتارى با آنها، به شامیان اجازه داد تا از آب استفاده کنند.

براى چند روز نماینده اى نزد معاویه نفرستاد و از طرف معاویه نیز کسى نزد حضرت نیامد.

چون عراقى ها درنگ و کندى حضرت را در صدور فرمان جنگ مشاهده کردند، گفتند: اى امیر مؤمنان، مگر ما زن و فرزند خود را در کوفه گذارده و به اطراف شام آمده ایم تا در این جا اقامت کنیم؟ به ما اجازه جنگ بده؛ چون مردم حرفهایى مى زنند. حضرت: چه مى گویند؟ یکى از سپاهیان گفت: مردم مى گویند: تو از مرگ مى ترسى و به همین دلیل خوش ندارى جنگى رخ دهد.

بعضى هم مى گویند: تو در مشروعیت و حقانیت این جنگ شک و تردید پیدا کرده اى! امام على علیه السلام فرمودند: هیچ گاه نبوده که من از جنگ ترسى داشته باشم! شگفتا! در کودکى و جوانى به جنگ رفته باشم و در پیرى که عمر به سر آمده و گاه رفتن نزدیک شده است از آن گریزان و ترسان باشم؟ اما این که مى گویند: من در مشروعیت جنگ با این جماعت دچار شک و تردید شده ام؛ اگر بنا بود در اینان شک کنم درباره اهل بصره - جنگ جمل - شک مى کردم و به خدا قسم که من این کار را زیر و رو کردم و درباره اش به دقت اندیشیدم و دیدم دو راه بیشتر ندارم: یا جنگ و یا اینکه از خدا و رسولش نافرمانى کنم.

اما من در جنگ با این جماعت، امروز و فردا مى کنم به این امید که شاید هدایت شوند یا دست کم گروهى از آنان به راه راست در آیند ؛ زیرا رسول خداصلى الله علیه وآله در خیبر به من فرمود: اگر خداوند به واسطه تو حتى یک مرد را هدایت کند، برایت بهتر است از هر آنچه خورشید بر آن بتابد. ارزش تعلیم زنى خدمت حضرت فاطمه علیها السلام رسید و گفت: مادر ناتوانى دارم که در مسائل نمازش به مسأله مشکلى برخورد کرده و مرا خدمت شما فرستاد که سؤال کنم.

حضرت فاطمه علیها السلام جواب آن مسأله را داد.

آن زن همین طور مسائل دیگرى پرسید تا ده مسأله شد.

حضرت همه را پاسخ داد.

سپس آن زن از کثرت سؤال خجلت کشید و عرض کرد: اى دختر رسول خدا! دیگر مزاحم نمى شوم.

حضرت فرمود: نگران نباش! باز هم سؤال کن! با کمال میل جواب مى دهم؛ زیرا اگر کسى اجیر شود که بار سنگینى را بر بام حمل کند و در عوض آن، مبلغ صد هزار دینار اجرت بگیرد، آیا از حمل بار خسته مى شود؟ زن گفت: نه! خسته نمى شود؛ زیرا در برابر آن مزد زیادى دریافت مى کند.

حضرت فرمود: خدا در برابر جواب هر مسأله اى بیشتر از اینکه بین زمین و آسمان پر از مروارید باشد، به من ثواب مى دهد! با این حال، چگونه از جواب دادن به مسأله خسته شوم؟ از پدرم شنیدم که فرمود: «علماى شیعه من روز قیامت محشور مى شوند، و خداوند به اندازه علوم آنان و درجات کوششان در راه هدایت مردم، برایشان ثواب و پاداش در نظر مى گیرد و به هر کدامشان تعداد یک میلیون حله از نور عطا مى کند.

سپس منادى حق تعالى ندا مى کند: اى کسانى که یتیمان (پیروان) آل محمد را سرپرستى نمودید، در آن وقت که دستشان به اجدادشان (پیشوایان دین) نمى رسید، که در پرتو علوم شما ارشاد شدند و دیندار زندگى کردند.

