هفته چهارم خرداد 88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» پیوند ملک و ملکوت

پیوند ملک و ملکوت

پیامبر گرامى صلى الله علیه وآله: مَن سَرَّ مُؤمِناً فَقَد سَرَّنى و مَن سَرَّنى فَقَد سَرَّ الله عزّو جلّ؛هر کسى مؤمنى را مسرور سازد مرا شاد کرده است و آن که مرا خرسند کند خداى (عزّوجلّ) را شاد کرده است.

ز ملک تا ملکوتش حجاب برگیرند هر آنکه خدمت جام جهان نما بکند جایگاه والاى خدمت رسانى در چنین تعبیرهایى تبلور یافته است که خدمتى که باعث خشنودى بنده اى شده به سان خشنودى خداوند است.

هرگاه بخواهند شرافت چیزى را نشان دهند آن را به ملکوت عالم و خدا منتسب مى کنند؛ مثلاً در فضیلت «صلوات» قرآن مى فرماید: خدا و ملائکه صلوات مى فرستند بر نبى اکرم، شما مؤمنان نیز بفرستید. همه جا ملک خداست ولى مسجد خانه خدا یا مکه و مسجد الحرام، حرم خدا نامیده شده است.

همه ماهها و روزها از خداست ولى ماه رمضان و روزهاى مهم روزگاران مثل ظهور امام زمان علیه السلام «یوم الله» و «شهر الله» نام گرفته است.

خداوند براى شرافت بخشى به خدمت رسانى و تفهیم آن به ما خود را طرف حساب ما قرار مى دهد، نظیر آن که در آیات و روایات آمده است: قرض الحسنه و صدقه را خدا دریافت مى کند.

در حدیث دیگرى از پیامبرصلى الله علیه وآله آمده است: «محبوب ترین اعمال در پیشگاه خدا آن سرورى است که به مؤمنى رسانى: گرسنگى او یا گرفتارى اش را بر طرف کنى». این تعبیر اشارتى عرفانى نیز دارد ؛ زیرا در حدیث قدسى است: زمین و آسمانم گنجایش مرا ندارد ولى قلب مؤمن دارد، یا «قلبُ المؤمِنِ، عرشُ الرحمن»؛ دل مؤمن عرش خداى رحمان است. سر خدمت تو دارم بخرم به لطف و مفروش که چوبنده کمتر افتد به مبارکى غلامى به همین دلیل طبق حدیث امام رضاعلیه السلام «المُؤمنُ لا یَشأمُ مِن طَلبِ الحوائِجِ إلیه»؛ انسان مؤمن، خسته نمى شود از سرازیر شدن حوائج مردم به سوى او.

نامه امام موسى بن جعفرعلیه السلام به استاندارِ یحیى بن خالد! شخصى از اهل رى نقل مى کند: یحیى بن خالد کسى را استاندار ما کرد.

مقدارى مالیات بدهکار بودم.

از من مى خواستند و من از پرداخت آن معذور بودم، زیرا اگر از من مى گرفتند فقیر و بى نوا مى شدم.

به من گفتند استاندار از پیروان مذهب شیعه است، در عین حال ترسیدم که پیش او بروم؛ زیرا نگران بودم که این خبر درست نباشد و مرا بگیرند و به پرداخت بدهى مجبور ساخته و آسایشم را به هم بزنند.

عاقبت تصمیم گرفتم براى حل این قضیه به خدا پناه برم، لذا به زیارت خانه خدا رفتم و خدمت مولایم امام موسى بن جعفرعلیهما السلام رسیدم و از حال خود شکایت کردم.

آن حضرت پس از شنیدن عرایض من نامه اى این چنین به والى نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم.

اِعلَم أنّ الله تَحتَ عَرشِهِ ظِلاًّ لا یُسکِنُه إلاّ مَن أسدى إلى اَخیه معروفاً أو نَفّس عَنه کُربَةً، أو أدخَلَ على قَلبِهِ سُروراً، هذا أخوکَ. و السّلام»؛ بدان که خداوند را در زیر عرش سایه اى است که کسى در زیر آن ساکن نمى شود مگر آنکه فایده اى به برادرش رساند و یا مشکل او را برطرف سازد و یا دل او را شاد کند و این برادر توست. و السلام.

