انواع خدمت گذاری - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» انواع خدمت گذاری

انواع خدمت گذاری

1- انفاق به فقر

اصرار قرآن در فقر زدایی، از ویژگی های عمومی آن می باشد که در هر فرصتی به آن اشاره می کند و انسان ها را در برابر یکدیگر متعهد می داند. در این باره فقر را چنین معرفی می کند.

للفقراء الّذین أحصروا فی سبیل الله لا یستطیعونُ ضرباً فی الارض یحسبَهم الجاهل أغنیاء من التعفُّف تعرفُهم بسیماهم لا یسألونَ الناس الحافاً؛

این صدقات از ان فقیرانی است که در راه خدا فرو مانده اند و نمی توانند برای کسب و کار در زمین سفر کنند. آدم بی خبر آن ها را از فرط مناعت، توانگر پندارد. آنان را از سیمایشان می شناسی، ایشان از مردم با اصرار چیزی نمی خواهند.

2- توجه و سرپرستی یتیم

کلمات الهی و سفارشات اولیاء و ائمه در باره یتیم فراوان و گسترده است.

امیرالمومنین علی (ع) در رابطه با یتیم داد سخن برآورده، در جای جای نهج البلاغه حتی در بستر شهادت به ایشان سفارش می کند.

امام علی (ع) در وصیت خود قبل از شهادتش می فرماید:

در باره یتیم از خدا بترسید و مبادا یک روز سیرشان کنید و یک روز گرسنه بمانند و مبادا که با حضور شما آنان از بین بروند زیرا از رسول خدا (ص) شنیدم که می فرماید: هرکسی یتیمی را سرپرستی کند تا آنکه بی نیاز شود، خداوند عزوجل با این کار بهشت را بر او واجب گرداند، همچنان که آتش دوزخ را بر خورنده مال یتیم واجب ساخته است.

و در فراز دیگر احسان به ایتام را از با فظیلت ترین نیکی ها دانسته و بر رسیدگی به ایشان تاکید می فرماید: مِن أفضل البرّ برُّ الایتام؛ از بالاترین نیکی ها رسیدگی به ایتام است.

اهمیت خدمت گذاری به یتیم را می توان از این روایت به خوبی بدست آورد:

هرکسی سه یتیم را سرپرستی کند مانند کسی است که شبش را به عبادت گذرانده است و روزش را به روزه سپری کرده است و شب و روز در راه خدا شمشیر کشد و من واو در بهشت برادریم همچنان که این دو ( انگشت نشانه و میانی خود را به هم چسبانید) در کنار یکدیگرند.

3- پرستاری کردن و عیادت از مریض

از جمله محرومیت ها، فقدان سلامتی و بیماری است. آن کس که در رنج بیماری و درد به سر می برد، همواره نیازمند دادرسی و مداواست. دین مبین اسلام برای التیام دردهای بیماران و رسیدگی و خدمت به ایشان توصیه های موکدی بیان فرموده است. حضرت عیسی  (ع) به حواریون خود می فرماید:

هر کس یک شب را تا به صبح از بیماری پرستاری نماید، از پل صراط به سرعت عبور خواهد کرد.

در باره عیادت از بیمار رسول مکرم اسلام(ص) می فرماید:

عائدُ المریض یَخوضُ فی الرحمة؛ عیادت کننده بیمار در رحمت خدا غوطه ور می شود.

همچنین فرمودند:

هرگاه مردی از برادر بیمار خود عیادت کند، در نخلستان بهشت میوه می چیند.

امام صادق (ع) نیز فرمودند:

هرکسی به عیادت بیماری برود، هفتاد هزار فرشته او را مشایعت می کنند.و برایش آمرزش می طلبند تا آن گاه که به منزل برگردد.

4- جهاد در راه خدا و پاسداری از مرزها

قرآن کریم جهاد فی سبیل الله را از مصادیق احسان ونیکوکاری می داند می فرماید:

هرکسی که در راه ما جهاد کند، هرآینه به راه های الهی هدایت می گردد و به درستی که خدا با نیکو کاران است.