اکنون به اندازه اى که از علوم شما استفاده کرده اند، به ایشان خلعت بدهید! حتى به بعضى از آنان صد هزار خلعت داده مى شود.

پس از تقسیم خلعت ها، خداوند فرمان مى دهد: بار دیگر به علما خلعت بدهید. تا خلعتشان تکمیل گردد.

سپس دستور مى رسد دو برابرش کنید همچنین درباره شاگردان علما که خود شاگرد تربیت کرده اند چنین کنید... .

آن گاه حضرت فاطمه به آن زن فرمود: اى بنده خدا! یک نخ از این خلعتها هزار هزار مرتبه از آنچه خورشید بر آن مى تابد بهتر است.

زیرا امور دنیوى توأم با رنج و مشقّت است اما نعمتهاى اخروى عیب و نقص ندارد».

پی نوشت:

العلم و الحکمة - فى الکتاب و السنّة، ح 901.

همان، ح 903.

رک: سوره مبارکه کهف، و کتابهاى قصص انبیا.

مائده (5): 32.

میزان الحکمه، ج13، ص 6631، ح 21130؛ و رک: ح 21131-21134.221) کافى، ج 5، ص 28، ح 4.

222) میزان الحکمه، ص 6633، ح 21136؛ شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج 4، ص13.223) بحار، ج 2، ص 3.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 88/3/29 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

پرهیز از مردم‏آزارى و ایجاد مزاحمت

ناصر خسرو مى‏گوید:

اگر بارى ز دوشم برندارى  چرا بارى سَرِ بارم گذارى 

مردم آزارى تنها این نیست که ارباب رجوع را معطّل و بلاتکلیف بگذارى، یا کارش را به بهانه‏هاى واهى به امروز و فردا بیندازى، یا جواب سربالا به او بدهى و مانند اینها؛ بلکه گاهى بى اعتنایى و تحویلش نگرفتن، در برابر سخنانش سکوت کردن و پاسخش را ندادن، با بى رغبتى کارهایش را پیگیرى کردن نیز مردم آزارى است.

از دستورالعمل‏هاى علوى به کارگزارانش، آنگاه که لشکرى به سوى آنان روانه کرد، این است که مى‏نویسد:

پس از حمد خدا و درود بر پیغمبر اکرم(ص)، من به خواست خدا لشکرى را روانه کردم که از زمینهاى شما عبور خواهد کرد و آنها را به آنچه خدا بر آنان واجب گردانیده از آزار و بدى نرساندن به مردم، سفارششان کردم.

مشکل‏گشایى

مشکل‏گشایى، برطرف کردن غم و اندوه، برآوردن نیازهاى مردم و شاد کردن آنان از بهترین شیوه‏هاى خدمت رسانى است که در سیره پیشوایان معصوم نیز به وفور دیده مى‏شود.

سعید بن قیس همدانى گوید: روزى در شدت گرما، امیر مؤمنان(ع) را کنار دیوارى دیدم. عرض کردم: اماما! در این ساعت و هواى گرم اینجا چه مى‏کنید؟ فرمود: تنها به این دلیل از خانه خارج شده‏ام که ستمدیده‏اى را یارى برسانم و یا به فریاد بیچاره‏اى برسم!

اگر سرى به ادارات بزنید خواهید دید که هر کدام روزانه رقم بالایى ارباب رجوع دارند. پذیرش این خیل عظیم جمعیت، شنیدن درد دلهاشان، پاسخگویى مناسب و رفع مشکل آنان در فرهنگ اسلامى بر بسیارى از عبادت‏هاى مستحب ترجیح دارد.

