شرط شیعه بودن - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
هاست ایران
هاست ایران
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» شرط شیعه بودن

شرط شیعه بودن

امام صادق علیه السلام مى فرماید: إنّما شیعَتُنا یُعرَفونَ بِخِصال شتّى: بالسّخاء و البذلِ للاخوان و...؛ شیعیان ما با خصلت هاى گوناگونى شناخته مى شوند: با سخاوت و بخشش به برادران... .

شیعه در قیامت مقام ارجمندى دارد.

مرحوم شیخ صدوق قدس سره یک کتاب حدیث درباره مقام (فضائل الشیعه) و یک کتاب حدیث درباره صفات و شرایط شیعه بودن (صفات الشیعه)، روایت کرده است. و بیش از آن در بحارالانوار علامه مجلسى قدس سره آمده است. براى آگاهى از فضیلت شیعه، یک حدیث نقل مى شود.

پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى فرماید: «روز قیامت براى شیعیان من و شیعیان اهل بیتم - که در دوستى ما خالص اند - منبرهایى پیرامون عرش گذارده مى شود و خداى (عزّوجلّ) مى فرماید: «اى بندگان من، سوى من آیید تا کرامت خود را بر شما بگسترانم که در دنیا اذیت شدید». شرط تشیّع خدمت رسانى از شرایط مهم شیعه بودن است.

امام حسن عسکرى علیه السلام مى فرماید: «شیعیان على علیه السلام آنانند که از اینکه مرگ به سراغشان آید یا آنان (با استقبال از شهادت) به پیشواز مرگ روند، نمى هراسند؛ شیعیان على علیه السلام آنانند که برادرانشان را بر خود مقدّم مى دارند، هر چند خود نیازمند باشند...». در محضر امام علیه السلام محمد بن عجلان از محضر امام صادق علیه السلام گزارش مى دهد: مردى وارد شد و سلام کرد، امام علیه السلام از حال برادران و همشهریانش پرسید، آن مرد خیلى خوب تعریف و تمجید کرد.

حضرت پرسید: سرزدن و عیادت توانگران آنها با بینوایانشان چگونه است؟ پاسخ داد: اندک است، امام پرسید: رسیدگى و کمک ثروتمندانشان - در آنچه دارند - به تهیدستانشان چگونه است؟ پاسخ داد: شما اخلاق و صفاتى را مى فرمایید که در میان ما نیست.

حضرت فرمودند: پس چگونه آنان خود را شیعه مى دانند. على علیه السلام و یتیمان روزى حضرت على علیه السلام مشاهده نمود زنى مشک آبى به دوش گرفته و مى رود.

مشک آب را از او گرفت و به مقصد رساند؛ ضمناً از وضع او پرسش نمود.

زن گفت: على بن ابى طالب همسرم را به مأموریت فرستاد و او کشته شد و حال چند کودک یتیم برایم مانده و قدرت اداره زندگى آنان را ندارم.

احتیاج وادارم کرده که براى مردم خدمتکارى کنم. على علیه السلام برگشت و آن شب را با ناراحتى گذراند.

صبح زنبیل طعامى با خود برداشت و به طرف خانه زن روان شد.

بین راه کسانى از على علیه السلام درخواست مى کردند که زنبیل را بدهد تا حمل کنند.

حضرت مى فرمود: روز قیامت اعمال مرا چه کسى به دوش مى گیرد؟ به خانه آن زن رسید و در زد.

زن پرسید: کیست؟ حضرت جواب داد: کسى که دیروز تو را کمک کرد و مشک آب را به خانه تو رساند، براى کودکانت طعامى آورده، در را باز کن! زن در را باز کرد و گفت: خداوند از تو راضى شود و بین من و على بن ابى طالب خودش حکم کند.

حضرت وارد شد، به زن فرمود: نان مى پزى یا از کودکانت نگهدارى مى کنى؟ زن گفت: من در پختن نان تواناترم، شما کودکان مرا نگهدار! زن آرد را خمیر نمود، على علیه السلام گوشتى را که همراه آورده بود کباب مى کرد و با خرما به دهان بچه ها مى گذاشت.

با مهر و محبت پدرانه اى لقمه بر دهان کودکان مى گذاشت و هر بار مى فرمود: فرزندم، على را حلال کن! اگر در کار شما کوتاهى کرده است.

خمیر که حاضر شد، على علیه السلام تنور را روشن کرد.

در این حال، صورت خویش را به آتش تنور نزدیک مى کرد و مى فرمود: اى على! بچش طعم آتش را! این جزاى آن کسى است که از وضع یتیم ها و بیوه زنان بى خبر باشد.

اتفاقاً زنى که على علیه السلام را مى شناخت به آن منزل وارد شد.

به محض اینکه حضرت را دید با عجله خود را به زن صاحب خانه رساند و گفت: واى بر تو! این پیشواى مسلمین و زمامدار کشور، على بن ابى طالب علیه السلام است.

زن که از گفتار خود شرمنده بود با شتاب زدگى گفت: یا امیر المؤمنین! از شما خجالت مى کشم، مرا ببخش! حضرت فرمود: از اینکه در کار تو و کودکانت کوتاهى شده است، من از تو شرمنده ام. سفارش هایى از امام باقرعلیه السلام جابر جعفى نقل مى کند: بعد از خاتمه اعمال حج، با جمعى به خدمت امام محمد باقرعلیه السلام رسیدیم، هنگامى که خواستیم با حضرت وداع کنیم، عرض کردیم توصیه اى بفرماید! فرمود: اقویاى شما به ضعفا کمک کنند! اغنیا از فقرا دلجویى نمایند! هر یک از شما خیرخواه برادر دینى اش باشد. و آنچه براى خود مى خواهد براى او نیز بخواهد! اسرار ما را از نااهلان مخفى دارید، و مردم را بر ما مسلط نکنید! به گفته هاى ما و آنچه از ما به شما مى رسانند توجه کنید؛ اگر دیدید موافق قرآن است، آن را بپذیرید و چنانچه آن را موافق قرآن نیافتید، بر زمین بیاندازید! اگر مطلبى بر شما مشتبه شد، درباره آن تصمیمى نگیرید و آن را به ما عرضه دارید تا آن طور که لازم است براى شما تشریح کنیم.

اگر شما چنین بودید که توصیه شد و از این حدود تجاوز نکردید و پیش از زمان قائم ما کسى از شما بمیرد، شهید از دنیا رفته است.

هر کس قائم ما را درک کند و در رکاب او کشته شود، ثواب دو شهید دارد و هر کس در رکاب او یکى از دشمنان ما را به قتل برساند، ثواب بیست شهید خواهد داشت.

پی نوشت:

 میزان الحکمه، ج 6، ص 2926، ح 9938.

بحار، ج 68، ص 65.

میزان الحکمه، ج 6، ص 2938، ح 9978.

بحار الانوار، ج 68، ص 162، ح 11.

صفات الشیعه، ص 50، ح 13؛ بحار، ج 74، ص 353؛ نظیر این قضیه در چند روایت دیگر نیز آمده است ر.ک: میزان الحکمه، ج 6، ص 2932-2935، ح 9962 به بعد.

بحار، ج 41، ص 52.

بحار، ج 2، ص 236.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( یکشنبه 88/2/27 :: ساعت 4:0 عصر )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] .