پس از انجام حج به شهر خود بازگشتم و شبانه به نزد آن مرد رفتم و از او اجازه ملاقات خواستم و گفتم: من پیک موسى بن جعفرعلیهما السلام هستم.

استاندار خود پابرهنه آمد و در را گشود و مرا بوسید و در آغوش گرفت و پیشانى ام را بوسه زد. هر بار که از من درباره امام علیه السلام مى پرسید، همین کار را تکرار مى کرد و چون او را از سلامتى حال آن حضرت مطلع مى ساختم شاد مى گشت و خدا را شکر مى کرد.

سپس مرا در خانه اش قسمت بالاى اتاق نشانید و خود روبه رویم نشست.

نامه اى را که امام خطاب به او نوشته و به من داده بود به وى تسلیم کردم.

او ایستاد و نا مه را بوسید و خواند.

سپس پول و لباس خواست.

پول ها را دینار دینار و درهم درهم و جامه ها را یک به یک با من تقسیم کرد، و حتى قیمت اموالى را که تقسیم آنها ممکن نبود به من پرداخت. و ى هر چه را به من مى داد مى پرسید: برادر! آیا تو را شاد کردم؟ و من پاسخ مى دادم: آرى! به خدا بلکه تو بر شادى من افزودى.

با خود گفتم: من که از جبران خدمت این مرد ناتوانم.

جز آن که در سال آینده، هنگامى که به حج مشرف مى شوم برایش دعا کنم و وقتى محضر امام موسى بن جعفرعلیهما السلام رسیدم از آنچه او براى من انجام داد آگاهش سازم.

به مکه رفتم، پس از انجام اعمال حج خدمت امام موسى بن جعفرعلیهما السلام رسیدم و از آنچه میان من و آن مرد گذشته بود، سخن گفتم.

سیماى آن حضرت از شادى برافروخته گشت.

عرض کردم: سرورم! آیا این خبر موجب خوشحالى شما شد؟ حضرت فرمود: آرى! به خدا این خبر مرا و امیر المؤمنین علیه السلام و جدم رسول خداصلى الله علیه وآله و خداى متعال را مسرور کرد.

پی نوشت:

کافى، ج 3، ص 271.

احزاب (33): 56.

اصول کافى، مترجم، ج 3، ص 275، ح 11.

تحف العقول، ص 467.

داستانهاى بحار الانوار، ج 1، ص 122-124؛ بحار، ج 48، ص 174.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 88/3/23 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

خدمت رسانىِ ارزشمند آدابى دارد که برخى از آنها را به اختصار بیان مى‏کنیم.

اخلاص

ممکن است عملى در ظاهر خدمت محسوب شود؛ ذات آن عمل، کارى پسندیده و عقلایى باشد، از عواطف انسان دوستانه ناشى شود، آثار و برکاتى داشته باشد و تحسین دیگران را نیز برانگیزد، ولى نزدیک کننده انسان به خدا نبوده، در رساندن انسان به کمال بُرد نداشته باشد. چنین عملى از دیدگاه اسلام چندان ارزشى ندارد. بنابراین میزان ارزشمند خدمتگزارى به نیت و انگیزه بستگى دارد. هر چه انگیزه، خالص‏تر باشد عمل، ارزشمندتر خواهد بود. کارهایى که با «صبغه الهى» رنگ‏آمیزى شده ارزشمندتر، اثرگذارتر و ماندگارتر است.

به همین دلیل «حُسْن فعلى» در ارزش‏گذارى عمل به تنهایى کفایت نمى‏کند، آنچه مهمتر است «حُسن فاعلى» است. عمل، بایستى از پشتیبانى جانى سالم، اندیشه‏اى الهى و دستى رحمانى برخوردار باشد تا بالا رود و صاحبش را با خود به همراه ببرد؛ چرا که خدمت رسانى عرصه بروز ادب با ربّ الارباب است و صبغه الهى دادن به کارها. براى کسى که با خدا معامله مى‏کند توقّع شنیدن تعریف و تمجید دیگران نیز دور از شأن است. به قول مولوى:

خدمتى مى‏کن براى کردگار  با قبول و ردّ خلقانت چه کار 

شکوه این ادب در ایثارگرى امام على علیه‏السلام و خاندان بزرگوارش در دستگیرى از مسکین، یتیم و اسیر به خوبى تجلّى کرده که داستانش را خداوند سبحان در سوره «هَلْ اَتى» به نمایش گذاشته است.

