محرومیت چیست و محرومین کدامند؟ - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» محرومیت چیست و محرومین کدامند؟

محرومیت چیست و محرومین کدامند؟

فقر در لغت از فقار به معنای مهره های پشت گرفته شده است و فقیر کسی است که مهره ای پشتش زیر بار تنگ دستی خم شده باشد.

اما به طور کلی و در عرف جامعه، انسان که درآمد خود و عیالش را نداشته باشد، محروم می نامند. امام باقر و صادق (ع)نیز فرموده اند:

المحرومُ الرّجلُ الّذی لیسَ بِعَقلِه بَأسٌ و لم یَبسُط له فی الرّزق و هو مُحارَف:

مراد از محروم مردی است که عقلش عیبی ندارد اما (هر چه کار می کند و زحمت می کشد) در روزی اش گشایش حاصل نمی شود.

از نظر فقه اهل بیت (ع) کسی که هزینه اداره زندگی یک سال خود و خانواده اش همچون غذا ، پوشاک، مسکن مناسب، ازدواج، بهداشت و حتی هزینه دید و بازدید و مسافرت و تهیه میوه را نداشته باشد فقیر است.

ولی در تعالیم اسلامی محرومیت و محرومیت زدایی معنایی وسیع تری دارد. مقصود واقعی از تامین نیازهای مادی محرومین، همانا نجات ایشان از فقر حقیقی است. در بیانی از مولی الموحدین امیر المومنین (ع) می خوانیم که فقر مادی منشا، چهار خصلت سوء است.

یا بُنَیَّ! مَن ابتلی بالفقر فقد ابتلی بِأربعِ خصال: بالضعف فی یقینه و النقصان فی العقل و ارقّةِ فی دینه و قلّة الحیاء فی وجهه فَنَعوذُ بالله من الفقر؛

فرزندم هرکسی به فقر گرفتار اید به چهار خصلت مبتلا می شود: به سستی در یقین و کاستی در خرد و شکنندگی در دین و کمی شرم و حیاء در چهره، پس از فقر به خدا پناه می بریم.

بنابراین حدیث، علی (ع) منشاء ضعف یقین و نقصان عقل و کم رنگ شدن ارزش های دینی و کاهش حیاء را در فقر مادی دانسته است. حال می توانیم چنین نتیجه بگیریم که با رفع فقر مادی؛ این رذایل اخلاقی و سوء رفتارها نیز رفع خواهد شد. البته باید توجه داشت که چه بسا محرومینی که با تامین نیازهای مادی به علت محرومیت های فرهنگی و تربیتی و عدم بینش صحیح، مشکلات شان دو چندان می شود و زمینه ای برای طغیان و ناسپاسی را فراهم می آورد. همانند آن مسلمانی که با دعای خیر پیامبر اکرم (ص) از فقر مادی نجات یافت و به برکت دعای حضرت دارای اموال فراوان شد و سرانجام در برابر احکام اسلام طغیان و سرکشی کرد و از پرداخت زکات واجب سر باز زد.

اما حسن  (ع) در پاسخ فردی که پرسید فقر چیست؟ فرمودند: الحرصُ والشرّه: یعنی ارزومندی و سیری ناپذیری.

و امیرالمومنین علی (ع) می فرماید:

لافَقرَ کَالجَهل: هیچ فقری چون ندانی نیست.

و هم ایشان فرمودند:

أکبرُ الفقرِ الحُمق: بزرگترین فقر کم خردی و بی تدبیری است.

قران کریم ریشه و عامل انواع محرومیت ها را شیطان معرفی کرده است می فرماید:

الشیطانُ یَعِدکم الفقر ویَأمرُکم بالفحشاء و الله یَعِدُکم مغفرةً منه و فضلاً و الله واسعٌ علیم؛ شیطان از فقر می ترساند وامر به فحشاء می کند و خداوند به مغفرت از خود وعده می دهد و زیادتی وعده می دهد وخدا وسعت دهنده و علیم است.

طبق آیات الهی و روایات محرومیت شاخه های مختلفی در ابعاد فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دارد و اصولاً قرآن کسانی را که از توانایی فکری بالایی برای تشخیص حق برخوردار نیستند، تحت عنوان مستضعفین قرار می دهد و برای رفع چنین محرومیتی نیز سخت پافشاری می نماید.

قران انواع و اقسام بی سرپرستی و یتیمی، فقر وگرسنگی، بیماری و از کار افتادگی، در راه ماندگی، جهل و نادانی، عقب ماندگی فکری و فرهنگی و ... را از مصادیق بارز محرومیت به حساب می آورد و همگان را در پی رفع محرومیت ها بسیج می نماید. چرا که ریشه این محرومیت ها سر از فسق و فجور درآورده و انسان را از مسیر کمال باز می دارد.

خلاصه مطلب ان که به طور کلی فقر از پدیده های شوم و خطرناکی است که غالباً بر اثر انحصار منابع ثروت و قدرت در دست طبقه خاصی از مردم و نیز تجمع انباشته شدن ثروت در نزد توانگران بوجود می اید.

حقیقت ثروت چیست و ثروتمند کیست؟

از دیدگاه اقتصادی، ثروت چیزی است که برای انسان سود مادی داشته باشد اما از دیدگاه اسلام ثروت به دو قسم مادی و معنوی تقسیم می شود. اسلام افزون بر مال و طلا ونقره و زمین وخانه و مرکب، هوش و خرد وسلامت روح و روان را نیز مشمول ثروت می داند. در روایتی علی (ع) خرد را بزرگترین و سودمند ترین ثروت دانسته است، چرا که با بکارگیری ان انسان می تواند سرمایه های بسیار