امام حسن(ع) مشغول طواف خانه خدا بود که شخصى به آن حضرت مراجعه و درخواست کمک کرد. امام(ع) طواف را رها کرد و به حل مشکل او پرداخت. شخصى اعتراض کرد و گفت: آیا طواف خانه خدا را به خواهش یک نفر، ترک مى‏کنى؟ حضرت پاسخ داد:

چرا چنین نکنم؟ پیامبر اکرم(ص) فرموده است: «هر کس در پى حاجت برادر مسلمانش برود و آن را برآورده سازد، ثواب یک حج و عمره دارد و اگر برآورده نشد، ثواب عمره دارد.» من، هم ثواب حج و عمره را بردم و هم بازگشته، به طوافم مى‏رسم.

آداب دیگر

افزون بر آنچه ذکر شد آداب دیگرى نیز در خدمت رسانى وجود دارد که اهتمام در پیشى گرفتن کارهاى خوب وکوچک شمردن کارهایى که در برآوردن نیازهاى مردم انجام مى‏شود، از جمله آنهاست. دولتمردان و خدمتگزاران هر چه در قبال ملّت قهرمان و نمونه ایران انجام دهند کم است. نباید این احساس به فرد دست دهد که براى مردم بسیار کار کرده‏است. تکالیف، بسیارسنگین وپاسخگویى درپیشگاه پروردگارنیز بسى دشوار است.

ادب دیگر، تظاهر نکردن به کارهاست. لزومى ندارد به رخ مردم کشیده شود. اگر چه موارد، گوناگون و گاهى بیلان کار دادن براى تنویر افکار عمومى و یا جهات دیگر ضرورى است. امام على(ع) در این باره مى‏فرماید:

لا یَسْتَقیمُ قَضاءُ الْحَوائِجِ اِلاّ بِثَلاثٍ: بِاسْتِصْغارِها لِتَعْظُمَ، وَ بِاسْتِکْتامِها لِتَظْهَرَ، وَ بِتَعْجیلِها لِتَهْنَأَ.

شایسته نیست روا نمودن حاجتها مگر به سه چیز: (نخست) به کوچک شمردن آن تا (نزد پروردگار) بزرگ گردد. (دوم) به پنهان داشتن آن تا (هنگام پاداش) آشکار شود. (سوم) به‏شتاب در انجام آن تا گوارا باشد.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( پنج شنبه 88/3/28 :: ساعت 4:0 عصر )

»» گنج

گنج

على علیه السلام: المَعروفُ کَنزٌ مِن أفضَلِ الکُنوزِ، و زَرعٌ مِن أَنمَى الزّرعِ، فلا تَزهَدُوا فیه و لا تَمَلُّوا؛ خوبى و خدمت گنجى است از بهترین گنج ها، و کشتزارى است از پر رویش ترین کشتها، پس نسبت به آن بى رغبت، خسته و ناراحت نشوید.

امام رضاعلیه السلام نیز مى فرماید: «العُرفُ ذخیرةُ الأبد»؛ نیکوکارى، یک پس انداز جاودانى است. هر کسى در پى ذخیره سازى است، با این تفاوت که در قدیم اشیاى گرانبها و طلاها را زیر خاک پنهان مى کردند و پول رایج نیز طلا و نقره بود، اوراق بهادار و...

پیدا و رایج نشده بود. و لى امروزه بانکها و...جاى آن را گرفته است و اعتماد مردم را به امانتدارى جلب کرده است.

چه گنجى بهتر از ذخیره سازى در لوح فشرده جان انسان و نامه اعمال، و چه روز نیازى بیشتر از قیامت. خرید خانه مردى از بزرگان جَبَل هر ساله به زیارت مکّه مشرف مى شد و هنگام برگشت در مدینه محضر امام صادق علیه السلام مى رسید.

یک بار قبل از تشرف به حج، خدمت امام علیه السلام رسید و ده هزار درهم به ایشان داد و گفت: تقاضا دارم با این مبلغ خانه اى برایم خریدارى نمایید. سپس به قصد زیارت مکّه معظمه از محضر امام علیه السلام خارج شد.

