هفته چهارم فروردین88 - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» سیّد ابوالحسن فاضل بهسودی و آثار علمی

آثار علمی

آیت اللّه فاضل (ره) به موازات تحصیل و تدریس در نجف اشرف با قلم بسیار زیبای خویش، کتابهایی را نیز به رشته تحریر در آورده‏اند و چند اثر با ارزش ایشان انتشار یافته است که عبارتند از:

1 - آراء الذّرین، حول الذّرة و الحرکة

ایشان وقتیکه در نجف بود، مکتب‏های انحرافی - فلسفی مخصوصاً مارکسیسم در عراق گسترش می‏یافت. در همان زمان بود که کتاب فلسفی با ارزش خود بنام - اتم و حرکت - آراء الذرین... را نوشت که توسط یکی از شاگردان ایشان، حجة الاسلام و المسلمین سیّد عبداللّه فضل اللّه در سال 1356 در لبنان به چاپ رسید.

آیت اللّه فاضل (ره) در این اثر خود بسیار زیبا دیدگاه دانشمندان مادی و الهی را در مورد مادّه و حرکت، به تعریف در آورده و بیان کرده که نقش آن در تغییر مکانیکی مادی چیست؟ ماده، حرکت و صورت ترکیبی پدیده‏های جهان را بسیار عالی بیان نموده است و دیدگاه فلاسفه الهی را در ردّ اندیشه مارکسیسم بیان کرده و حدود تجربه و علوم تجربی را مشخص ساخته است.

با رعایت سیر منطقی بحث و طرح سؤالات پیرامون موضوع، به خوانندگان روشنایی می‏بخشد و فلسفه دوستان را به اقناع فکری می‏رساند.

2 - حول المعتقدات

در این اثر، دیدگاه مادیون را در مورد جهان و هدفمندی نظام هستی بیان و سپس رد نموده است و تبیین ساخته که خداشناسی ریشه فطری دارد و خیلی پدیده‏هایی هستند که با دستگاه‏های مادی قابل درک و کشف نیستند. از کوچکترین ماده عالم همانند اتم تا بزرگترین پدیده نظام هستی، نیازمند علت هستند.

در بخش دیگری از این کتاب به:

- هدفمندی جهان هستی

- ترکیبات فیزیکی جهان و سیر تکامل آن بر اساس قانونمندی، اشاره نموده است .

و در پایان به معاد و رستاخیز انسانی پرداخته و پاسخ منکران مرگ را داده است که با مرگ، انسان پایان یافته نیست، بلکه مرگ خود نوعی تکامل است و اهداف قیامت، استقرار عدالت و رسیدگی به حقوق مظلومین می‏باشد.

3 - حوار حول المهدی الفاطمی

در این کتاب روایات متواتری از رسول اکرم (ص) و سایر ائمه (ع) در شأن امام عصر (ع) نقل نموده است و نیز از علماء اهل سنت درباره ولادت، قیام و شرایط ظهور آن حضرت روایاتی را جمع آوری نموده است و سلسله سند آنها را نیز بسیار دقیق آورده است. و با شیوه مناظره، بین دو نفر سؤال کننده و پاسخ دهنده، بحث را شروع و سپس سؤال مطرح شده را بسیار روشن و متین جواب می‏دهد.

دلایل عقلی - فلسفی برای اثبات طول عمر امام زمان (ع) و بقاء وی از حوادث طبیعی به رشته تحریر در آمده است و کتاب ارزشمندی است که مایه علمی و دقت نظر این عالم ربّانی را نشان می‏دهد.

4 - منتهی المطالب فی شرح المکاسب

این اثر تحقیقی و گرانسنگ که یکی از آخرین آثار علمی و قلمی ایشان است، حاوی نکات ظریف و بدیع در شرح و توضیح کتاب «محرّمات» مکاسب شیخ اعظم می‏باشد که جلد اول آن به زیور طبع آراسته گردیده و در دسترس دانش پژوهان قرار دارد و جلد دوم آن آماده نشر می‏باشد. این اثر، کمک شایان به محصلین علوم دینی می‏نماید. و خدمتگزاری ایشان را نسبت به حوزه‏های علمیه نشان می‏دهد، و متأسفانه اجل نگذاشت تا از وجود پر مایه خویش دانش دوستان را فیض بخشد و افکار بلند خود را در قالب آثار مطبوع به رشته تحریر در آورد.

آثار غیر مطبوع

آیت اللّه فاضل (ره) غیر از آثار ارزشمندی که چاپ و به دست مردم رسیده، نوشته‏ها و آثار غیر چاپی را نیز تدوین و آماده انتشار ساخته‏اند:

1 - تقریرات درس خارج اصول آیت اللّه العظمی‏ خوئی (ره)

2 - تقریرات فقه آیت اللّه العظمی‏ خوئی

3 - تقریرات خارج فقه شهید صدر (ره)

4 - تقریرات خارج اصول آیت اللّه العظمی‏ صدر (ره)

5 - تقریر موضوعی: که سلسله درس‏های استادش شهید صدر است.

6 - خاطرات دوران جهاد

این نوشته‏ها بیشتر در زمانی تدوین شده است که ایشان در نجف بودند و با توجه به دوران کوتاه اقامت ایشان در نجف اشرف، با استعانت از امدادهای غیبی و به یاری استعداد فوق العاده خود، آثار پر مایه علمی را از خود به یادگار گذاشتند.

فرزندان

آیت اللّه فاضل (ره) دارای هفت فرزند هستند، سه دختر و چهار پسر که عبارتند از:

1 - حجة الاسلام و المسلمین حاج سیّد حسن فاضل زاده (مصطفوی) فرزند بزرگ ایشان که در زمان حیات مرحوم بطور همیشه خود را وقف امورات اجتماعی - سیاسی ایشان نموده بود و لحظه‏ای از ایشان دور نگردید، ایشان شاگردی کاملاً ممتاز در صحنه اجتماعی - سیاسی برای وی تلقی می‏گردید و اکنون وارث متعهد و امین ایشان در جهت ادامه دادن راه و سیره و برنامه‏های مرحوم به حساب می‏آید.

2 - حاج سیّد حسین فاضل زاده، فارغ التحصیل علوم سیاسی (کارشناسی)

3 - سیّد صادق فاضل زاده

4 - سیّد محسن فاضل زاده

شاگردان

آیت اللّه فاضل (ره) در مدت حضور خویش در افغانستان، نجف اشرف و قم، شاگردان فراوانی راتربیت نموده‏اند و از فیض و کمال علمی خویش بهرمند ساخته‏اند مانند:

1 - شیخ علی اکبر محقق

2 - سید محمد باقر زکی

3 - شیخ محمد محقق

4 - شیخ ابواحمد ساعدی

5 - سیّد عبداللّه فضل اللّه لبنانی، که کتاب اتم و حرکت ایشان توسط او انتشار یافته است.

6 - شیخ گردی حسین توکلی، که اکنون در نجف است و از اساتید آن حوزه می‏باشد.

7 - سیّد باقر علوی، مقیم نجف اشرف.

8 - شیخ علی حسن رفیعی، از اساتید جامعه در نجف اشرف.

در حوزه قم، مدرسه علمیه توحید و درس خارج فقه و اصول ایشان خیلی‏ها، افتخار شاگردی آیت اللّه فاضل (ره) را یافته‏اند که در ظرفیت این مقال نمی‏گنجد.

دوستان و نزدیکان

این شخصیت فرزانه با خیلی از شخصیت‏های علمی - سیاسی آشنا بودند که ما به معرفی چند تن از آنها می‏پردازیم:

- آیت اللّه العظمی‏ سیستانی: شخصی بنام سیّد ابراهیم جعفری قبل از ماه رمضان 77 جهت زیارت عتبات به کربلا و نجف می‏رود. شخص نامبرده حکایت می‏کرد که: من خدمت آیت اللّه سیستانی مشرف شدم و از مشکلات افغانستان گفتم. ایشان فرمود: افغانستان تنها پشتیبان خود را از دست داد. مرحوم فاضل (ره) پشتیبان آن کشور بود.

- آیت اللّه حائری

- آیت اللّه آصفی

- آیت اللّه عالمی

- حجة الاسلام و المسلمین ابراهیمی، نماینده مقام رهبری در امور افغانستان.

- و نیز از دانشگاهیان و اهل سنّت...

پرواز به ملکوت

این فقید سعید پس از سالها، خدمات انجام یافته و یا نیمه تمام و به یاد ماندنی و یک عمر تلاش بی وقفه علمی - سیاسی در سپیده‏دم 1377/7/23 و به سن 58 سالگی و در اثر بیماری سرطان خون، روحش به ملکوت اعلی پرواز کرد و جامعه اسلامی و حوزه‏های علمیه را داغدار ساخت. ایشان از مشکلاتی که دامنگیر جامعه اسلامی ( بخصوص جامعه رنجور افغانستان) شده بود، رنج می‏برد و انتظار لقاء معبود را داشت. فرزند گرامیش نقل می‏کند که:

«شب آخر که لحظه‏های پایانی عمر ایشان بود، مرا علی رغم شب‏های گذشته از رفتن به خانه خودم باز داشت. من با حجت الاسلام سیّد محمد باقر صمیمی که او را نیز از رفتن مانع شده بود، در کنار بستر ایشان بودیم. حاج آقا در طول همان شب هر چند دقیقه، طلوع شفق را می‏پرسید و منتظر طلوع فجر بود. تا شب از نیمه گذشت، ایشان به پشتی تکیه داده بود. من و جناب آقای صمیمی در مقابلش نشسته بودیم. حدود طلوع فجر بود که صدای اللّه اکبر ایشان بلند شد. آقای صمیمی خود را به وی رساند و گفت: حاج آقا تمام کرد. من باورم نشد. خود را به بالین پدر رساندم. با کمال تأسف متوجه شدم که دعوت حق را لبیک و به لقاء اللّه پیوسته است.»(24)

آیت اللّه فاضل (ره) از جهان رخت بربست، ولی یادش همواره در مجامع علمی - سیاسی زنده است، چرا که آثار و خدماتش به یاد ماندنی است.

