فرهنگ خدمت گزارى - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» فرهنگ خدمت گزارى

فرهنگ خدمت گزارى

امام(ع) در مورد کارگزاران نظام اسلامى تاکید داشت که باید فعالان نظام اسلامى با فرهنگ خدمت‏گزارى آشنا باشند و با این فضاى فرهنگى در بدنه‏ادارى قرار گیرند.

امانت‏بودن مسئولیت

این که کارگزاران مسئولیت را امانت تلقى کنند(در این زمینه در شماره‏199 همین مجله تحت عنوان بینش حکومتى از دیدگاه‏امام على(ع) سخن گفتیم)

استبداد گریزى

کارگزاران حکومت اسلامى استبداد و دیکتاتورى نداشته باشند، براى آنان(خدا)مطرح باشد نه «من‏».

براى آنان اجراى «قانون‏» مهم باشد نه آن چه «من‏» مى‏خواهم.

خود را از مردم برتر و بافته جدا تافته ندانند.

امام على(ع) در نهج البلاغه خطاب به مالک اشتر فرمود: «... ولاتقولن انى مومرامر فاطاع فان ذلک ادغال فى القلب و منهکه للدین و تقرب من الغیر...; ... هرگزمگو که مرا بر شما امیر ساخته‏اند و باید فرمان من اطاعت‏شود، زیرا چنین پندارى‏سبب فساد دل و سستى دین و نزدیک شدن دگرگونى در نعمت‏ها است.» «... ایاک ومساماه الله فى عظمته والتشبه به فى جبروته فان الله یذل کل جبار و یهین کل‏مختال... ... بپرهیز از این که خود را در عظمت‏با خدا برابر دارى یا در کبر وجبروت خود را به او همانند سازى که خدا هر جبارى را خوار و هر خودکامه‏اى را پست‏و بى‏مقدار مى‏سازد.» مفهوم این جملات هرگز نفى قاطعیت در اجراى قانون نیست، بلکه‏روح این کلمات بلند مبارزه با روحیه دیکتاتورى، استبداد، خودمحورى کارگزاران‏نظام است.

جالب این جا است که مولا به همان میزان که این سفارش را به کارگزاران نظام‏اسلامى دارد، به مردم نیز سفارش مى‏کند دیکتاتور پرور نباشند، رفتار متملقانه وچاپلوسانه در برابر حکام، هرچند «حاکم حق‏» نداشته باشند که رفتارى این چنین‏دیکتاتورپرور است . در یک کلمه هم دیکتاتورى منفى است و هم دیکتاتور پرورى!!

امام على(ع) در مسیر حرکتش به شام وقتى دید کدخدایان شهر «انبار» به احترام‏حضرت برخوردى ذلت‏آمیز و متملقانه داشتند، به عنوان اعتراض فرمود:

«ما هذا الذى صنعتموه; این چه کار است که مى‏کنید؟» گفتند: «خلق منا نعظم‏به امراءنا; این آدابى است که در بزرگداشت فرمانروایانمان داریم!» حضرت فرمود:

«والله ما ینتفع بهذا امراوکم و انکم لتشقون على انفسکم فى دنیاکم و تشقون به‏فى آخرتکم; به خدا قسم با این عمل زمامداران شما بهره‏مند نمى‏شوند و شما با این‏کار در دنیا خود را به مشقت مى‏افکنید و در آخرت به بدبختى گرفتار مى‏آیید.» «وما اخسر المشقه و راءها العقاب و اربح الدعه معها الامان من النار; چه زیان‏باراست، مشقتى که در پى آن عذاب باشد و چه سودمند است آسودگى همراه با ایمنى ازعذاب خداوند.» این نمونه عالى، الگویى است‏براى همه کارگزاران نظام در جهت نفى‏روحیه چاپلوسى و تملق در جامعه و نیز آموزشى به مردم که اگر مى‏خواهند استبدادبر آن‏ها حاکم نشود، استبداد پرور نباشند.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( دوشنبه 87/8/27 :: ساعت 6:0 عصر )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی ج