همچنین در روایت آمده است:

یک شب پاسداری در راه خدا، از هزار شب که در آن شب زنده داری شود و روزهای آن روزه گرفته شود، برتر است.

5- خوش رفتاری و گشاده رویی

حسن خلق از جمله فضایلی است که علمای اخلاق بر آن تکیه می کنند و جامعه را به سمت آن دعوت می نمایند، چرا که با خوش اخلاقی و گشاده رویی، شاهد جامعه ای با نشاط و شاداب خواهیم بود و این کمترین خدمتی است که می توان به دیگران رساند.

 رسول اکرم(ص) در این باره می فرمایند:

ای مردم ! البته می دان ثروت شما به قدری نیست که دل مردم را با بخشش آن به دست آورید، با گشاده رویی و حسن خلق می توانید آنان را خشنود سازید.

6- شنیدن درد دل دیگران

صفتی از صفات حسنه پیامبر مکرم اسلام (ص) «اُذُن» بوده است. حضرت رسول آنقدر پای درد دل مردم می نشست و به حرفهای آنان گوش فرا می داد که برخی به اعتراض به حضرت لقب «اُذُن» یعنی گوش را دادند. غافل از آنکه گوش دادن درد دل مردم برای تسکین آلام و تخلیه روحی بسیار مفید و موثر خواهد بود و پس از آن در روح وروان احساس سبکی و راحتی ظهور می کند.

امروزه در دنیای روان شناسی اینروش رایج است و به عنوان دستور العمل در مشاوره های بالینی توصیه می شود.

علی (ع) در راستای تشویق به این امر چنین بیان می دارند که: منِ السُّودَد الصبر لاستماع شَکوی المَلهوف؛ از آقای و بزرگواری شخص آن است که صبر کند بر شنیدن درد دل بیچاره و شکایت دردمند.

7- انفاق علمی

تعلیم و تعلم یکی از مصادیق بارز و اولیه خدمت گذاری است. ارزش جهل زدایی و انتفاع علمی به مراتب برتر و بالاتر از فقر زدایی مادی است.

بی جهت نیست که ائمه معصومین به خدمات علمی و تعلیم و تربیت ارج می نهادند و علمای ربانی که این رسالت بزگ را به عهده می گرفتند، تایید می فرمودند.

امام علی(ع) در بیان ارزش و منزلت خدمات علمی می فرمایند:

دانش را بیاموزید که آموختن آن حسنه است و گفتگو در باره آن تسبیح خداوند است و جستجوی علم جهاد است و آموختن به دیگران صدقه می باشد.

و حضرتش در سفارشی به کمیل مبنی بر اینکه علم بهتر از ثروت ودارای دنیوی است می فرمایند چرا که مال با بخشش کم می شود ولی، و العلم یزکو علی الانفاق؛

و از این جمله معلوم می گردد که یک مصداق مهم از مصادیق انفاق، تعلیم وتعلم است.

 رسول اکرم(ص) نیز در بیانی نورانی می فرمایند:

خوشا مردی که در دین فقیه باشد(منظور تنها احکام دینی نیست بلکه دین شناسی است) اگر دیگران به او نیازمند باشند به آنان نفع رساند و اگر محتاج او نگردند نفعش به خودش می رسد و در فرازی دیگر می فرمایند:

بهترین صدقه آن است که مرد مسلمانی دانش بیاموزد و به برادر خود تعلیم دهد.

8- احترام تکریم

اساس مبانی تربیتی دین بر تکریم احترام به شخصیت انسان ها استوار است.

طبق آیات الهی ، انسان دارای گوهر پاک و کرامت ذاتی است و بر بسیاری از خلایق فضیلت برتری دارد.

ما فرزندان ادم را بسیار گرامی داشتیم و آن