حضرت على(ع) نیز شرط اوج گرفتن عمل و قبولى آن را اخلاص برمى‏شمارد:

بِالاِْخْلاصِ تُرْفَعُ الاَْعْمالُ.

کارهاى نیک، با [بال و پر] اخلاص بالا مى‏روند [و قبول مى‏شوند].

امام صادق علیه‏السلام فرمود:

اَلْعَمَلُ الْخالِصُ الَّذى لا تُریدُ اَنْ یَحْمَدَکَ عَلَیْهِ اَحَدٌ اِلاَّ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ.

عمل خالص آن است که نخواهى کسى جز خدا تو را براى انجام آن ستایش کند.

همچنین فرمود: هیچ بنده‏اى به حقیقتِ اخلاص نمى‏رسد، مگر اینکه دوست نداشته باشد که مردم او را در کارهایى که براى خدا انجام داده، ستایش کنند.

البته خدماتى که کارگزاران و خدمتگزاران مردم در نظام اسلامى انجام مى‏دهند خواه ناخواه در معرض دید مردم قرار مى‏گیرد، و مردم از کمّ و کیف آن مطّلع مى‏شوند. طبیعى است که از آنها مسرور گردند و خدمتگزاران نظام را مورد تحسین و ستایش قرار دهند. ولى باید توجه داشت که این سرور و شادمانى مردم و تحسین و ستایش آنان، مادامى که انگیزه اصلى خدمتگزاران، خدا و تحصیل رضایت او باشد و در اصل عمل و کیفیت آن تأثیرى نکند، خللى در اخلاص ایجاد نمى‏کند.

پیامبر اکرم(ص) در روایتى ستایش مردم در این گونه موارد را مژده دنیایى مؤمن برشمرده که به صورت نقد نصیب او مى‏شود، و فرموده: مژده دیگرش در آخرت است که پاداشهاى اخروى را برایش بشارت مى‏دهند.

زراره گوید: از امام باقر علیه‏السلام پرسیدم: شخصى مشغول انجام کار نیکى است و در این حال شخص دیگرى او را مى‏بیند و از اینکه از کار نیک او آگاه شده است خوشحال مى‏شود (آیا این سرور و شادمانى دلیل بر ریا است؟) حضرت فرمود:

عیبى ندارد؛ زیرا همه دوست دارند محاسن و خوبیهاى آنها در میان مردم آشکار شود؛ البته به شرط آنکه کار خیر را به قصد ستایش و تمجید مردم انجام نداده باشند.

حال، اگر عملى بظاهر خوب و پسندیده از جانى ناسالم، اندیشه‏اى ناپاک و توأم با ریاکارى و خودنمایى صادر شود و چنان بُردى نداشته باشد که انجام دهنده را به خدا نزدیکتر کند، چنین کارى آفت زده است و چندان ارزشى ندارد. على(ع) فرمود:

اَلْعَمَلُ کُلُّهُ هَباءٌ اِلاّ ما اُخْلِصَ فیهِ.

عمل‏همه‏اش همچون‏ذرات غبار (پراکنده‏درهوا) است،مگر آن‏مقدارى که‏مخلصانه باشد.

امام صادق(ع)، ریا و خودنمایى را آفتِ عبادات و عمل نیک مى‏دانند:

کُلُّ الْبِرِّ مَقْبُولٌ اِلاّ ما کانَ رِئاءً.

تمام کارهاى نیک مورد قبول خداست جز عملى که از روى ریا باشد.

همچنین فرمود: هرگونه ریایى شرک است. هر کس براى مردم کار کند، پاداشش با مردم است و هر کس براى خدا کار کند ثوابش بر خداست!