پس از انجام مراسم حج، خدمت امام صادق علیه السلام رسید و حضرت او را در خانه خود جاى داد و نوشته اى به او مرحمت نمود و فرمود: خانه اى در بهشت برایت خریدم که حدّ اوّل آن به خانه محمد مصطفى صلى الله علیه وآله، حد دومش به خانه على علیه السلام، حد سوم به خانه حسن مجتبى علیه السلام و حدّ چهارم آن به خانه حسین بن على علیه السلام متصل است.

مرد که این سخن را از امام شنید، قبول کرد. حضرت آن مبلغ را میان فقرا و نیازمندان از فرزندان امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام تقسیم کرد و مرد جبلى به وطن خود بازگشت.

چون مدتى گذشت، آن مرد مریض شد و بستگان خود را احضار نموده، گفت: من مى دانم آنچه امام صادق علیه السلام فرموده، حقیقت دارد.

خواهش مى کنم این نوشته را با من دفن کنید! پس از مدت کوتاهى از دنیا رفت و بنابر وصیتش آن نوشته را با او دفن کردند.

روز دیگر که آمدند، دیدند مکتوبى با خط سبز روى قبر اوست که در آن نوشته شده: «به خدا سوگند! جعفر بن محمد به آنچه وعده داده بود وفا نمود!»

معجم المحاسن و المساوى، ج 1، ص 363، ح 63؛ از مستدرک الوسائل، ج 1، ص 394.139) بحار الانوار، ج 78، ص 355.

بحار الانوار، ج 47، ص134.141) بحار، ج 51، ص148، ح 22، از غیبت نعمانى.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 88/3/27 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آثار خدمتگزاری

آثار خدمتگزاری

حضرت حسین بن علی علیه السلام برای توسعه امر خدمت‏رسانی در جامعه، مردم را از آثار این امر مقدس آگاه کرده، می‏فرماید:

«فمن تعجل لاخیه خیرا وجده اذا قدم علیه غدا ومن اراد الله تبارک وتعالی بالصنیعة الی اخیه کافاه بها فی وقت‏حاجته وصرف عنه من بلاء الدنیا ما هو اکثر منه ومن نفس کربة مؤمن فرج الله عنه کرب الدنیا والآخرة; هر کس برای نیکی [و خدمت‏رسانی] به برادر خود بشتابد فردا نتیجه آن را خواهد دید و کسی که برای خدا به برادر دینی خود یاری نماید خداوند او را به هنگام نیازمندی یاری خواهد کرد و بیشتر از آن او را از بلاها و گرفتاریها دور خواهد ساخت و آن کسی که اندوه و غم را از دل مؤمنی بر طرف نماید، خداوند متعال غم و غصه‏های دنیا و آخرت [او] را برطرف خواهد نمود .»

مهم‏ترین شرط خدمتگزاری

در خدمتگزاری به مردم یک شرط اساسی وجود دارد که بدون آن عمل نیک، ارزش واقعی خود را از دست‏خواهد داد و آن اینکه خدمت‏به مردم باید از راه صحیح و پاکیزه انجام پذیرد . و بر اساس تقوا و پاکدامنی و برای خدا باشد وگرنه خدمت رسانی به خاطر مقاصد نفسانی و هواهای شیطانی هیچ گونه تاثیری نخواهد داشت; چرا که عمل خیر باید از راه خیر و نیک انجام پذیرد; همچنان که خداوند متعال می‏فرماید:

«انما یتقبل الله من المتقین‏» ; «خداوند متعال فقط از پرهیزگاران [اعمال نیک] را می‏پذیرد .»