بر روی دوش یاران

پیکر پاک آن فقیه مجاهد و اسوه عمل، بر دوش یاران و با حضور آیات عظام، مدرسین، شخصیت‏های علمی - سیاسی، طلاب و اقشار مختلف، در شهر مقدس قم و با دریایی از حزن و اندوه از مسجد امام حسن عسکری (ع) بسوی حرم مطهر فاطمه معصومه‏3 تشییع شد. تشییع‏کنندگان سراسر مسجد را پر از اشک و آه نمودند و در فضای کاملاً معنوی و صفای باطن، او را تا کنار بارگاه معنوی حضرت معصومه‏3 تشییع نمودند.

حضرت آیت اللّه العظمی‏ وحید خراسانی بر پیکر آن فقید نماز اقامه کرد و سپس نمازگزاران، غفران و رحمت الهی را برای آن مرحوم (ره) از بارگاه قادر منّان، استدعا نمودند.

بسوی آرامگاه ابدی

در میان اجتماع با شکوه توده‏های غمناک، پیکر او را به سوی گلزار شیخان حرکت دادند. همچون صدف در درون خاک گلزار شیخان در کنار تربت پاک زکریا بن آدم و میرزای قمی - رحمهما الله - آرمید. او عابدی بود از جمعیت عارفان و عابدان. او رفت تا بر شیوه یاران ره پیماید. و شکایت اندوه و مصیبت مظلومان و ستمدیدگان مسلمان را به جدّش رسول خدا (ص) برساند. او با وجود آمیخته از اخلاص، معرفت و کمال‏جویی بار سفر بست، همچنانکه در زندگیش مشعل فروزان بود، مرگش نیز تبلور وحدت گردید.

مراسم ختم

مجلس ترحیم و فاتحه آن مرحوم در مسجد اعظم قم از سوی بیت معظم له و در مسجد محمدیه از سوی مرکز جهانی علوم اسلامی و مدارس خارج از کشور، با شرکت هزاران تن از شخصیت‏های علمی، سیاسی و جهادی، برگزار شد.

ونیز مجلس ختم از طرف مهاجرین در کشورهای لبنان، سوریه، پاکستان، هندوستان، آمریکا، آلمان و... برگزار شد.

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/1/31 :: ساعت 8:0 عصر )


»» سیّد ابوالحسن فاضل بهسودی و خدمات اجتماعی

خدمات اجتماعی

یکی از شاهکارهای اجتماعی آیت اللّه فاضل (ره) ایجاد دارالایتام بود و با توجه به مسئولیّت‏های خطیر سیاسی - فرهنگی که ایشان داشت، لحظه‏ای از خدمت به توده‏های محروم و خانواده‏های شهداء و ایتام... غافل نبود و در همین راستا مؤسّسه خیریّه خاتم الانبیاء و دارالایتام را در کابل و برخی از شهرهای جمهوری اسلامی ایران راه اندازی نمود. زیرا که او از متن دردها، رنج‏ها و محرومیت‏های جامعه قد برافراشته بود. آقای اشراق حسینی در این زمینه، می‏گوید:

«در کابل وقتی یتیمی به او مراجعه می‏کرد، خود ایشان کفش‏ها را به پای بچه‏ها می‏کرد و اندازه‏گیری می‏نمود، هر گاه که شماره کفش با پای یتیم‏ها اندازه نبود، عوض می‏کرد و با تواضع خاصی می‏گفت: فرزندم! خوب است؟»(11)

مانند جدش امیرالمؤمنین (ع) یتیمان و مستمندان را چون پدر مهربان بود و با مهربانی در جمع آنها می‏نشست و اگر قادر بر حلّ مشکلات محرومین نبود، احساس همدردی خویش را خالصانه ابراز می‏داشت.

ویژگیهای اخلاقی

خصوصیات اخلاقی آیت اللّه فاضل (ره) از جهات مختلف شایسته بررسی و مطالعه می‏باشد و از مصاحبه با دوستان، هم دوره‏هایشان و شاگردان آن مرحوم، پیداست که وی از صفات نیک زیادی بهرمند بوده و ما در این فرصت کم، برخی از صفات او را از زبان دوستان و همسنگریهای فرهنگی - سیاسی‏اش می‏شنویم.

1 - تعبد

آنچه را که نخستین شایستگی او می‏توان به حساب آورد، تقوی و یا پایبندیش به دستورات دینی بود. این صفت از همان اوان جوانی در زندگیش درخشش و جلوه‏ای خاص داشت. یکی از بستگانش می‏گوید:

«در همان دوران جوانی که بیش از بیست سال از عمر شریفش نگذشته بود، تقیّد خاصی به برنامه‏های دینی داشت، در هیچ شرایط غسل جمعه و نماز شب او ترک نمی‏شد.»(12)

نیایش خالصانه آن مرد فرزانه که از ژرفای دل مملو از عشق سرچشمه می‏گیرد، او را اسوه تقوی‏ و عمل صالح قرار می‏دهد. مرحوم آیت اللّه فاضل (ره) بسیاری از ادعیه را از حفظ داشت و با تلاوت قرآن که محرم تنهایی‏اش بود، در سراسر زندگی، الهام می‏گرفت .

2 - دوستی اهلبیت (ع)

یکی از نقطه‏های بارز شخصیت معنوی ایشان، دل پاک و روح مالامالش از محبت اهلبیت عصمت بود. در پیچ و خم زندگی به ولایت اتّکا می‏نمود و معضلات خویش را با کمک دو نیروی معنوی - توکّل و توسّل - حل می‏کرد. معظم له می‏گفت:

«فرزندان من و اخوی - آیت اللّه مصطفوی - می‏دانند که از اول زندگی با ولایت شروع نمودم و از اول اهل ولایت بودم. من در نجف در دوران حکومت بعث اذعان داشتم، ماندن در جوار مولی علی (ع) بستگی به عنایت خود مولی دارد. با تمام فشارهایی که از سوی بعثیهای از خدا بی خبر، بر حوزه علمیه می‏رفت، آن ولایت بود که سالیان درازی از هر گونه آسیب و گزندی برای من امان داد و تا پایان دوران تحصیلات در آن حوزه بزرگ در پناه ولایت، پناه داده شدم و از درسهای مراجع بزرگ بهره کافی گرفتم، به شما و هر کس دیگر توصیه می‏کنم که یگانه راه رسیدن به پیروزی، ولایت و توسلات به اهل بیت می‏باشد.»(13)

وی حتی در سختیهای آخر حیات خویش و با توجه به آنکه توان شرکت در محافل مذهبی و توسل به اهلبیت را نداشت و شرایط بدنش مقتضی نبود، دوست داشت در توسلات حضور یابد. یکی از دوستان نقل می‏کند که:

«دو شب قبل از رحلت آن عالم ربّانی، دستور فرمود تا روضه مادرش زهراء3 خوانده شود. از آنجایی که شرایط جسمی‏اش اجازه پائین آمدن از پله‏ها را نمی‏داد، گفت: مرا ببرید پشت پنجره‏هایی که مشرف به زیرزمین خانه است. وقتی خود را کنار روزنه رسانید، سر را به دیوار گذاشت و از ته دل به مظلومیت فاطمه زهراء3 اشک می‏ریخت.»(14)

3 - بر خورد نیکو

در معاشرت‏های اجتماعی بسیار، با تواضع وفروتنی رفتار می‏نمود و در برابر تندی دیگران عکس العمل نشان نمی‏داد و با متانت خاص و گذشت که سیره پیشوایان اسلام است، از کنار مسایل می‏گذشت. آیت اللّه آصفی می‏فرماید:

«ایشان در مجموع، فرد بسیار مؤدّب، بااخلاق، بزرگوار و دوست داشتنی واز لحاظ تقوی‏ بسیار عالی بود.»(15)

آیت الله عالمی بلخابی هم می‏فرماید:

«آیت اللّه فاضل (ره) گذشته از شخصیّت علمی که داشت، مردی آرام، فکور، دلسوز جامعه، خوش گفتار و در رفتار اجتماعی باوقار بود و در دفاع از حقوق فرهنگی و سیاسی تشیّع، عظمت و اقتدار خود را حفظ می‏نمود. در برخوردها با اخلاق نیکویش همه را مجذوب می‏ساخت، حتّی‏ کسانی را که دید مثبت نسبت به علماء نداشتند.»(16)

این شخصیّت دینی، مردی متفکّر و اسلام شناس بود. همچنین آقای محقّق می‏گوید:

«اخلاق او کمتر از جنبه‏های دیگر شخصیّتی وی نبود. او به حق مجسّمه تواضع، بردباری، اغماض، احسان، وقار و حلم بود. ظاهر متبسّم، جذّاب و آرام او حکایت از روح متین، منطق، سلامت روحی و مهربانی‏اش داشت.»(17)

پسر عموی معظّم له می‏گوید:

«من مدّت سی سال که آشنایی نزدیک با ایشان داشتم و در دوره بچگی با هم بودیم، ندیدم که با کسی دعوا کند و یا احساس ناراحتی در چهره‏اش پیدا باشد. از بیکاری رنج می‏برد و خود را همیشه به چیزی مشغول می‏ساخت.»(18)

4 - شجاعت

این فقید سعید و مجاهد خستگی‏ناپذیر با توجه به بحران سیاسی، فرهنگی و نظامی کشور افغانستان، با دلاوری تمام که ویژه چنین مردانی است، وارد عرصه اجتماعی شد. مرحوم فاضل (ره) حتی در اوان جوانی در بین هم قطارانش به عنوان طلبه‏ای شجاع و دلاور مطرح بوده، یکی از دوستان وی نقل می‏کند: «من و جمعی از هم کلاسی‏هایش، با حضور استادش (شیخ جانعلی) و تعداد مؤمنین که خیلی‏ها هنوز هم زنده هستند، صحنه‏ای از شجاعت وی را شاهد بودم، بدین صورت: رود سبز آب - منطقه خوات از توابع بهسود - که در افغانستان مشهور است، آب رودخانه در یک قسمت که می‏رسد جمع می‏شود و بنام (گوش رودی) یاد می‏گردد و حدود نود متر عمق دارد.