بنابراین، میزان ارزشمندى عمل به نیّت و انگیزه انجام دهنده آن وابسته است. کارهاى نیک ریائى که انسان براى رضایت نفس خود انجام مى‏دهد یا متوقع پاداشى است، ارزشى در پیشگاه خداوند و اثرى در تربیت و سعادت و کمال صاحبش ندارد!

حال، چه کنیم که در این مسیر گام برداریم و کارهایمان را به گونه‏اى انجام دهیم که هم خود قبول درگاه الهى گردند و هم ما را به خداى سبحان نزدیک کند؟ این کار به دیدبانى، مراقبت شدید و رعایت کردن اخلاق و آداب اسلامى نیازمند است؛ بایستى به گونه‏اى خدمت کنیم که بتوانیم رضایت خداوند را جلب نماییم و هیچ انگیزه‏اى را جز رضاى او در انجام کارها دخالت ندهیم.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( جمعه 88/3/22 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

محبت به مردم

مردم عایله خداى‏اند و خدا دوست داشتنى و عشق ورزیدنى است. کسى که مى‏خواهد از طریق سودرسانى به عایله خدا به معشوقش برسد، باید دلش را از هرگونه کینه و دشمنى با مردم تهى و در عوض آن را سرشار از محبّت به آنان سازد. این ادب در روایتى قدسى، در بیان خداوند چنین آمده است:

اَلْخَلْقُ عِیالى، فَاَحَبُّهُمْ اِلَىَّ اَلْطَفُهُمْ بِهِمْ وَ اَسْعاهُمْ فى حَوائِجِهِمْ.

مردم عایله و جیره‏خواران من‏اند، محبوب‏ترین آنها نزد من کسى است که به عایله‏ام مهربان‏تر و در برآوردن نیازمندیهایشان کوشاتر باشد.

وقتى خدمت رسانى، با مهر و محبت همراه گردد، مشکلاتِ خدمت رساندن هم آسان‏تر مى‏شود و تحمل سختى‏هاى این راه، سهل‏تر مى‏گردد. خدمت رسانى گرچه با توکّل بر خدا و از روى اخلاص انجام گرفته امّا مهربانى و محبت مردم، دشوارى‏هاى راه را به هموارى بدل مى‏کند.

بیان گردید که بخش مهمى از خدمت رسانى، از طریق کارگزاران و مسئولان نظام اسلامى انجام مى‏پذیرد. اما این خدمت رسانى نیز باید با عطوفت همراه باشد. حضرت على(ع) به مالک اشتر توصیه مى‏کند:

وَ اَشْعِرْ قَلْبَکَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ، وَالَْمحَبَّةَ لَهُمْ، وَاللُّطْفَ بِهِمْ، وَ لا تَکُونَنَّ عَلَیْهِمْ سَبُعاً ضارِیاً تَغْتَنِمُ اَکْلَهُمْ... .

[اى‏مالک!] قلب خودرا ازعطوفت به‏رعیت مالامال ساز! و دوستدارشان باش! وبه آنان نیکى کن! مبادا نسبت به آنها همچون درنده‏اى باشى که خوردنشان را غنیمت شمرى!

اقبال لاهورى مى‏گوید:

از محبت جذبه‏ها گردد بلند  ارج مى‏گیرد از او نا ارجمند 

بى محبت زندگى، ماتم همه  کار و بارش زشت و نامحکم، همه 

عشق صیقل مى‏زند فرهنگ را  جوهر آئینه بخشد سنگ را 

عدل و انصاف با مردم

از آداب آن است که از رفیق‏بازى، ملاحظه دوستان، فرزندان و مریدان و ستم روا داشتن بر دیگران به شدّت برحذر باشد و از تبعیض میان ارباب رجوع، فرق گذاشتن، موافق و مخالف درست کردن و پایمال کردن حقوق دورى کند. در عهدنامه علوى مى‏خوانیم:

نسبت به خدا، مردم، نزدیکان و هواداران خود در رابطه با نوع برخورد و اداى حقوقِ آنان، انصاف را از نظر دور مدار و گرنه ستمکار خواهى بود، ... و چیزى در تغییر نعمت و دورى از رحمت الهى مؤثرتر از ستمگرى نیست؛ زیرا خدا دعاى ستمدیدگان را مى‏شنود و در کمین ستمکاران است (و انتقام آنان را خواهد گرفت).

