آداب خدمت‏رسانى - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
هاست ایران
هاست ایران
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» آداب خدمت‏رسانى

آداب خدمت‏رسانى

محبت به مردم

مردم عایله خداى‏اند و خدا دوست داشتنى و عشق ورزیدنى است. کسى که مى‏خواهد از طریق سودرسانى به عایله خدا به معشوقش برسد، باید دلش را از هرگونه کینه و دشمنى با مردم تهى و در عوض آن را سرشار از محبّت به آنان سازد. این ادب در روایتى قدسى، در بیان خداوند چنین آمده است:

اَلْخَلْقُ عِیالى، فَاَحَبُّهُمْ اِلَىَّ اَلْطَفُهُمْ بِهِمْ وَ اَسْعاهُمْ فى حَوائِجِهِمْ.

مردم عایله و جیره‏خواران من‏اند، محبوب‏ترین آنها نزد من کسى است که به عایله‏ام مهربان‏تر و در برآوردن نیازمندیهایشان کوشاتر باشد.

وقتى خدمت رسانى، با مهر و محبت همراه گردد، مشکلاتِ خدمت رساندن هم آسان‏تر مى‏شود و تحمل سختى‏هاى این راه، سهل‏تر مى‏گردد. خدمت رسانى گرچه با توکّل بر خدا و از روى اخلاص انجام گرفته امّا مهربانى و محبت مردم، دشوارى‏هاى راه را به هموارى بدل مى‏کند.

بیان گردید که بخش مهمى از خدمت رسانى، از طریق کارگزاران و مسئولان نظام اسلامى انجام مى‏پذیرد. اما این خدمت رسانى نیز باید با عطوفت همراه باشد. حضرت على(ع) به مالک اشتر توصیه مى‏کند:

وَ اَشْعِرْ قَلْبَکَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ، وَالَْمحَبَّةَ لَهُمْ، وَاللُّطْفَ بِهِمْ، وَ لا تَکُونَنَّ عَلَیْهِمْ سَبُعاً ضارِیاً تَغْتَنِمُ اَکْلَهُمْ... .

[اى‏مالک!] قلب خودرا ازعطوفت به‏رعیت مالامال ساز! و دوستدارشان باش! وبه آنان نیکى کن! مبادا نسبت به آنها همچون درنده‏اى باشى که خوردنشان را غنیمت شمرى!

اقبال لاهورى مى‏گوید:

از محبت جذبه‏ها گردد بلند  ارج مى‏گیرد از او نا ارجمند 

بى محبت زندگى، ماتم همه  کار و بارش زشت و نامحکم، همه 

عشق صیقل مى‏زند فرهنگ را  جوهر آئینه بخشد سنگ را 

عدل و انصاف با مردم

از آداب آن است که از رفیق‏بازى، ملاحظه دوستان، فرزندان و مریدان و ستم روا داشتن بر دیگران به شدّت برحذر باشد و از تبعیض میان ارباب رجوع، فرق گذاشتن، موافق و مخالف درست کردن و پایمال کردن حقوق دورى کند. در عهدنامه علوى مى‏خوانیم:

نسبت به خدا، مردم، نزدیکان و هواداران خود در رابطه با نوع برخورد و اداى حقوقِ آنان، انصاف را از نظر دور مدار و گرنه ستمکار خواهى بود، ... و چیزى در تغییر نعمت و دورى از رحمت الهى مؤثرتر از ستمگرى نیست؛ زیرا خدا دعاى ستمدیدگان را مى‏شنود و در کمین ستمکاران است (و انتقام آنان را خواهد گرفت).

و شهریار چه زیبا سروده است:

خوشا انصاف کز صافى‏ترین اوصاف انسان است  ترازویى که هر کمّیتى با وى به میزان است 

گرت توفیق این نعمت بود شکر خدا مى‏کن  پیمبر گفت انصافى که دارى، نصف ایمان است 

ارتباط مستقیم با مردم

از دیگر آداب خدمت رسانى مسئولان، حضور در متن مردم، ارتباط مستقیم با آنان، شنیدن درد دلهایشان و گرهى از کارشان گشودن، ریاست‏ها و مدیریت‏ها را استحکام و تداوم مى‏بخشد و ایام تصدّى خادمان به مردم را قرین شور و نشاط مى‏کند و گرنه به قول حافظ:

دائم گل این بستان، شاداب نمى‏ماند  دریاب ضعیفان را، در وقت توانایى 

امام على(ع) به قُثَم ابن عباس که از جانب حضرت حکمران مکه بود، مى‏نویسد:

...وَ لا یَکُنْ لَکَ اِلَى‏النّاسِ سَفیرٌ اِلاّ لِسانُکَ،وَ لا حاجِبٌ اِلاّ وَجْهُکَ، وَ لا تَحْحُبَنَّ ذاحاجَةٍ عَنْ لِقائِکَ بِها... .

باید سفیر و پیغام رسانى میان تو و مردم جز زبانت و دربانى جز چهره‏ات نباشد (هر چه مى‏خواهى خودت به آنان بگو و هر که مى‏خواهد بدون مانع تو را ببیند) و هیچ درخواست کننده‏اى را از ملاقات و دیدار خود جلوگیرى مکن.

تواضع و گشاده‏رویى

مسئولان موظف‏اند براساس آموزه‏هاى دینى این ادب اسلامى را به خوبى مراعات کنند. خودپسندى، تکبّر، ترشرویى و کج‏خلقى نفرت‏انگیز است و مردم را نسبت به نظام اسلامى مأیوس مى‏کند و منکرى بالاتر از مأیوس کردن دلهاى امیدوار مردم نیست.

فروتنى، اخلاق کریمانه و نرمخویى با مردم، شمیم جانشان را مى‏نوازد و به زندگى امیدوارشان مى‏سازد.

امام على(ع) رعایت این ادب را ضمن‏نامه به یکى از کارگزارانش این‏گونه توصیه مى‏کند:

وَاخْفِضْ لِلرَّعِیَّةِ جَناحَکَ، وَابْسُطْ لَهُمْ وَجْهَکَ، وَ اَلِنْ لَهُمْ جانِبَکَ، وَ اسِ بَیْنَهُمْ فِى اللَّحْظَةِ وَالنَّظ