یک روز که افراد نامبرده جمع بودند، و مرغابی‏ها در همان محدوده گشت می‏زدند و مرغانی هم در هوا پرواز می‏نمودند، آقای فاضل (ره) گفت: ای کاش تفنگی می‏بود تا صیدی را می‏زدم! استادش گفت: تو نخست شکار را بزن، از آب در آوردنش بدوش من. که ناگهان آیت اللّه فاضل (ره) تفنگ را بدست گرفته و در حالیکه روی دست گرفته بود، در دم مرغی را هدف قرار داد و صید در مرکز (گوش رود) افتاد. استاد به یکی از شاگردان دستور داد: برو صید را بیاور. شخص نامبرده با سرعت خود را به آب انداخت، بجای آنکه صید را نجات بدهد، خود را بدست امواج (گوش رود) گرفتار ساخت و با یک ناله، ناپدید گردید. همه مبهوت مانده بودند که ناگهان سیّد بزرگوار و طلبه شجاع با دلاوری بی نظیر، خود را به دهان متلاطم رود انداخت. در همان حال ناگهان شخص غرق شده روی آب آمد و قادر نبود حرکت کند و عن قریب بود که دوباره به قعر امواج فرو رود. مرحوم فاضل (ره) بدن بی حال وی را بر گرفت و از مهلکه نجات داد. مرد نجات یافته هنوز در قید حیات می‏باشد.»(19)

5 - تحمّل سختی

آیت اللّه سیّد ابوالحسن فاضل (ره) سختی‏های زندگی را از همان روز که سایه پدر از سرش کم شد، شروع کرد و با مشکلات فراوانی مواجه شد. از یک طرف بی سرپرستی و از سویی فقر اقتصادی او را در تنگنای زندگی قرار داد، ولی او با استواری خاصی که از اجداد طاهرش به ارث برده بود، خود را نباخته بلکه مردانه از خارستان زندگی عبور و قله‏های کمال را به بالاترین مدارج تخصّصی پیمود و برای رسیدن به مقامات علمی و معنوی مراحل سختی را پشت سر نهاد. خصوصاً در دوران جهاد و هجرت فکری - سیاسی ایشان که مرحله حساس زندگی وی را تشکیل میدهد. در این باره چنین آمده است که:

«او شخصیتی بود، با استقامت و بردبار، که برای رسیدن به صلح و آرامش در کشور، علی الخصوص در بین امت شیعه افغانستان، متحمل رنجهای مختلف گردید. زخم زبانهای زیادی بر او زدند، تهمت‏های ناروا بر او بستند، کار شکنی‏ها و هوچی گریها راه انداختند. اما هیچگاه شکایت کسی از او شنیده نشد. در حالیکه او اشاعه دهندگان این اباطیل را می‏شناخت. با وجود این هر وقتیکه با توطئه گران و شایعه سازان رو در رو می‏شد، طوری بر خورد می‏نمود که گویا هیچ خبری نبوده است.»(20)

او در مواقع بحرانی و خطر هیچ وقت دچار سردرگمی نمی‏شد و با روحیه شکست ناپذیری که، جزء خصیصه وی بود، در برابر حوادث استوار بود. فرزندش تعریف می‏کند:

«روز 13 محرم الحرام 1371ش حاج آقا، با تعدادی از نیروهای شیعه که من هم جزو آنها بودم، عازم، انستیتو علوم اجتماعی (مرکز حزب وحدت اسلامی) شدیم و پس از طی نمودن قسمتی از راه، صدای چند انفجار را شنیدیم. بدون اعتنا پیش می‏رفتیم. ناگهان متوجه شدیم که توسط نیروهای وهّابی - حزب سیاف - محاصره شده‏ایم. به دستور حاج آقا کلیه سلاح‏ها به زمین گذاشته شد. ما را از ماشین پیاده و طرف مقرّ فرماندهی خود هدایت کردند. حاج آقای فاضل (ره) با خونسردی به پیش می‏رفت. مؤمنانی که ایشان را می‏شناختند گمان می‏کردند که ماشین وی خراب شده و پیاده می‏رود. این حرکت آرام و حساب شده باعث شد نیروهای شیعه از دستگیری حاج آقا اطلاع یابند. وقتی ما را داخل پایگاه خود انتقال دادند، همه را کنار دیوار به صف کردند و آماده تیر باران نمودند. همینکه داشتند نشانه می‏رفتند، پدرم سینه خود را سپر کرد. جلو آمد و ما را در پناه خویش گرفت و با فصاحت و قاطعیتی که خاص ایشان بود، آنها را تهدید و از عواقب این عمل غیر منطقی آگاه ساخت. در همین اثنا، یکی از علماء اهل سنت که حاج آقا را می‏شناخت سر رسید و ایشان را در آغوش گرفت و پس از عذر خواهی ما را رها ساخت.»(21)

آیت اللّه فاضل (ره) تمام این مشکلات را برای خاطر توده‏های رنجدیده و عذاب کشیده شیعه تحمّل می‏نمود. با توجّه به سن و سنگینی بدن و نبود امکانات مسافرتی، دشت‏ها و دامنه ها را پشت سر می‏گذاشت تا صلح را برای جامعه تشیع و مجموع کشور به ارمغان ببرد و در این راه، خستگی و تشنگی را احساس نمی‏کرد و با پاهای آبله زده درس قهرمانی، استقامت و مردانگی را به آیندگان می‏داد. یکی از علماء می‏گوید:

«یک هیئت برای ایجاد آشتی میان احزاب شیعه به افغانستان رفت. آیت اللّه فاضل (ره) نیز در ترکیب آن هیئت بودند. در این سفر من مقاومت بی نظیر ایشان را شاهد بودم. پس از 25 سال که آیت اللّه فاضل (ره) در تاریخ 1364/ 11 /25 به وطن می‏رفت، با تحمل بسیار، بیست و شش روز پیاده روی را به پایان رسانید. در این سفر که می‏بایست از کوه‏ها و بیراهه‏ها طی طریق کرد، وی از نبود امکانات و سختی راه چیزی به زبان نمی‏آورد. با وجود آنکه اغلب اعضای جوان و سر حال هیئت، مانده بودند و از سختی راه و مشکلات آن شکوه داشتند. در روزهای آخر ایشان می‏گفت: پایم درد می‏کند. و برای آخرین بار نسبت به وضعیت جسمی خویش می‏گفت: پا درد فعلی من نتیجه همان سفر سرد و زمستانی می‏باشد. زیرا در این سفر هوا زمستانی و سرد بود، هر گاه در وسط راه با آنکه هر نفر یک پتو بیشتر نداشتیم و استراحت می‏کردیم، هنگامیکه بیدار می‏شدیم آب را که یخ زده است و با شکستن یخ‏ها، آب وضوء تهیه می‏کردیم. همه از وضعیت پیش آمده اظهار ناراحتی می‏کردند، ولی ایشان از خود مقاومت عجیبی نشان می‏داد و به دیگران روحیه می‏بخشید.»(22)

از آنجایی که برای شخصیت دیگران ارزش قائل بود، قشرهای مختلف را مجذوب خویش ساخته بود و برای حفظ مصالح جامعه، حضور خیلی‏ها را در واقعیت جامعه تحمل می‏نمود. یکی از اساتید دانشگاه کابل نیز می‏گوید:

«یکی از اوصاف پر جاذبه آن مرحوم را باید مشورت پذیری، افق دید وسیع و احترام به افکار و نظرات دیگران دانست. ایشان مردی بزرگ بود که همواره خودمحوری، جزم‏اندیشی و استبداد فکری را نفی می‏نمود و در رابطه با آزادی در عرصه تفکّر، نقد و گفتگو برای یارانش، به مثابه الگو در آمده بود. نه تنها خود در برابر جوسازی ها، هوچی گری‏ها و هیاهوی تبلیغاتی، شکیبایی نشان می‏داد بلکه همواره یارانش را نیز به برخوردهای مهربانانه و بزرگ منشانه توصیه می‏نمود.»(23)

________________________________________

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 88/1/31 :: ساعت 8:0 عصر )


»» مفهوم خدمت گزاری و مصادیق آن

مفهوم خدمت گزاری و مصادیق آن

خدمت در معنای مواظبت، پرستاری، بهره، عملی برای دیگران انجام داد ، و خادم به معنای خدمت گزار و خدمتگر ومستخدم و خدمت رسان ، در اصطلاح، خدمت هرگونه کار خیر و سود رسانی و کمک کردن مالی و معنوی و فرهنگی به دیگران را شامل می‌شود؛ باید در انجام هرگونه کار خیر و کمک‌رسانی به دیگران شتاب کرد و با رقیبان خویش مسابقه گذاشت که فردا دیر است؛ روایت زیبایی از علی(ع) نقل شده است که مفهوم خدمت‌ گزاری را شفاف می‌سازد، روایت این است: «شبی مالی رانزد حضرتش آوردند، دستور داد آن را تقسیم کنند؛ گفتند: یا امیرالمؤمنین! الآن شب است فردا تقسیم خواهیم کرد، فرمود: آیا باور دارید که فردا زنده‌اید؟ فرمود: تأخیر نکنید، مگر اینکه آن را قسمت نمایید، شمعی آوردند و آن مال را تقسیم کردند.» . پس باید در کار خیر و خدمت به دیگران شتاب کرد که فرصت از دست رفتنی است؛ شتاب در کسب قدرت و مقام امری زشت و ناپسند تلقی شده است اما در خیرات و باقیات صالحات مورد تأکید و سفارش قرآن کریم است.