و شهریار چه زیبا سروده است:

خوشا انصاف کز صافى‏ترین اوصاف انسان است  ترازویى که هر کمّیتى با وى به میزان است 

گرت توفیق این نعمت بود شکر خدا مى‏کن  پیمبر گفت انصافى که دارى، نصف ایمان است 

ارتباط مستقیم با مردم

از دیگر آداب خدمت رسانى مسئولان، حضور در متن مردم، ارتباط مستقیم با آنان، شنیدن درد دلهایشان و گرهى از کارشان گشودن، ریاست‏ها و مدیریت‏ها را استحکام و تداوم مى‏بخشد و ایام تصدّى خادمان به مردم را قرین شور و نشاط مى‏کند و گرنه به قول حافظ:

دائم گل این بستان، شاداب نمى‏ماند  دریاب ضعیفان را، در وقت توانایى 

امام على(ع) به قُثَم ابن عباس که از جانب حضرت حکمران مکه بود، مى‏نویسد:

...وَ لا یَکُنْ لَکَ اِلَى‏النّاسِ سَفیرٌ اِلاّ لِسانُکَ،وَ لا حاجِبٌ اِلاّ وَجْهُکَ، وَ لا تَحْحُبَنَّ ذاحاجَةٍ عَنْ لِقائِکَ بِها... .

باید سفیر و پیغام رسانى میان تو و مردم جز زبانت و دربانى جز چهره‏ات نباشد (هر چه مى‏خواهى خودت به آنان بگو و هر که مى‏خواهد بدون مانع تو را ببیند) و هیچ درخواست کننده‏اى را از ملاقات و دیدار خود جلوگیرى مکن.

تواضع و گشاده‏رویى

مسئولان موظف‏اند براساس آموزه‏هاى دینى این ادب اسلامى را به خوبى مراعات کنند. خودپسندى، تکبّر، ترشرویى و کج‏خلقى نفرت‏انگیز است و مردم را نسبت به نظام اسلامى مأیوس مى‏کند و منکرى بالاتر از مأیوس کردن دلهاى امیدوار مردم نیست.

فروتنى، اخلاق کریمانه و نرمخویى با مردم، شمیم جانشان را مى‏نوازد و به زندگى امیدوارشان مى‏سازد.

امام على(ع) رعایت این ادب را ضمن‏نامه به یکى از کارگزارانش این‏گونه توصیه مى‏کند:

وَاخْفِضْ لِلرَّعِیَّةِ جَناحَکَ، وَابْسُطْ لَهُمْ وَجْهَکَ، وَ اَلِنْ لَهُمْ جانِبَکَ، وَ اسِ بَیْنَهُمْ فِى اللَّحْظَةِ وَالنَّظْرَةِ وَالاِْشارَةِ وَالتَّحِیَّةِ، حَتّى لا یَطْمَعَ الْعُظَماءُ فى حَیْفِکَ، وَ لا یَیْأَسَ الضُّعَفاءُ مِنْ عَدْلِکَ.

در برابر مردم متواضع و گشاده‏رو باش، نرم‏خویى و ملایمت را به کارگیر و در ملاقات، نگاه واشاره وتحیّت ودرود، مساوات را میان همگان رعایت کن تابزرگان درستم کردن تو طمع نکنند (درصدد دشمنى با تو برنیایند) و زیردستان از دادگرى‏ات نومید نشوند.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( چهارشنبه 88/3/20 :: ساعت 4:0 عصر )

»» آداب احسان

آداب احسان

در سیره معصومین (ع) احسان کردن با نکاتى بسیار ظریف و دقیق همراه است که رعایت آنها سبب ارتقاى عمل و مقبولیت آن مى‏شود که برخى از آنها عبارت اند از:

الف - شتاب در نیکى:

یکى از آداب احسان، شتاب در این عمل است. از دست دادن وقت و منتظر نگه داشتن نیازمندان، سبب پشیمانى و حسرت مى‏شود و آدمى را از پاداش شایسته و آرامش وجدان محروم مى‏سازد.