در این راستا امام حسین علیه السلام رهنمودهای ارزنده‏ای به جامعه بشری عرضه نموده است . هنگامی که به آن حضرت خبر دادند «عبدالله بن عامر» - از کارگزاران بنی امیه - چنین و چنان صدقه داده و عده زیادی برده آزاد کرده است، امام علیه السلام فرمود:

«مثل عبدالله بن عامر همانند کسی است که از حاجیان و راهیان خانه خدا سرقت کرده و سپس اموال دزدی را صدقه می‏دهد .» آنگاه افزود:

«انما الصدقة الطیبة صدقه من عرق فیها جبینه واغبر فیها وجهه; صدقه پاکیزه، صدقه کسی است که در راه کسب آن پیشانی‏اش عرق کرده و صورتش غبارآلود شده است .»

وقتی از امام صادق علیه السلام سؤال شد: «منظور حضرت سید الشهداء علیه السلام چه کسی بوده است؟» فرمود: «علی بن ابی طالب علیه السلام .»

منبع:

 کشف الغمه، ج‏2، ص‏29 و 30 .

سوره مائده/27 .

دعائم الاسلام، ج‏2، ص‏329; مستدرک الوسائل، ج‏7، ص‏244 .

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 88/3/26 :: ساعت 4:0 عصر )

»» چراغ خانه

چراغ خانه

قال امیر المؤمنین على علیه السلام: إنّ مالَکَ لا یُغنى جَمیعَ الناسِ فَاخصُصْ بِه أهلَ الحقّ؛ به راستى دارایى تو همگان را بى نیاز نمى کند، پس آن را به اهل حق اختصاص ده.

خدمت رسانى نسبت به هر کدام از خدمتگزار، مدد جو، زمان و مکان و شرایط اجتماعى و نوع خدمت و...

مراتب و درجاتى دارد. و هنگامى که توان ما اندک است باید مهم ترین ها را مقدم بداریم و متناسب شرایط ضرورى ترین ها را برگزینیم، نظیر سایر کارها، مثلاً در داروخانه، دارو زیاد است ولى پزشک به تناسب بیمارى، چند قلم را مشخص مى کند.

در بازار لباس و پارچه فراوان است، ولى هر کسى به تناسب اندام و سلیقه اش، لباسى را بر مى گزیند.

لازم است در وادى خدمت رسانى نیز نیم نگاهى به برخى اولویت ها بیندازیم.

از ضرورى ترین خدمت ها، کمک به شیعیان اهل بیت علیهم السلام است که به شدت در مضیقه و گرفتارند.

در روایات گاهى از آنان به یتیمان آل محمدصلى الله علیه وآله تعبیرشده است؛ زیرا امامان حضور ندارند که به فریادشان برسند و دشمنان اهل بیت علیهم السلام از اینان سوء استفاده مى کنند.

در عهد امام صادق علیه السلام برخى بر اثر گرسنگى در دام شیادان مى افتادند و مجبور به دین فروشى مى شدند.

نصربن قابوس هنگامى که شنید امام صادق علیه السلام مى فرماید: غذا دادن به یک مؤمن «به ولایت اهل بیت علیهم السلام» نزد من محبوب تر است از آزاد سازى ده بنده و ده حج، بسیار شگفت زده شد و با تعجب پرسید: ده بنده؟ ده حج؟ امام علیه السلام فرمود: «اگر شما طعامش ندهید مى میرد یا زبونش مى سازید؛ زیرا او از فشار گرسنگى نزد ناصبى (کسانى که به امامان علیهم السلام اهانت مى کردند) مى رود و از او درخواست مى کند در صورتى که مرگ برایش بهتر است از درخواست از ناصبى (که سبب دین فروشى است)». امام علیه السلام با اشاره به آیه شریفه احیاى مؤمن، فرمودند: «اى نصر، هر که مؤمنى را زنده کند، چنان است که همه مردم را زنده کرده است و اگر به او غذا ندهید او را واقعاً کشته اید و اگر اطعامش کنید و او را زنده کرده اید». هم اکنون مى شناسم فرزندان معصومى از شیعه را که بر اثر فشار فقر به دست دیگران افتاده اند.

نمونه ساده اش فرزندانى است که از شهرهاى مرکزى کشور، به استانهاى شرق و غرب و به مردانى بیوه که در مذهب، زبان، نژاد و شهر و...

باهم تفاوت دارند و بدیهى است نسل آنان نیز شیعه نخواهد بود.

آیا صرف ادعاى ولایت کفایت مى کند؟ مشکلاتى از این بدتر نیز براى فقراى شیعه وجود دارد. این جاست که چراغى که به خانه رواست به مسجد حرام است.

چه رسد به تعمیر مجسمه بودا.

خدمت به مؤمن در پوشش دستگاه ظالم على یقطین در عین حال که وزیر مقتدر هارون الرشید بود، از شیعیان مخلص امام موسى بن جعفرعلیهما السلام به شمار مى رفت.

با اینکه امام همکارى با ستمگران را جایز نمى دانست، امام اشتغال بعضى افراد مورد اطمینان را در دستگاه ظالمان ضرورى مى دانست.

یکى از آنها على بن یقطین بود، وى بارها از امام کاظم علیه السلام اجازه خواست تا از وزارت استعفا بدهد.

امام علیه السلام اجازه نداد و فرمود: این کار را نکن! ما به شما علاقه داریم، اشتغال تو در دربار خلیفه مایه عزت برادران دینى تو (شیعه) است.

امید است خداوند ناراحتى ها را بوسیله تو بر طرف کند و آتش کینه دشمنان را خاموش سازد.

اى على بن یقطین! کفاره خدمت در دربار ظالم، نیکى به برادران دینى است.

سپس به وى فرمود: تو یک چیز را براى من ضمانت کن! من در مقابل سه چیز را ضمانت مى کنم. اما آنچه تو باید ضمانت کنى این است که هر وقت یکى از دوستان ما به تو مراجعه کرد، هر حاجتى داشت برطرف کنى و براى او احترام و عزّت قائل شوى. و اما آنچه من باید ضامن شوم عبارتند از: 1.هیچ وقت زندانى نشوى؛ 2.هر گز با شمشیر دشمن کشته نشوى؛ 3.هیچ وقت فقر و تنگدستى نبینى.

اى على! هر کس مؤمنى را شاد کند، مرحله اوّل خدا، مرحله دوم پیغمبرصلى الله علیه وآله و در مرحله سوم همه ما را خوشحال نموده است. سید رضى (ره) یکى از فضلاى معاصر سیّد در باره این شخصیت بزرگ مى نویسد: «او دانشمندى بلند نظر و بزرگ منش و با گذشت و دست و دل باز و پارسا و پیراسته و وارسته بود، و این صفات تا سر حد نهائى در او تجلى داشت». صفدى و دیگران نوشته اند: سید رضى چند تکه کاغذ از زنى خرید، و در آن صفحه اى به خط ابن مقله دید.

اوراق را براى زن پس فرستاد و پیغام داد من در این اوراق خط ابن مقله را دیده ام و قیمت آن پنج دینار است نه پنج درهم؛اگر مى خواهى ورقى را که خط ابن مقله در آن است بردار، و چنانچه خواهى به جاى آن پنج دینار دریافت کن.

زن نپذیرفت و گفت: مگر من به خاطر چیزى که در آن بوده است فروخته ام؟ ولى سید رضى چندان اصرار کرد تا اینکه زن پنج دینار را پذیرفت. به دنبال آن صفدى مى افزاید: خالع - یکى از شعرا - گفت: سید رضى را با قصیده اى ستایش کردم، رضى 49 درهم برایم فرستاد.

گفتم: تردیدى نیست که «ادیب» به من خیانت کرد.

پس از آن روزى از «بازار عروس» عبور مى کردم، دیدم مردى مى گوید: این قطعه زمین را خریدارى مى کنى، چون از حیاط خانه سید رضى جدا شده است.