مصادیق خدمت‌گزاری

خدمت در اصطلاح قرآن و حدیث معنای عام و گسترده‌ای دارد و همه‌ی امور خیریه، کارهای نیک فرهنگی و معنوی و اقتصادی را شامل می‌شود. جالب توجه است که قرآن در سوره‌ی بقره از یهودیانی که در تغییر قبله سر و صدا کرده بودند و گفتند: چرا مسلمانان در نماز از بیت‌المقدس به سوی خانه کعبه تغییر دادند، می‌فرمایند: تفاوت و اختلاف در امر قبله مسئله‌ی تازه‌ای نیست که این همه سر و صدا داشته باشد، در هر زمان قبله با توجه به مصالح آن زمان تعیین می‌گردد . سپس اضافه می‌کند که به جای تلف کردن وقت بر سر نزاعهای بی‌حاصل، در نیکیها و خوبیها و خیرات سبقت بگیرند زیرا نجات واقعی انسان، در ایمان به خدا و عمل صالح و خدمت به دیگران است. آنگاه مصادیق نیکی در همین سوره و دیگر آیات به شرح زیر برمی‌شمارد: ایمان به خدا و روز قیامت، ایمان به ملایکه و کتاب آسمانی و انبیای الهی؛ انفاق مال به نزدیکان و نیازمندان؛ آزادی بردگان، اقامه نماز، ادای زکات، رسیدگی به محرومان و بیماران، وفا به عهد و پیمان، استقامت و پایداری در مقابله با مشکلات.  احسان به والدین ، تعاون اجتماعی ، قرض‌الحسنه ، باقیات صالحات ، ایثار و گذشت ، اطعام به مسکینان و یتیمان و اسیران ، نجات محرومان از بند ستم4، عفو و گذشت ، سخنان پاک و پاکیزه گفتن  و برخورد خوب با دیگران ، پوشاندن برهنگان  و امر به معروف و نهی از منکر  و...

در روایات نیز مصادیق خدمت‌ خدمت‌گزاری بشرح ذیل آمده است:

1). اهتمام به امور مسلمین. (من اصبح و لا یهتم بامور المسلمین فلیس منهم 

2.  برآوردن حاجت شخص مؤمن. (من قضی لاخیه المؤمن حاجه کان کمن عبدالله دهرا 

اطعام به دیگران. (خیرکم من اطعم الطعام و افشی السلام و صلی والناس نیام 

ابوالمندکر افسار شتر پیامبر(ص) را گرفت و عرض کرد یا رسول‌الله کدام اعمال برتر است؟ پیامبر(ص) فرمود: بهترین شما کسی است که دیگران را اطعام کند و سلام را روشن ادا نماید و کلام پاکیزه بگوید. 

3.  کمک به مظلوم. (اذا رأیت مظلوا فاعنه علی الظالم

4 . برخورد خوب با برادر مؤمن (تبسم الرجل فی وجه اخیه المؤمن حسنه

5.  برطرف کردن ناراحتی مؤمن. (من فرج عن مؤمن، فرج الله عن قلبه یوم القیامه

6 . استقرار عدالت. (من عدل فی‌البلاد نشر الله علیه الرحمه

7 . اصلاح و سازش میان مردم. (طوبی للمصلحین بین الناس اولئک هم المقربون یوم القیامه

 8.  ادای قرض و رفع گرفتاری مؤمن (احب الاعمال الی الله من اطعم من جوع اودفع عنه مغرما او کشف عنه کربا 

9 . خدمت کردن به خانواده (خدمتک زوجتک صدقه

10.  کشته شدن در راه خدا (فوق کل ذی بر بر حتی یقتل الرجال فی سبیل‌الله، فلیس فوقه بر 

11.  و خدمت در روایات معنای عام و وسیعی دارد و همه‌ی خوبی‌ها را در برمی‌گیرد.

. بنابراین، در مفهوم‌شناسی خدمت می‌توانیم جمله‌ی راغب اصفهانی لغت شناس پرآوازه‌ی قرآن کریم را تکرار کنیم؛ که در مصداق معروف فرمود: هر عملی که عقل و دین آن را تأیید کند معروف است . پس خدمت را می‌توان عملی دانست که برای آن مبنایی در عقل و دین یافت شود. همین معنا مورد توجه رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی است که کارگزاران نظام باید در انجام آن بپا خیزند و از هم سبقت بگیرند که کوتاهی از آن جرم و بازخواست الهی را به دنبال می‌آورد.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ ایثار   http://farhangeisar.comنوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/1/30 :: ساعت 8:0 عصر )

»» سیّد ابوالحسن فاضل بهسودی

خدمات فرهنگی - سیاسی

حضرت آیت اللّه فاضل (ره) خدمات ارزنده‏ای را انجام دادند و یا در پی انجامش فداکاری و ایثارگری فراوان نمودند که ما در این مقال بر اساس ظرفیت این مبحث به چند نمونه از آن اشاره می‏کنیم:

1 - وحدت‏طلبی

حضرت آیت اللّه فاضل (ره) همبستگی احزاب شیعی و هماهنگی مجموعه‏های شیعی و سنّی را گامی مطمئن در مسیر وحدت ملی تلقی می‏کرد.

در نتیجه تلاشهای مخلصانه ایشان بود که در جامعه تشیّع زمینه‏های فکری «وحدت» بوجود آمد، تخاصم به تفاهم همگانی مبدل و سرانجام «حزب وحدت اسلامی افغانستان» وارد عرصه سیاسی - اجتماعی کشور گردید، در حقیقت «حزب وحدت اسلامی افغانستان» دست‏آورد تفکّر و مساعی همه جانبه آن مرد الهی بود.

حضرت آیت اللّه فاضل (ره) با داشتن مسؤولیت ریاست شورای عالی نظارت حزب وحدت اسلامی بدون تردید یکی از مظاهر راستین با شوکت شیعیان در عرصه‏های سیاسی - فرهنگی - اجتماعی و علمی در افغانستان به شمار می‏رفت.

تلاشهای نستوهانه ایشان برای اشتراک عادلانه شیعیان در «شورای مشورتی در هور پندی»، ایجاد هماهنگی میان سران احزاب جهادی تسنّن و تشیّع، ارائه طرح رسمیّت مذهب جعفری در قانون اساسی آینده در شورای عالی قیادی، نمایندگی از جانب شیعیان در نشست‏های ایران، پاکستان، عربستان سعودی و مذاکره با سران احزاب در حضور رؤسای دولت‏های یاد شده، اقامه اولین نماز عبادی - سیاسی جمعه در کابل، ابتکارات صلح میان نیروهای مستقر در پایتخت، بسیج عمومی شیعیان در دفاع از کیان اعتقادی و اصالت مکتبی آنها را می‏توان از جلوه‏های مبارزاتی آن فقیه مجاهد دانست.

حضرت آیت اللّه فاضل (ره) بستر مناسب برای همزیستی در فردای وطن را تحکیم همگرائی و همبستگی میان همه گروههای اجتماعی در کشور می‏دانست و به همین جهت همواره آنها را به «هماهنگی»، و «تفاهم» دعوت می‏کرد، ایشان در این راستا موانع زیادی را از سر راه مجموعه‏های شیعی و سنّی برداشته بود.

حضرت آیت اللّه فاضل (ره) عضویت در «شورای عالی قیادی افغانستان» را به دلیل ایجاد فضای بهتر الفت و تعمیم وفاق معنوی میان جامعه شیعی و اهل تسنّن، پذیرفت و برای این منظور گامهای مؤثری برداشت.

ایشان گرایشهای فاقد پشتوانه فرهنگی را برای همبستگی واقعیت‏های قومی و مذهبی در کشور نه تنها خطرناک تلقی می‏کرد بلکه موضعگیری علیه افکار و خطوط انحرافی را گامی مهم در جهت وحدت ملّی و حفظ ارزشهای اساسی جامعه به شمار می‏آورد. ایشان بدون مبالغه پیش آهنگ افشاء و سائس و حیله‏های شیطانی حلقه‏های کژاندیش و بد رفتار در جامعه بود.