شتاب در احسان همانند میوه‏اى بر درخت است، همان طورى که درخت پس از میوه دادن گوارایى و سودش بر همگان آشکار مى‏گردد، احسان در وقت نیازمندى هم لذت بخش و گواراست. امام على (ع) مى‏فرماید: «برطرف کردن نیازهاى مردم پایدار نیست مگر به سه چیز: 1- کوچک شمردن خدمت، تا خدا آن را بزرگ نماید،2- پنهان داشتن آن، تا خدا آن را آشکار سازد، 3- شتاب در برآوردن نیاز، تا براى محتاج گوارا و مسرت بخش باشد».

ب - منع منت گذارى

از جمله آفات احسان و خدمت به مردم منت گذارى است که با این کار ماهیت عمل، باطل مى‏گردد. خداوند متعال در سوره بقره آیه 264 مى‏فرماید: «ولا تبطلوا صدقاتکم بالمنّ و الاذى»؛ صدقاتى که مى‏دهید و احسان‏هایى که به مردم مى‏کنید با منت و اذیت از بین نبرید.

بزرگان دین که در موقعیت‏هاى مختلف به رفع مشکلات و گرفتارى‏هاى مردم اقدام مى‏کردند به پیروان خویش آموخته‏اند که براى حفظ آبروى اشخاص در پنهان احسان کرده و از منت گذارى بپرهیزند. اگر انسان درک کند که به خاطر حضور حاجت‏مندى که بر او وارد شده و مورد احسان واقع گردیده به چه مقام و فضیلتى در بارگاه الهى نائل مى‏گردد هیچ گاه نیکى‏هایش را با منت ضایع نمى‏کند.

شاد کردن مؤمن

از ارزش‏هاى پسندیده اخلاقى، که با نیکى قرین است و در آیین اسلام بدان تأکید شده، خوشحال نمودن بندگان خداست. از فرمایشات بزرگان دین در مى‏یابیم که خوشحالى بنده‏اى از بندگان خدا، سرور پیامبر و امامان و رضایت پروردگار را به دنبال دارد و انسانى که در شادى دیگران شریک بوده و گرد و غبار غم را مى‏زداید و در راهى هدف‏مند دلى را به دست مى‏آورد، به خدا نزدیک مى‏شود.

امام باقر (ع) فرمود: «یک لبخند بر روى چهره برادر ایمانى حسنه‏اى است در نامه عمل تو و رفع گرفتارى از او حسنه‏اى دیگر است و خداوند با هیچ عمل و عبادتى همچو شادکردن یک مؤمن پرستش نشده است».

اسلام با دستورات عالى و جاودانى براى ساخت جامعه‏اى سالم و پرنشاط، انسان‏ها را به شاد زیستن در کنار هم دعوت نموده است، زیرا در جامعه‏اى که غم و اندوه فراوان باشد زندگى دیگران نیز دستخوش خمودگى و آسیب مى‏گردد.

اجتماع بشرى مانند یک پیکر است که با اختلال یک عضو، سلامتى و نظمش بهم مى‏خورد و براى برگشت دوباره سلامتى نیاز به همکارى و هماهنگى دیگر اعضا است. بنابراین وجود افراد نیازمند و درمانده، سلامتى روحى و روانى جامعه را خدشه دار مى‏کند که همه توان مندان مى‏بایست در رفع این مشکل بکوشند.

امروزه مشکلات اقتصادى از جمله دغدغه خانواده‏هاست و چه بسا افرادى که این غم و اندوه را در دل خویش پنهان ساخته و صورت هایشان را با سیلى سرخ نگه داشته‏اند.

از رسول اکرم (ص) پرسیدند: کدام کارها نزد خدا محبوب‏تراست؟ فرمود: دنبال سرور و شادى یک مسلمان بودن. سؤال شد: چگونه؟ فرمود: با سیر کردن شکم او، رفع غم و اندوه و پرداخت بدهى‏هایش.

________________________________________

نهج البلاغه(فیض)، ص 1131.

اصول کافى، ج 2، ص 189.

قرب الاسناد، ص 68.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/3/18 :: ساعت 4:0 عصر )

<      1   2      
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 100
>> بازدید دیروز: 149
>> مجموع بازدیدها: 534826
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
عاشق آسمونی
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «