شهید رجایی الگوی خدمتگزاری - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
هاست ایران
هاست ایران
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» شهید رجایی الگوی خدمتگزاری

شهید رجایی الگوی خدمتگزاری

حکومت‏بر مردم، کارگزاران را در موقعیتی برتر قرار می‏دهد; به گونه‏ای که جایگاه و شان اجتماعی بالاتری می‏یابند و نسبت‏به توده ملت، به تناسب حکومت و جایگاه ناشی از آن، از امتیازات ویژه‏ای برخوردار می‏شوند که عمده آنها، «دسترسی به ثروت عمومی و قدرت برتر و . .» است .

مهم این است که حاکمان و کارگزاران، از امکانات و قدرت امانی که در اختیارشان است، در مسیر خدمت‏به مردم استفاده کنند و نیز از آسیبهای قدرت و ثروت در فرآیند خدمت رسانی در امان بمانند . در مقاله قبل، پیرامون بخش اول سخن گفتیم و در این مقاله می‏کوشیم راههای مبارزه با آسیبهای قدرت حاکمان را در سیره و زندگی حاکمی که خادم ملت‏بود، به تماشا بنشینیم .

1 . گم نکردن هدف:

اگر هدف از دست‏یابی به مقام کارگزاری و حکومت، خدمتگزاری به خلق باشد، کارگزار، هدف مقدس و الهی را برگزیده است; زیرا امام صادق علیه السلام فرمودند: «من مشی فی حاجة اخیه المؤمن کتب الله عزو جل له عشر حسنات و رفع له عشر درجات و حط عنه عشر سیئات و اعطاه عشر شفاعات (1) ; کسی که برای برطرف کردن نیاز برادر مؤمن خود گام بردارد، خدای سبحان برای او ده حسنه می‏نویسد و مقام او را ده درجه بالا می‏برد و از ده گناه او می‏گذرد و شفاعت ده نفر را از او می‏پذیرد .»

با این رویکرد، کارگزار یا همان خدمتگزار اسلامی باید بکوشد همواره این هدف مقدس را به یاد داشته باشد و از مسیر آن خارج نشود .

خواهر زاده شهید رجایی که مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دایی‏اش را از تلویزیون مشاهده کرده بود، می‏گوید: «وقتی حکم تنفیذ توسط یادگار امام خوانده می‏شد، به چهره دایی نگاه کردم و دیدم خیلی در فکر فرو رفته است . شب که به جلسه آمد، از آن حال پرسیدم، گفت: خوب حدس زدی . من همان موقع به خودم می‏گفتم: حواست جمع باشد، هرچند حکم رئیس جمهوری تو را از طرف امام می‏خوانند، ولی تو همان محمد سیاه هستی . من در همان حال می‏گفتم خدایا به من کمک کن خودم را گم نکنم، قدرتی بده که به مردم عزیز خدمت کنم . (2) »

مرحوم شهید رجای می‏گفت: «گاهی با خودم خلوت می‏کنم و می‏گویم: مبادا میز مرا بگیرد، من همان رجایی قابلمه فروش هستم . اینها را می‏گویم تا غرور میز مرا نگیرد . (3)       

  2 . پرهیز از اقدام نامشروع:

در صورتی که طالبان مقام کارگزاری، با تفکری مکتبی و برای خدمت‏به خلق خدا حرکت کنند، هرگز در مسیر دست‏یابی به آن مقام، از ابزارهای نامشروع استفاده نخواهند کرد; زیرا رقابتها نیز برای هدفی غیرنفسانی خواهد بود . آن‏گونه که رهبر عظیم الشان انقلاب می‏فرماید: «آن رقابتی که در میان مردم مقبولیت و مشروعیت دارد، رقابت در خدمت‏به مردم است و رقابتهای سیاسی همراه با جنجال و دعوا و برای کسب قدرت پذیرفتنی نیست و ارزشی ندارد ... (4) »

مشاور مطبوعاتی شهید رجایی، می‏نویسد: «زیر عکس معروفی که یک پیرمرد چانه ایشان را گرفته است، ما از قول آن پیرمرد نوشته بودیم: من از تو حمایت می‏کنم ولی از تو می‏خواهم که بروی و اسلام را پیاده کنی .» این تنها پوستر انتخابات او بود . طرح و متن این پوستر از من بود . دیدم اگر این متن را از زبان آن پیرمرد بیاورم خیلی گیرایی دارد . ولی ایشان با متن مخالفت کرد و گفت: این دروغ است; چون این پیرمرد در این دیدار چیز دیگری به من گفت و مطلبش این نبود . هرچه اصرار کردیم که این فقط یک کار تبلیغاتی است قبول نکرد . (5) »

3 . فداکردن خود برای خدمت:

مردان مکتبی هر آنچه را دارند فدای مکتب خود می‏کنند و چون خدمت رسانی به مردم و مسلمانان از آموزه‏های مکتب آنان است، دلیلی بر فدا نکردن آبرو، حیثیت، عمر، جان و ... خود در راه آن نخواهند داشت . خواهر زاده شهید رجایی می‏گوید: «روزی که آقای رجایی می‏خواست از مجلس رای اعتماد بگیرد، گفتم: در این اوضاع و احوال کارشکنیهای بنی‏صدر و ... صلاح نیست عنوان نخست وزیری را بپذیرید; چون تمام مشکلات را به گردن دولت‏شما می‏اندازند و حیثیت و وجهه انقلابی شما را خراب می‏کنند . او گفت: ما باید خودمان را فدای انقلاب کنیم و من این را یک تکلیف می‏دانم و اصلا برایم مقام و مسئولیت مطرح نیست . (6) »

4 . پرهیز از سوء استفاده شغلی:

«روزهای اولی که آقای رجایی رای مجلس را برای نخست وزیری خود گرفته بود، به من اطلاع داد که چون در زمان وزارتش به تربیت معلم تبریز قول بازدید و سخنرانی داده است، در این سفر همراهش باشم . او مثل همه مردم در صف گرفتن کارت پرواز ایستاده بود . چند نفر از نیروهای فرودگاه که او را می‏شناختند، با احترام نزدیک شدند و از او خواستند تا آماده شدن کارت بلیط در اتاق آنها باشند، ایشان نپذیرفت و همان‏طور ایستاد . (7) »

5 . پرهیز ار درنده خویی و چپاولگری: </