2 - دعوت به صلح

بی شک تحوّل و دگرگونی در ابعاد حیات اجتماعی بخصوص جامعه بحران زده افغانستان و هماهنگ نمودن افراد جامعه به وظایف دینی و اجتماعی و ایجاد تفاهم ملّی و ایجاد باور به اقتدار سیاسی و فرهنگی، بدون حضور فعّال چهره‏های ممتاز و خستگی‏ناپذیر همانند آیت اللّه فاضل (ره) میسور نیست. وجود علماء دینی کمک شایانی بود در شکوفایی استعداد و نجات فرزندان امت. وجود مرحوم آیت اللّه فاضل (ره) در عینیت جامعه، در شرایطی که تنش‏های جاری در کشور، پیکره خسته جامعه را خسته‏تر می‏نمود، رایحه صلح و آرامش بود. همیشه و در هر محفل فریاد صلح را سر می‏داد. به جهت شایستگی‏هائی چون تواضع، مشورت پذیری، احترام به نظریات دیگران، بردباری، پر کاری و همکاری با نیروهای مؤمن، علی‏ رغم سنگین بودن میدان عمل، با امیدواری برنامه‏های اصلاحی خویش را رها نکرد. مشکلات فکری، سیاسی و فرهنگی در افغانستان طوری بود، که کار مؤثر را مشکل می‏نمود. ولی آیت اللّه فاضل (ره) صحنه را ترک نکرد و در برابر بحران‏های موجود حضور اصلاح گرانه خود را حفظ نمود، طوری که غیبت امروزیش به معنای غیبت آثار و اعمالش در دنیا و آخرت نمی‏باشد.(6)

مرحوم آیت اللّه فاضل (ره) همینطور برای بر قراری صلح و رفع تشنّجات گروهی (شیعه - سنّی) در سال 1364 در رأس یک هیئت صلح وارد کشور افغانستان شد و دسته‏های متخاصم را به تفاهم دعوت و با هوشیاری خویش، کشمکش‏های نظامی و قشری و گروهی را در بسیاری از مناطق خشکانید. این کار ارزشمند را در سال 1365 در مناطق مرکزی و در سال 1373 در منطقه جاغوری به انجام رسانید، صلح و آرامش را بر قرار ساخت.

3 - تقریب بین المذاهب اسلامی

آیت اللّه فاضل (ره) با توجه به ساختار سیاسی و فرهنگی افغانستان نزدیک شدن مذاهب موجود در صحنه‏های سیاسی - فرهنگی و جهادی کشور را یکی از راه‏های مؤثر و پشتوانه قوی و مثبت برای پیشرفت امور جامعه به حساب می‏آورد. وی با اخلاص تمام در داخل کشور برای تحقق طرح تقریب مذاهب اقدامات لازم را به عمل آورده و تماس‏هایی با شخصیّت‏های مذهبی اسلامی نیز بر قرار کرده بود. در کتاب زندگینامه آیت الله فاضل، آمده است:

«ایشان هماهنگی‏های برادرانه را با علمای طراز اول، برادران اهل سنّت و جماعت بوجود آورده بود و برای تحقق طرح همبستگی مذاهب اسلامی به کنکاش گوناگون پرداخته بود و از همین رو، روابطی نزدیک با شخصیت‏های علمی - مذهبی برادران اهل تسنّن، چون:

- مرحوم شیخ سعید شعبان، در لبنان

- قاضی حسین احمد، در پاکستان

- سیّد برکة، در فلسطین

- دکتر حسن ترابی، در سودان

و مولوی نصراللّه منصور، در افغانستان بوجود آورده بود.»(7)

4 - ایجاد نهضت فکری - سیاسی

این شخصیّت فرزانه می‏کوشید قشرهای حوزه و دانشگاه را با هم نزدیک کند و لذا با جدّیت تمام به سازماندهی این دو نیروی پیشتاز مشغول بود. یکی از اساتید دانشگاه می‏گوید:

«همکاری سیاسی، آیت اللّه فاضل (ره) با دانشگاهیان از سال 1367 آغاز گردید و تا زنده بود ادامه داشت مرحوم آقا به منزل من تلفن کردند و تاریخ جلسه را در منزل ما تعیین نمودند که تشریف آوردند و پس از یک سلسله گفت و شنود، تصمیم بر این شد که بنده تشکیلات جدیدی را با ارائه مقدّمه - که انگیزه و هدف در آن وحدت ملّی در بستر اسلام تحت شعار «لا اله الا اللّه» است. - تهیّه کنم. دستور آقا اجرا شد، امّا متأسفانه زمانیکه وقت مساعد فرا رسید و از تخت بیمارستان، امر به فعّالیّت علنی داده شد، آقا به رحمت حق پیوست.»(8)

با تلاش‏های خردمندانه ایشان بود که مقدور شد تشکّل‏های سیاسی شیعه در یک تشکّل گرد آیند و با انسجام کامل در عینیّت جامعه حضور یابند. این شخصیّت علمی - سیاسی پس از بوجود آمدن دولت اسلامی در افغانستان با حضور جدی خویش در عرصه سیاسی - فرهنگی، خواستار حضور مقتدرانه شیعیان در حکومت گردید. و با پذیرفتن عضویت در شورای عالی قیادی دولت اسلامی افغانستان (شورای رهبری) زمینه را برای دفاع از حقوق شیعیان مهیّا نمود و به نمایندگی از مجموعه شیعیان و شرکت در نشستهای ایران، پاکستان و عربستان - که در جهت صلح و تفاهم برگزار شده بود. - حضور جامعه تشیّع را در واقعیّت سیاسی - فرهنگی و نظامی، به نمایش گذاشت و طرح به رسمیّت شناختن مذهب جعفری را در قانون اساسی افغانستان می‏توان یکی از ابتکارات ایشان به حساب آورد.

اقامه اولین نماز عبادی - سیاسی جمعه در کابل را نیز می‏توان از جلوه‏های مبارزات و فعّالیّت‏های خستگی‏ناپذیر این شخصیت دانست. آقای اشراق حسینی می‏گوید:

«آیت اللّه فاضل (ره) در نظر داشت دانشکده علوم سیاسی در کابل بسازد تا در پرتو آن، فرزندان امّت شیعه را کادرسازی سیاسی نماید و پروژه خاتم الانبیاء که یکی از ابتکارات این مرد بود از جامعیّت خاصی برخوردار بود. ایشان می‏فرمود: این حوزه علمیّه را بخاطر آن ساختم و طرحش را تهیّه نمودم که با جامع الازهر مصر رقابت کند. زیرا هدف از تأسیس این پروژه که عبارت است از:

1 - تدریس مقاطع مختلف تا دروس خارج فقه و اصول.

2 - تدریس رشته‏های جدید بر اساس نیاز جامعه.

3 - محور دار التقریب مذاهب باشد و فقه مقارن، درس گفته شود و ده‏ها هدف دیگر را در این طرح گنجانیده بود.»(9)

احداث پروژه خاتم الانبیاء را با مساحت 100/000 متر مربّع با ملحقات آن از قبیل خوابگاه طلّاب، کتابخانه، مسجد، حسینیّه، حمّام، باشگاه ورزشی و بازارچه، روی دست گرفته بودند. هدف آیت اللّه فاضل (ره) از ایجاد طرح بزرگ خاتم الانبیاء در شهر کابل، سامان بخشی به اوضاع درسی و معیشتی طلّاب و تقلیل ضریب مهاجرت آنها به ایران و پاکستان، تدریس دروس سطوح عالیه خارج فقه مقارن ( جعفری - حنفی) اساس گذاری عملی تقریب بین المذاهب اسلامی و سر انجام رشد فرهنگ عمومی جامعه، بوده است.(10)ایشان با وجود مشکلات اقتصادی، مدرسه علمیّه توحید را در شهر مقدس قم در تاریخ 1364 تأسیس و با برنامه‏های آموزشی مناسب به پرورش طلّابی مشغول شدند که از مناطق محروم و شهرهایی که شیعیان در اقلیت به سر می‏برند، همانند، شهرهای بدخشان و پنجشیر و غیره روی به حوزه می‏آوردند. مدرسه علمیّه خاتم الانبیاء در مشهد مقدس یکی دیگر از اقدامات بسیار ثمر بخش آیت اللّه فاضل (ره) بود که با برنامه‏های متنوع، تعداد بسیاری از جوانان رابا معارف اسلامی آشنا کرد و تحویل جامعه داد.

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/1/30 :: ساعت 8:0 عصر )


»» سیّد ابوالحسن فاضل بهسودی و خدمت گزاری

فاضل بهسودی ، سیّد ابوالحسن

آیت اللّه سیّد ابوالحسن فاضل (ره) از زمره عالمان راستینی بود که فروغ روان بخش ایمان، صبر، شجاعت، دلسوزی نسبت به مستمندان و دفاع از ارزشهای ایدئولوژی از وجودش ساطع بود.

این شخصیت فرزانه با وارد شدن در عرصه‏های گوناگون سیاسی و اجتماعی به درجات والای معنوی راه یافت. او می‏کوشید تا با رفتار و اخلاقش، فضیلت و خویشتنداری را در جامعه دین دوست ترویج نماید. با بی تفاوتی در سالهایی که بسیاری از دانش پژوهان در کنج عافیت آرمیده بودند و از کنار قضایا می‏گذشتند، مرحوم فاضل (ره) منادی حقایق اسلام در کشور جنگ زده و سوخته افغانستان گردید و قلوب عاشقان دین، انقلاب و آزادی را از شور ایمان، باور و امید پر نمود.

این مجاهد نستوه و اسوه تقوا و عمل صالح از طریق پژوهشهای پرمایه علمی، سیاسی و اخلاقی به صیانت از مرزهای عقیدتی، سیاسی واخلاقی مبادرت ورزید.

لحظه‏ها برای او ارزشمند بود و خوب از آن استفاده‏می کرد. او همانند ستاره در فضای جامعه خسته و مظلوم افغانستان می‏درخشید وبا نور افشانی، فردا و فرداها را ترسیم می‏نمود واز زندگیش برای دیگران نشانه می‏ساخت.

آیت الله بهسودی

در دوران حیات پر بارش، خردمندی را با عشق به دین، مجاهدت و اخلاص در آمیخت. سعی کرد تا از زندگی خود حریمی امن برای پیشرفت و عزت بسازد و به آیندگان واقع بینی را بیاموزد.

از سر چشمه پر بهره توحید و اخلاق، سیراب گشته بود. در جویباری آمیخته به صفای عرفان ملکوتی، جاری گشت، تا فرهنگ ناب و والای اهلبیت (ع) و معارف دست نخورده دینی را با عمل، گفتار و مجاهدت، تبیین و میراث گرانبهایی از خویش بر جای بنهد .