من آن را به 49 درهم که مساوى با پنج دینار است مى فروشم.

از این جا متوجه شدم که سید رضى در آن موقع تنگدست بوده، و براى دادن صله شعر من، آن قسمت از حیاط خانه اش را فروخته و پول آن را براى من فرستاده است!

پی نوشت:

بحار، ج 49، ص101.

اصول کافى، ج 2. ص204، و با ترجمه مصطفوى، ج 3، ص 261، ح20.

بحار، ج 48، ص136، و ج 75، ص 379 با اندکى تفاوت.

سید رضى مؤلف نهج البلاغه، ص 65.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/3/25 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

توکّل

سامان یافتن کارها و نتیجه دادن آنها گذشته از تلاش و اخلاص، به توکل انسان به خداوند بستگى دارد. در امر خدمت رسانى، باید بر خداوند توکل کرد. پیامبر اکرم(ص) تفسیر توکل را از جبرئیل پرسید! جبرئیل فرمود:

معناى توکّل این است که انسان یقین کند به اینکه سود و زیان و بخشش و حرمان به دست مردم نیست و باید از آنها نا امید بود. اگر بنده‏اى به این مرتبه از معرفت برسد که جز براى خدا کارى انجام ندهد و جز او به کسى امیدوار نباشد و از غیر او نهراسد و به غیر خدا چشم طمع نداشته باشد، این همان توکل بر خداست.

حضرت على(ع) به امام حسن مجتبى(ع) فرمود:

در همه امور، نفس خود را به خدا پناهنده دار؛ زیرا در پرتو این پناهندگى، خود را به پناهگاهى مطمئن و نیرومند سپرده‏اى!

امام خمینى قدس سره مى‏فرماید:

تا دوست بود تو را گزندى نبود  تا اوست غبار چون و چندى نبود 

بگذار هر آنچه هست و او را بگزین  نیکوتر از این دو حرف، پندى نبود 

عبودیت و بندگى

ادبِ دیگر خدمت رسانى آن است که خدمت به خلق، انسان را غافل از خداى سبحان و مطیع شیطان نکند؛ در عین سودرسانى به خلق از خالق نبُرد. در متن مردم باشد و در محضر خدا. در خدمت مردم باشد و مطیع فرمان خدا. به قول سعدى:

فرمانبر خداى و نگهبان خلق باش  این هر دو قَرَن، اگر بگرفتى سکندرى 

سودرسانى به مردم، اگر با انگیزه الهى انجام گیرد، عبادت است؛ لیکن شرط است که خدمتگزار، براى عبودیت، انجام تکالیف شرعى و انس و خلوت با خدا بهترین ساعات شبانه‏روزش را اختصاص دهد و خدمت رسانى، او را از انجام فرایضش بازندارد! همین ارتباط و توجه و انس الهى است که شور و نشاط مى‏آفریند و انسان را در مسئولیت‏هاى اجتماعى موفق مى‏کند. حضرت على(ع) به مالک اشتر توصیه مى‏کند:

نیکوترین وقتها و بهترین ساعات شب و روزت را براى خود و خداى خود انتخاب کن، اگرچه همه وقت براى خداست، اگر نیّت درست و رعیّت در آسایش قرار داشته باشد.

از کارهایى که به خدا اختصاص دارد و باید با اخلاص انجام دهى، انجام واجباتى است که ویژه پروردگار است، پس در بخشى از شب و روز، وجود خود را به پرستش خدا اختصاص ده و آنچه تو را به خدا نزدیک مى‏کند بى عیب و نقصانى انجام ده، اگر چه دچار خستگى جسم شوى.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/3/24 :: ساعت 4:0 عصر )

   1   2      >
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 209
>> بازدید دیروز: 216
>> مجموع بازدیدها: 538955
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
عاشق آسمونی
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «