مفهوم خدمت‏رسانى - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» مفهوم خدمت‏رسانى

مفهوم خدمت‏رسانى

مفهوم گسترده خدمت رسانى را در متون دینى مى‏توان در لابه‏لاى مفاهیمى از قبیل: تلاش در برآوردن نیازهاى مؤمنان، ادخال سرور در قلوب آنان، احسان، اهتمام به امور مسلمانان، اعانت مسلمین، یارى رساندن به گرفتاران، گشودن گرفتارى مؤمنان و مانند آن جست و جو کرد.

این مفهوم گسترده شامل سود رسانى افراد نسبت به یکدیگر و یا همنوعان مى‏شود و به صورت وام دادن، سیر کردن، پوشاندن، رفع گرفتارى از یکدیگر و نیز همکارى زن و شوهر در محیط خانه و خدمات عام المنفعه از قبیل مدرسه سازى، تأسیس دانشگاه، ساختن خوابگاه‏هاى دانشجویى، وقف کردن اموال براى محرومان و اقشار آسیب‏پذیر و... بروز مى‏کند، چنان که خدمتگزارى به مردم در نظام دینى به صورت نهادینه شده نیز نوعى دیگر از مصادیق خدمت رسانى است.

آنچه در این نوشتار بیشتر مورد توجه است نوع اخیر خدمت رسانى است که خدمات کارگزاران، دولتمردان، مسئولان مملکتى‏در هررده‏اى رادربرمى‏گیرد وهرکس براساس‏نوع مسئولیت و وظایف محوّله مى‏بایست در یارى نظام و مردم از هیچ کوششى دریغ نورزد.

حکومت دینى، مسئولیت‏ها و خدمت رسانى

فلسفه وجودى حکومت دینى و حاکمیّت اسلامى، برقرارى عدالت و خدمتگزارى به مردم، به ویژه، محرومان و پابرهنگان است، تا اینکه تحت حمایت این حاکمیت، زندگى سالمى داشته، در آسایش و امنیت به سر برند؛ ستمى بر آنان روا نشود؛ حقى از آنها ضایع نگردد و به عزت و اقتدار اسلامى برسند.

واگذارى و پذیرش مسئولیت‏ها نیز در اسلام، در راستاى استقرار و گسترش عدالت اجتماعى و خدمت رسانى به همنوعان در همه عرصه‏هاى اجتماعى است و «مسئولیت» در نگرش اسلامى بار امانتى سنگین بر گرده افراد است که اگر نتوانند به شکل شایسته به مقصدش برسانند و حقش را ادا کنند، سخت مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. امام على(ع) به یکى از کارگزارانش نوشت:

... اِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لکِنَّهُ فى عُنُقِکَ اَمانَةٌ.

همانا مسئولیت [و منصب] تو، طعمه و شکار نیست، بلکه بار امانتى در گردن تو است.

هر چه مقام و جایگاه بالاتر و مهمتر، وظیفه خدمتگزارى بیشتر و سنگین‏تر! بر همین مبنا وظیفه پیامبران الهى در قبال مردم بالاترین بود و خدماتشان شایان توجه‏تر. اولیاى گرامى اسلام و پیشوایان دینى نیز این گونه بوده‏اند. زندگى آن بزرگواران مملو از خدمات شایسته به بشریت از زمان حضور و تا همیشه تاریخ است و هر کدام در این میدان صحنه‏هایى بس بزرگ و با شکوه از حماسه و ایثار خلق کرده‏اند.

رهبران ا