ما در این مبحث با چهره‏ای آشنا می‏شویم که سابقه درخشانِ جهاد، تفکر، پشتکار و تواضع، مبارزات سیاسی، تبحر در فقه و اصول و آگاهی از مسایل سیاسی و جاری جهانی از ویژگیهای آن مرد فرزانه بود.

تولد

آیت اللّه فاضل در سال 1319 هجری شمسی در «کجاب بهسود» استان میدان افغانستان که در 100 کیلومتری شهر کابل (پایتخت) واقع گردیده است، در یک خانواده مذهبی و علمی دیده به جهان گشود. با درخشش این ستاره در فضای کانون پر محبت خانوادگی، دیدگان خانواده‏اش روشن گردید. قبل از تولد، پدرش حجة الاسلام و المسلمین سیّد محسن مصطفوی (ره) در سن 20 سالگی رحلت نموده بود، این سیّد از بدو تولد آغوش گرم و پر از محبت پدر را ندید.

عمویش علامه سیّد حسن مصطفوی معروف به «سیّد آخوند» مسئولیت سرپرستی وی را به عهده گرفت و با دقت تمام به بارور کردن استعدادهای او همّت گماشت.

از تبار نیکان

آیت اللّه فاضل (ره) از نظر سلسله نسب از جمله سادات عالیقدری است که اجدادش از بزرگان منطقه بوده‏اند. و همه از علماء و پیشگامان ترویج معارف دینی به حساب می‏آمده‏اند. پدرش سیّد محسن کربلایی فرزند سیّد مصطفی‏ فرزند سیّد سلطان فرزند سیّد میرزا حسین فرزند سیّد فضل اللّه فرزند سیّد صافی فرزند سیّد احمد فرزند سیّد عبداللّه فرزند سیّد میرزا حسن فرزند سیّد امین (سیّد سالم ،سیّد اسلام و سید یحیی‏ که سه فرزند سیّد امین هستند، در منطقه، دفن و جزء قبور محترم دارای بارگاه مجلّل هستند و مورد توجه زیاد مخلصین قرار می‏گیرند و در مناسبتهای مذهبی و حتی‏ جهت رفع مشکلات به آنها توسل می‏جویند و در کنار آرامگاه آنها نذر می‏نمایند و آنان را صاحب کرامات میدانند.) و سلسله نسب سیّد ابوالحسن فاضل (ره) که از سادات جلیل القدر حسینی می‏باشد، به امام زین العابدین (ع) می‏رسد.

تحصیل

مرحوم آیت اللّه فاضل (ره) با استعداد فوق العاده‏ای که داشت، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش نزد عمویش به پایان رسانید. دروس مقدماتی و قسمتی از قوانین را نیز نزد عمویش علامه حاج سیّد حسن مصطفوی فرا گرفت و پس از فوت عمویش بخش دیگری از قوانین و همچنین رسایل را نزد مرحوم شیخ خان علی خواتی (مشهور به حاج شیخ) فرا گرفت.

پس از آنکه مدارس بهسود را فراخور نیاز و ضرورت تحصیلی خود ندید برای طی نمودن مدارج بالاتر علمی به کابل عزیمت و دروس سطوح عالیه را نزد استاد فرزانه و عالم ربانی حضرت آیت اللّه شهید سیّد محمد سرور واعظ (ره) آموخت و بسیار سریع از چهره‏های ممتاز حوزه علمیه محمدّیه - که زیر نظر و هدایت شهید واعظ (ره) اداره می‏شد. - گردید و جایگاه خاصی را در بین طلاب علوم دینی باز نمود.

در سال 1349 هجری شمسی جهت تحصیل، عازم نجف اشرف شد و به درس کفایة الاصول مرحوم آیت اللّه شیخ صدرا بادکوبی و نیز در درس مکاسب آیت اللّه شیخ حسین لنکرانی، شرکت و بهره فراوانی از این دو عالم بزرگوار گرفت و از سال 1351 بمدت 10 سال در دروس خارج آیات عظام و مراجع بزرگ و افتخارات حوزه علمیه نجف اشرف، چون خوئی (ره) و صدر (ره) شرکت داشت و از سرچشمه‏های فضیلت، تقوی‏ و فقاهت این دو چهره علمی کمال استفاده را برده، پس از 15 سال اقامت در کنار بارگاه ملکوتی امیر المؤمنین (ع) و بهره‏گیری از منابع سرشار فقهی و اصولی ... سرانجام به درجه اجتهاد نائل آمد.

اساتید

آیت اللّه فاضل (ره) از حضور فرزانگان علم و تقوا - چه در افغانستان یا نجف اشرف - کمال استفاده را برد.

نخستین استاد او عمویش سیّد حسن مصطفوی (ره) است که دوره مقدّماتی را در حضورش خواند و سپس از مرحوم شیخ خان علی که از مردان پارسا و علمای ربّانی بود، علوم حوزه‏ای را فرا گرفت.

و پس از چندی برای پیمودن بالاترین سطوح علمی، راهی شهر کابل شد و افتخار شاگردی آیت اللّه شهید سیّد محمّد سرور واعظ (ره) را کسب و در مدرسه علمیّه محمّدیّه مقیم گردید. آیت اللّه واعظ (ره) که از همان منطقه بهسود است، پس از سالها کسب فیض از حضور آیت اللّه العظمی‏ حکیم (ره) و قرار گرفتن در صف شاگردان درجه اول ایشان، به دستور وی عازم افغانستان می‏شود و مدرسه محمدیّه، مسجد و کتابخانه تأسیس می‏نماید. و با فصاحت خاصی که داشت به ترویج معارف دینی می‏پردازد و دستگاه حکومتی که حضور شخصیت‏های علمی و مبارز را مانع سلطنت خویش می‏بیند، شهید واعظ را دستگیر و سه سال از فعّالیت‏های فرهنگی محروم می‏کند و پس از آزادی باز به نجف اشرف می‏رود و آثار گرانقدر خود را که عبارتند از: تقریرات اصول آیت اللّه خوئی (مصباح الاصول) ، سیف الاسلام و تحفة الفقیه، به چاپ می‏رساند. و با بازگشت دوباره، محدوده فعّالیّت خویش را گسترش می‏دهد و تا آخر عمر شاگردان زیادی را پرورش می‏دهد که آیت اللّه فاضل یکی از آنها است. مرحوم فاضل (ره) در نجف با استفاده از حضور فرزانگان علوم دینی و معارف قرآنی مانند:

- آیت اللّه شیخ صدرا بادکوبی (ره)

- آیت اللّه شیخ حسین لنکرانی (ره)

- آیت اللّه العظمی‏ خویی (ره)

و آیت اللّه العظمی‏ شهید صدر (ره)

مراحل کمال را می‏پیماید واز شاگردان درجه اول آنها قرار می‏گیرد. در این باره آیت اللّه حائری عراقی می‏گوید:

«من با ایشان در درس آیت اللّه شهید صدر می‏رفتم. آیت اللّه فاضل (ره) از شاگردان خوب شهید صدر (ره) بودند. شهید صدر (ره) علاقه زیادی به او داشت و او را دوست می‏داشت. همچنانکه من او را دوست می‏دارم.»(1)

آیت اللّه صدر (ره) عنایت و علاقه عمیقی به ایشان داشت طوری که، رابطه عمیق، عاطفی و فکری و هماهنگی ایشان با آیت اللّه صدر (ره) برای همه محسوس بود.(2)

تدریس

در اول شروع تحصیلات - چه در بهسود و یا کابل - و پس از اتمام دروس خویش به تدریس آنها می‏پرداخت. آیت اللّه فاضل (ره) مدت زمانیکه در نجف اشرف بودند، علاوه بر شرکت در درسهای خارج اصول وفقه، فلسفه و کلام و پژوهش پیرامون معارف اسلامی و توجه به مسایل جهان و مشکلات جامعه اسلامی، به تدریس نیز مبادرت می‏ورزید؛ یکی از بستگانش می‏گوید:

«آن فقید سعید در نجف اشرف، درس‏های سطوح عالیه از جمله کفایه، مکاسب، رسایل، حلقات شهید صدر (ره) و درسهای عقائد را، تدریس می‏کردند، که در درسهای ایشان طلاب فاضل از کشورهای مختلف افغانستان، پاکستان، ایران، لبنان و عراق شرکت می‏نمودند.»(3)

و هنگامی که وارد سوریّه می‏گردد و مدّت کوتاهی که در آن کشور اقامت دارد، به تدریس می‏پردازد. دیگری می‏گوید:

«آیت اللّه فاضل، پس از آنکه مدت کوتاهی به درجه اجتهاد می‏رسد، به تدریس می‏پردازد و در سوریه نیز برای رونق دادن به حوزه علمیّه زینبیّه مشغول تدریس سطوح عالی کلام و معارف اسلامی می‏گردد.»(4)

آیت اللّه فاضل (ره) پس از ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران و اقامت در حوزه علمیّه قم پیرو در خواست تعدادی از فضلاء افغانی حوزه علمیّه قم در سال 1365 به تدریس خارج فقه و اصول مشغول می‏گردد. این جلسات نخست در مدرسه توحید که زیر نظر شخص ایشان تأسیس شده و اداره می‏گردید، دایر و در سال 1369 هجری. شمسی به سالن شماره 31 مدرسه آیت اللّه العظمی‏ گلپایگانی منتقل گردید، تا اینکه مجدداً از سال 1375 در دفتر ایشان دوباره آغاز و تا قبل از ارتحال ایشان ادامه یافت.(5)

________________________________________

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/1/30 :: ساعت 8:0 عصر )


»» نشانه های ابرار و خدمتگزاران

نشانه های ابرار و خدمتگزاران

نیکی و نیکوکاری شاخصه هایی دارد و هر کسی نمی تواند خود را جزء ابرار و محسنین بداند و منتظر آثار پر برکت احسان باشد. کم نیستند کسانی که ظاهراً اهل سخا و بخشش می باشند و در باطن نقشه های شومی را دنبال می کنندو در فکر رسیدن به افکار پایه خد می باشند.

ابرار واقعی کسانی هستند که بدون چشم داشت و طبق وظیفه انسانی و ایمانی خود و تنها برای رضایت حضرت دوست اقدام می کنند و از هر گونه ریا و سمعه ای به دور هستند.

اخلاص

پیامبر اکرم (ع) نشانه های ابرار را چنین بیان داشته اند:

نشانه نیکو کار ده چیز است: برای خدا دوست می دارد . برای خدا دشمن می ورزد، برای خدا یار و همراه می شود، خداجوست، در برابر خدا خاشع و ترسان و هراسان و پاک و با اخلاص و با حیاء و مراقب اعمال و رفتار خود است و برای خدا احسان و نیکی می کند.

جامع نگری

نیکو کار و خدمت رسان کسی است که گزینش عمل نمی کند و همه نیازمندان را با یک چشم می نگرد. که فرمودند:

المُحسنُ من عَمَّ الناس بالاحسان؛ نیکو کار کسی است که به همه مردم نیکی می کند.

ایثار

ابرارکسانی هستند که خوی ایثار و خدمت در خون و فطرت ایشان جاری است نه با ظاهر فریبی، نمایشی از ایثار را به تصویر کشند.

امام علی (ع) می فرماید

الایثار شیمهُ الابرار؛  ایثار خوی نیکوکاران است.

صبر و استقامت

از خصایص و نشانه های دیگر ابرار و خدمت گزاران ، سعه صدرو شکیبایی، سخاوت مندی و گفتار نیکو را بر شمرده اند و ان را دروازه  نیکی معرفی فرموده اند.

قران کریم می فرماید:

بُشری للمحسنین إن الذین قالوا ربنا الله ثمّ استقاموا فلا خوفُ علیهم و لا هم یحزنون؛ نیکوکاران را بشارت ده، آنانی که گفتند پروردگار ما الله است و در این راه پایداری کردند، پس نه خوفی بر انان است و نه غمی خواهند داشت.

رسول مکرم اسلام(ص) می فرمایند:

ثلاثٌ من ابواب البر سخاءُ النفس و طیبُ الکلام و الصبر علی الاذی؛ سه چیز از درهای نیکو کاری است، سخاوتمندی، گفتار نیکو و شکیبایی در برابر آزار و اذیت.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/1/30 :: ساعت 8:0 عصر )

»» نشانه های ابرار و خدمتگزاران

نشانه های ابرار و خدمتگزاران

از خود گذشتن

نباید نیکی ها و نیکوکاران را بر اساس کثرت و کمیتآنان جستجو کرد، بلکه باید نشانه های نیکی و نیکوکاران را بشناسیم.

امام صادق(ع) در این باره می فرمایند:

لیس البرُ بالکثرة و ذلک أن الله عزوجل یقول فی کتابه ( و یُوثرونَ علی أنفسهم و لو کانَ بهم خصاصة و من یوقَ شحَّ نفسه فاولیک هم المفلحون) و من عرفه الله بذلک أ حبهُ الله؛ نیکی کردن به زیاد بخشیدن نیست، چرا که خدای عزو وجل در کتاب خود می فرماید و آنان را بر خویش بر می گزینند هرچند خود نیازمند باشند و انان که از بخل خویش در امانند رستگارانند و خداوند کسی را که این چنین شناسانده است دوست می دارد.

ابوبصیر می گوید به یکی از ایشان عرض کردم: أی الصدقةِ أفضل؟ کدام صدقه برتر است؟ فرمود:

جهد المقلَ؛ آنچه که شخص تنگدست می پردازد. سپس ادامه دادند : مگر نشنیدی سخن خدای تعالی را که آیا در این جا برتری نمی بینی؟.

ایمان

در ذیل آیه مَن اسلَمَ وجهه لله و هو محسنً روایت شده است که از پیامبر درباره نیکی و نیکوکاری سوال شد؛ فرمودند: احسان یعنی خدای را چنان پرستی که گویی او را می بینی، زیرا اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند.

و هم اشان بالاترین صفت نیکوکاران را چنین می فرمایند:

أن تعنلَ فی السرّ عملَ العلانیة: آن است که در نهان همان رفتاری را انجام دهی که در آشکار انجام می دهی.

و قرآن کریم علامت نیکو کاران را را در مبنا و ریشه جستجو می کند که فرموده است:

ولکنّ البرّ مَن آمنَ بالله و الیوم الاخر و الملائکة و الکتاب و النبین؛

نکوکار کسی است که به خدا و روز واپسین و فرشتگان ایمان آورد.

خلاصه نیکوکاران کسانی هستند که نیکی را از روی مهر و محبت انجام می دند و به این عمل عشق می ورزند.

و دراین باره امام علی (ع) فرمودند:

الاحسان محبةَ؛ نیکوکاری محبت است.

توانمندی .و امانتداری

قرآن کریم در بیان چند داستان از خدمت ، به دو صفت توانایی و درست کاری اشاره می کند. یکی در قصه حضرت موسی (ع) که در کنار چاه اب به دختر شعیب نبی (ع) کمک کرد و اشان به پدرشان گفتند:

یکی از ان دو دختر گفت : ای پدر! او را به کار گیر، چرا که بهترین کسی که می توانی به کار گیری، اوست که توانای امین است.

از امام رضا روایت شده است که فرمود:

آن گاه که دخحتر شعیب به پدرش گفت موسی را اجیر کن، چون بهترین اجیر کسی است که نیرومند و امین باشد، پدر گفت: چگونه به این حقیقت پی بردی ؟ گفت: آن گاه که پیام تو را برای او بردم، با من همراه شد و گفت تو پشت سر من باش و راه را به من نشان بده.

و در حکایت سلیمان (ع) عفرت جنی برای آوردن تخت لقیس و شایستگی خود گفت:

من پیش از آنکه از جایت برخیزی، آن را به زد تو می آورم و من بر این کار توانای درستکارم.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( شنبه 88/1/29 :: ساعت 8:0 عصر )

   1   2      >
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] . بازی[4] . خارج[4] . تجربی[4] . تهران[4] . آداب خدمت‏رسانى[4] . اراک[3] . Speed[3] . 85[3] . Flash[3] . for[3] . جبرانی[3] . حذف[3] . خمینی[3] . ریاضی[3] . سوالخرداد[3] . شعبده[3] . علامه[3] . نمونه2[3] . قدرتمند[3] . فیزیک[2] . فیلم[2] . فایل[2] . فتوشاپ[2] . گیر[2] . مدیریت[2] . مرکزی[2] . لوازم[2] . نشانه های ابرار و خدمتگزاران[2] . نقش[2] . نگار[2] . نمونه سوالات فیزیک 1 دانلود نمونه سوالات فیزیک 1 <**ا[2] . هاریاضی[2] . هازمین[2] . هازیست[2] . ها[2] . هاعلوم[2] . و[2] . وظیفه خدمت‏رسانی از آن جا که جامعه اسلامی یک واحد به هم پیوسته[2] . ویرایش[2] . ویندوز[2] . علوم[2] . عربی[2] . روایت[2] . شوک[2] . زیست[2] . سرعت[2] . زمین[2] . دزد[2] . دهنده[2] . تی[2] . خدمت گذاری و زیادى روزى چند چیز سبب افزایش خیرات و ثواب مى‏شود،[2] . تذهیب[2] . تبدیل[2] . پاداش احسان[2] . پایه[2] . ای[2] . بهترین[2] . بهشتی[2] . اسکریپت[2] . In[2] . Converter[2] . 86[2] . 87[2] . |[2] . 79[2] . All[2] . Backup[2] . One[2] . 83[2] . Need[2] . Patch[2] . اجتماعی[2] . ادبیات[2] . اسکلت[2] . استان[2] . آموزش[2] . آبسال[2] . Stronghold[2] . Studio[2] . SWF . The . tools . Top . Ultimate . Undercover . Utilities . آتلیه . آثار تربیتى خدمت رسانى . آثار خدمتگزاری . آخرین . آداب احسان . Video . Vista . Windows . WMV . XaraD . Xilisoft . آمیز . ابزارهای . ابزاری . اپل . اتش . اتوماتیک . آسان . آماده . آمار . استفاده . استودیو . اسلیمی . ازظهر . اسپید . PES . photo . Photoshop . Pinnacle . Platinum . Player . Plus . Portable . Of . 84 . Outpost . Pack . SQL . Strike . Professional . Recorder . recovery . Response . Ripper . Safari . SBMAV . Secret . serial . serialDriver . Server . Shift . Sims . soeditor . Sound . SP . Bandwidth . Banner . BSplayer . Business . C&C . Card . cd . Cleaner . ClipFisher . CloneDVD . collection . Allok . Amayeta . AnFX . Apex . Apple . ArcGIS . Archmodels . Arial . ASF . Ashampoo . Auto . 80 . |با . 2 . 74 . 75 . 77 . Accelerator . Adobe . Adobe® . Age . Aleo . Counter . CS . DeleteOnClick . Designer . Disk . Download . DVD . Edition . Effect . Empires . Encrypt . Enterprise . Evermotion . FIFA . Final . Firewall . Intro . IV . Kids . l . Legends . LimeWire . LITE . Madness . Maker . Mass . Monitor . MOV . MySQL . FrameMaker® . Games . Generals . Genius . Glary . graphic . GTA . Handy . HDDLife . HiDownload . اشتراک . اضافی . اطلاعات . افزاری . افزایش . افسانه . امارات . انگشتی . انگیزه ها در خدمتگزاری خدمت امری است پسندیده اما آنچه ارزش آن ر . انواع . اهمیت و جایگاه خدمت رسانى خدمت رسانى یعنى سود رسانى و خیر رسانى . امام على(ع) و کارگزاران از ابعاد الهام بخش در سیره امام على(ع) . ان . انتقال . بهینه . بیسکویت . ایثارگرانزیست . بازدید . بازیهای . بالن . باند . بر آوردن حاجات مردم . برابر . بزرگان و پیام خدمت شان . بعد . بعنوان . به چه کسى نیکى کنیم . پرسش مهر 9،پرسش مهر9،خدمت رسانی،خدمتگزاری،عدالت،هدف ازخدمت،پرسش . پشتیبان . پنجم . پهنا . پی . تبلیغات . تجربه . پک . تردستی . ترین . تصاویر . تعمیرات . توپ . توسط . تجربیدبیرستان . حرفه‌ای . حضرت امام راحل(ره) و خدمتگزاری " با دلی آرام و قلبی مطمئن و رو . جذاب . جنون . ثبت . جادویی . خانگی . خدمت به مردم در پرتو مسئولیت پذیری، از منظر رهبری بنابر عقیده ا . خدمت رسانى .
 

>> بازدید امروز: 37
>> بازدید دیروز: 160
>> مجموع بازدیدها: 540676
» درباره من «

نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

زعفرون
ܓ❥استخدام, اشتغال, کسب درآمد ܓ❥
سی شاپ
فروشگاه دی شاپ
یوزرنیم پسورد nod 32
خوداشتغالی, طرح اقتصادی زودبازده, استخدامی
سوالات کارشناسی ارشد
محبوبترین ها
مهشاپ
بازی و نرم افزار موبایل [42]
جک [65]
مقاله [68]
روانشناسی [101]
مشاوره [75]
جورواجور [47]
[آرشیو(21)]

» آرشیو مطالب «
هفته اول مهر87
هفته دوم مهر87
هفته سوم مهر87
هفته چهارم مهر87
هفته اول آبان87
هفته ادوم آبان87
هفته سوم آبان87
هفته چهارم آبان 87
هفته اول آذر 87
هفته دوم آذر
هفته سوم آذر87
هفته چهارم آذر87
هفته اول دی87
هفته دوم دی87
هفته سوم دی87
هفته چهارم دی87
هفته اول بهمن 87
هفته دوم بهمن 87
هفته سوم بهمن 87
هفته چهارم بهمن 87
هفته اول اسفند87
هفته دوم اسفند87
هفته سوم اسفند87
هفته چهارم اسفند87
هفته اول فروردین88
هفته دوم فروردین88
هفته سوم فروردین88
هفته چهارم فروردین88
هفته اول اردیبهشت88
هفته دوم اردیبهشت88
هفته سوم اردیبهشت88
هفته چهارم اردیبهشت88
هفته اول خرداد 88
هفته دوم خرداد 88
هفته سوم خرداد 88
هفته چهارم خرداد 88
هفته اول تیر 87
هفته دوم تیر 87
هفته سوم تیر 87
هفته چهارم تیر 87
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
دانلود نرم افزار و بازی
افسانه جومونگ
گزارش تصویری عاشورا
افسانه جومونگ

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
عاشق آسمونی
گل باغ آشنایی
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
آخرالزمان و منتظران ظهور
تکنولوژی با طعم دوستی
نذر آقا
آنلاین گلچین
ای نام توبهترین سر آغاز
لنگه کفش
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
سلطان شادمهرعقیلی...احسان عطارتبادکان
● بندیر ●
دیار عاشقان
تغییر مطلوب
%% ***-%%-[عشاق((عکس.مطلب.شعرو...)) -%%***%%
****شهرستان بجنورد****
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
شعر انتظار ( مهدیانه )
یادداشتها و برداشتها
سارا احمدی
جهاد ادامه دارد...
پرنسس زیبایی
ما تا آخرایستاده ایم
ناز آهو
بانوی پایتخت
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام

دوستی و دوست یابی
قصرماشین
توشه آخرت
مهر 84
کامپیوتر و لوازم جانبی و نرم افزار آموزش
دلتنگی های مـــــــــــــــن
دستگاه پاپ کورن ساز
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
عمو همه چی دان
مکاشفه مسیح
فتو بلاگ
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
سوالات کارشناسی ارشد 91 , 92
سرود عرش
مقالات مشاوره و روانشناسی و اختلالات روانی و رفتاری
تبادل نظر
وای ندیدید شما ا!!!!!!!

اسرائیل کودک کش، اسرائیل بچه کش، اسرائیل آدم کش، اسرائیل تروریست
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
چرا اینجوری؟
وبلاگ مرزداران عشق * ایران *
عاشورای سرخ،انتظارسبز
عدالت جویان نسل بیدار
خبرهای اسبفروشان
کودکان استثنایی
جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32- Kaspersky - Avira
یوزر آنتی ویروس و مسابقات تبیان و راسخون و قرآنی
زورخانه باباعلی
شناختی
روان شناسی کودکان استثنایی
مهدویت
نور الهی
مذهب عشق
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
روان شناسی و اتیسم
حب الحسین اجننی
*آوای ققنوس *
یاسوج عــــشقـــــولـــــک
تعقل و تفکر
شب مهتابی
منتظر بیداری
کتابخانه دیجیتال روانشناسی
جنبش قطره سرگشته
حـــــکــــمــــت آ بــــــــاد
کتاب الکترونیکی
کشکول
روان شناسی
آپدیت جدیدترین یوزر پسورد آنتی ویروس nod32
سرزمین انتظار
عکس متحرک و انیمیشن حیوانات گیاهان کودکان بالن گوشی پرندگان
روبان اصفهانی(اموزش رایگان قدم به قدم هنرهای دستی باعکس)
کودک هشتاد و هشت علی زارع
عوامل پیشرفت ،راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت چیست ؟ عکس جالب
تنها
سایه ی همیشگی من
کوهنوردی
به نام خدا
افکارسادات افغانستان
اگه احمدی نژاد 50 کیلو وزن داره 45 کیلوش جیگره
طوفان در پرانتز
عکس بازیگران ، پیامک ، دانلود بازی نرم افزار ، کد متفاوت ، مقاله
پرسش مهر 10
هوای بارانی
خدمات اینترنتی و حراج نرم افزار
نرم افزارهای تخصصی و موبایل و نرم افزارهای آموزشی تخصصی و موبایل
لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن
پارس دانلود
سوپر لینکستان لیندا
هر چی که بخواهی هست
مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
اختلالات و مشکلات جنسی
اقاقیای من
سوپر لینک خشگل دختر
میعادگاه
عکس لود
همه چی هست؟!!!!
خفن سرا
عکس و پیامک و دانلود بازی و نرم افزار
فروشگاه کتب روانشناسی، اسلامی، ایران شناسی وسیستم عامل
لوازم خانگی و اثاثیه منزل و لوازم آشپزی
یا امیر المؤمنین
کتاب، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، لغتنامه، شعر، داستان
دستبند، انگشتر، گردنبند، مدال، سرویس، گوشواره، زیورآلات
نرم افزارهای، مالی، اداری حسابداری، انبارداری،
لوازم بهداشتی آرایشی،عطر ، آدکلن ، لوازم لاغری و کرم
نرم افزار آموزشی درسی، دانشگاهی، کامپیوتر، فنی مهندسی،کودک
فروشگاه نرم افزارهای گرافیکی و سرگرمی و بازی
نرم افزارهای میکس مونتاژ و آموزشی میکس مونتاژ
پوشاک & تی شرت دخترانه پسرانه استین کوتاه و بلند & ژاکت
دانشمندی برای تمام فصول
مسیح اندیمشک
سکوت نیمه شب
کالای بیستِ بیست در فروشگاه بیست وای بیست
کوچک های بزرگ
دختر و پسر ها فراموش نکنند اینجا مرکز عکس های جدید ودانلوده
سریال افسانه جومونگ
ماهیان آکواریمی
چی داری؟ عکس ....
مشکلات زندگی جنسی آیا در زندگیتان ؟؟؟؟
پیچیدگی سکوت
متفاوت
حدیث نفس
یادداشت های یه آسمونی
هر چی دوس داری اسمشو بذار
تا ریشه هست، جوانه باید زد...
رنگارنگ
دلتنگی.تنهایی.مهربونی
لینک باکس
منتظران دل شکسته
شهید محمدهادی جاودانی (کمیل)
آخرین خبرها last news
اس ام اس عاشقانه اس ام اس سرکاری - sms love - smsi.parsiblog
روح .راه .ارامش
::::: نـو ر و ز :::::
سلام محب برمحبان حسین ع
دنیا به روایت یوسف
پشت خطی
در سایه سار وحدت
جک،عکس،نرم افزار
گرانبهاترین کالا در گرانترین فروشگاه، بهترین خرید بهترین یادگاری
فرهنگی هنری، عکس، مدل لباس، مانتو، ژاکت، سارافون دخترانه و زنانه
عدل
سوالات کنکور دکتری
شاید تو باشی...
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
دل خوش
قالب بستنی ساز کودک
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
روان شناسی
آموزش شنا در خانه
هایپرمارکت
گلچین اینترنتی

» صفحات اختصاصی «

» وضعیت من در یاهو «
یــــاهـو
» طراح قالب «