انواع خدمت گذاری - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» انواع خدمت گذاری

انواع خدمت گذاری

اطعام مسلمین

از آثار بزرگی و جود و بخشش، اطعام می باشد. کسانی که در خانه شان به سوی مستمندان و فقیران باز بوده و دور سفره شان از نیازمندان و تهی دستان خالی نباشد، در طول تاریخ جاودانه خواهند بود.

در کتاب شریف رازی باب مستقلی راجع به اطعام برادران مؤمن و مسلمان با آثار پربرکتی ذکر شده است که به برخی از آنان اشاره می کنیم.

رسول خدا فرمود:

هر که سه نفر از مؤمنین را اطعام کند، خدا او را از سه بهشت در ملکوت آسمان ها اطعام کند: 1- فردوس، 2- جنت عدن، 3- طوبی، و آن درختی است که از جنت عدن بیرون آید و پروردگار ما آن را به دست خود کاشته است. (کنایه از آن که تنها به قدرت خود و بدون وساطت فرشته ها و اسباب دیگر آفریده است).

از امام صادق منقول است که فرمود:

هر که مؤمنی را اطعام کند تا سیر شود، هیچ یک از مخلوقات خدا اجر آن را نداند، نه فرشتة مقرب و نه نبی مرسل و تنها خداوند جهانیان آن را می داند. سپس فرمود: از اسباب آمرزش،اطعام کردن مسلمان گرسنه است.

 لطف و مهربانی

گرامی داشتن برادران دینی و ملاطفت با ایشان از دستورات اکید دین می باشد و نمونه ای از احسان و خدمت شمرده شده است تا جای که از امام صادق (ع) روایت شده است:

هر که خاشاکی از چهره براردر مؤمنش برگیرد، خدای عزوجل برایش ده حسنه نویسد و هر که به روی برادرش تبسم کند، خداوند یک حسنه برایش به حساب می آورد.

گرفتن خاشاک از چهره مؤمن و خنده بر دوستان آن قدر احساس هم بستگی و اخوت را تقویت می کند که برای او پاداش در نظر گرفته شده است. حتی خوش آمد گویی نیز از جمله خدماتی است ک به ما توصیه شده است.

امام صادق (ع) فرمودند:

هر که به برادر مؤمنش مرحبا گوید، خدای تعالی تا روز قیامت برایش مرحبا می نویسد.

مرحبا کلمه ای است که در لغت عرب برای خوش آمد گویی و یا تشویق و اظهار سرور از ملاقات شخصی گفته می شود. به زبان ساده، تحویل گرفتن برادران مؤمن علاوه بر آنکه از حقوق برادری است، نمونه ای از گرامی داشتن ایشان می باشد. پس بر ماست که در اداره، مؤسسه، کارگاه و بازار و هر مکان دیگر، مهربانی و توجه به دیگران را سرلوحة اعمال و کردار خویش قرار دهیم که امام صادق (ع) در بیان دیگر فرمودند: همانا مؤمن به برادرش تحفه می دهد. پرسیدم تحفه چیست؟ فرمود: گاهی او را در جای خود می نشاند، گاهی تکیه گاه و متکای خود را در اختیار او قرار می دهد، خوراک و پوشاک به او می دهد و همچنین بر او سلام می کند که در این صورت بهشت برای او گردن کشد و خدای عزوجل به بهشت وحی فرماید که دوستانم را در برابر تحفه هایشان پاداش ده.

 اصلاح ذات البین

ایجاد صلح و صلاح میان مردم، یکی  از مصادیق خدمت گذاری و نیکوکاری است.

آنچه در دنیای امروز مشاهده می شود، دوری و اختلاف در بین نزدیکان و دوستان است که اگر چارهای اندیشیده نشود، بذر کینه و نفاق همه جا را گرفته و فساد و تباهی به دنبال خواهد آورد. از این رو اصلاح و به هم رساندن دوستان که از راههای مختلف مانند صله رحم واجب گردیده، از دستورات دین می باشد.

در اهمیت این مسئله همین بس که در موارد اضطرار مصلح می تواند با ظرافت از گفتن حقیقت زیان آور و تنش زا خودداری کند و همچنین از سهم امام برای اصلاح ذات البین مصرف نماید. مفضل گوید:

امام صادق (ع) فرمودند: هرگاه میان دو نفر از شیعیان ما نزاع دیدید، از مال من فدیه دهید.

و هم ایشان فرمودند: المُصلِحُ لَیس بکاذِب؛ مصلح دروغگو نیست.

مرحوم کلینی در شرح این حدیث می فرماید: کسی که به قصد اصلاح میان دو نفر، سخنی از جانب یکی به دیگری بگوید که او نگفته باشد و علم به رضایت او هم داشته باشد این سخن دروغ حرام نیست.

در هر حال فقهای شیعه رضوان الله تعالی علیهم به استناد این خبر و دو خبر دیگر، این مورد را از مستثنیات دروغ برشمرده و حرام ندانسته اند، زیرا اگر قبح و زشتی دروغ، ذاتی هم باشد، رجحان رفع افسد از مستقلات عقلیه است و کشمکش میان دو نفر، گاه گسترش یافته و به دو فامیل یا قبیله و حتی دو کشور می رسد و خونریزی ها و زیان های مالی و آبرویی به بار می آورد. امام صادق (ع) می فرمایند:

صدقه ای را که خدا دوست دارد، اصلاخ میان مردم است، زمانی که اختلاف و فساد یابند و نزدیک ساختن آنها به یکدیگر، زمانی که از هم دور شوند.

پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در فرمایش کوتاهی می فرمایند:

أفضلُ الصّدقه الاحُ ذات البین؛ با فضیلت ترین و برترین صدقه اصلاح دادن میان دو کس است.

امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر در استای هدایت و احیای انسان ها از مصادیق بارز خدمت گذاری است.

رسول اکرم(ص) می فرماید:

أمرک بالمعروف و نهیُک عن المنکر صدقةٌ؛ امر به معروف و نهی از منکر تو صدقه می باشد.

نصیحت و خیر خواهی برادران مؤمن

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند: بزرگ ترین مردم از لحاظ مرتبه و ارزش نزد خدا در روز قیامت کسی است که برای نصیحت خلق در زمین بیشتر تلاش و دوندگی کند.

تشییع جنازه و همدردی با بازماندگان

دیدار و ملاقات برادر مؤمن و از حال یکدیگر خبر گرفتن

این مورد نیز در سیره و سنت رسول خدا (ص) حتی با غیر مسلمان به چشم می خورد که فرمودند:

هر مسلمانی که از مسلمانی دیدار کند، در حقیقت مرا دیدار کرده و بهشت به عنوان ثواب او به عهده من است.

خیرخواهی، پاکدامنی و سود رساندن به دیگران

این مورد از مصادیق رسیدگی و خدمت گذاری تلقی می گردد.رسول خدا (ص) در این مورد فرمودند:

عابدترین مردم کسی است که نسبت به همة مسلمین خیرخواه تر و پاک دل تر باشد.

و از ایشان سؤال شد که محبوب ترین مردم نزد خدا کیست؟ فرمود: کسی که سودش به مردم بیشتر باشد.

پرداخت بدهی مسلمان

بر طبق روایات، یکی از محبوب ترین اعمال نزد خداوند، پرداختن بدهی انسان آبرومند است که توان پرداخت آن را ندارد. در این باره ابی جارود نقل می کند: شنیدم امام باقر می فرمود:

به راستی محبوب ترین کارها به درگاه خداوند عزوجل، شاد کردن مؤمن ، سیر کردن مسلمانی یا پرداختن بدهکاری او است.

راهنمایی گمشده

از موارد احسان، هدایت و راهنمایی شخص ناآشنا و گمشده است. از این رو، پیامبر اکرم (ص) فرموده اند:

إرشادک الرّجلِ فی أرضِ الضّلال لک صدقةٌ.

سخن زیبا گفتن

پیامبر اکرم (ص) می فرماید:

الکَلِمةُ الطّیِّبةُ صدقة؛ سخن نیکو گفتن صدقه است.

اصولاً زیبا سخن گفتن و سخن زیبا گفتن تأثیر بالایی در جان ور وان افراد می گذارد و موجب شکوه آنان می گردد.

حفظ کردن مال و آبروی فقرا

از جمله موارد احسان و خدمت به دیگران، حفظ جان ومال و آبروی نیازمندان است. قرآن کریم در این باره به داستان حضرت موسی و خضر استشهاد می کند، آن جا که می فرماید:

اما کشتی مال فقرا بود و با آن رد دریا کار می کردند و من اراده کردم آن را سوراخ کنم، چون پشت سرشان شاه ستمکاری بود که هر سفینه سالمی را غصب می کرد.

بعد از انکه حضرت موسی (ع) اعمال حضرت خضرا را تحمل نکرد و زبان به اعغتراض گشود ، خضر فلسفه و عدالت رفتار خود را توضیح داد و در رابطه با سوراخ کردن کشتی و حفظ اموال فقرا، و مساکین توجیهاتش را بیان کرد.

امام صادق (ع) با استناد به این آیه، از زراره را که از محبوبترین یاران حضرت است و برای حفظ جان و آبروی او دانسته فرمودند:

این تنزیل از طرف خداوند است ، به خدا قسم کشتی را عیب دار نکرد مگر برای اینکه از شر پادشاه محفوظ بماند و پادشاه آن را غصب نکند و این کشتی سالم و بی عیب بد و من عیب دارش کردم تا اصلش باقی بماند.

آری سوراخ شدن کشتی قابل تعمیر است و لکن ربودن ان توسط سلطان جائر قابل جبران نسیت و این همان عقل به دفع افسد به فاسد است.

پس عمل حضرت خضر (ع) برای حفظ اموال و دارایی های مختص مساکین و تنزیل الهی که امام صادق (ع) به آن شاره کردند، نشانگر تکلیف و انجام وظیفه در برابر حفظ امال محرومین است.

وام و پرداخت قرض الحسنه

یکی از موارد احسان پرداخت وام بدون بهره بوده است که تا حدود زیادی کارگشایی دارد و تاثیرات منفی احتمالی انفاق و بخشش را ندارد. از این رو روایات زیادی درباره اهمیت قرض الحسنه امده است که به طور نمونه به چند مورد اشاره می کنیم.