دستِ برتر - نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
سفارش تبلیغ
طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی
 
 
نمونه سوالات متوسطه کلیه رشته ها
 
 
 
»» دستِ برتر

دستِ برتر

پیامبر خداصلى الله علیه وآله: الأیْدِىْ ثَلاثةٌ: سَائِلَةٌ و مُمْسِکةٌ و مُنْفِقَةٌ وَ خَیْرُ الأیْدِىِ مُنفقَةٌ. دست ها سه گونه اند: دست گیرنده و محتاج، دست نگاهدارنده و بخیل و دست بخشنده و با سخاوت. پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله مى خواهد پیروان خود را بلند همت و پرتلاش و کوشا، همراه با عاطفه اى پرمایه پرورش دهد.

به همین جهت به همه پیروان خود سفارش مى کند: 1. تا مى توانند از کسى چیزى نخواهند دست نیاز پیش کسى چون کنى دراز

پُل بسته اى که بگذرى از آبروى خویش پیامبر خداصلى الله علیه وآله به ابوذر مى فرماید: یا أباذرٍ، إیاک و السؤال، فإنّه ذُلٌّ حاضِر، و فقرٌ تتعجّلُه، و فیه حسابٌ طویلٌ یوم القیامة؛ اى ابوذر! زنهار از گدایى، زیرا در دنیا مایه خوارى و فقرى است که باعث تعجیل آن مى شوى، و در قیامت حسابرسى طولانى دارد. و امام على علیه السلام مى فرماید: در خواست و گدایى، زبان گوینده را ضعیف مى کند و دلِ پهلوان شجاع را خُرد مى کند و انسانِ آزادِ سرافراز را به مقام برده اى ذلیل تنزل مى دهد و آبرو را مى برد و رزق و روزى را کم مى کند. 2.انحصار طلب و خودپرست نباشند این تفکر که انسان، خود را همه کاره جهان بداند و از رازق بودن خداوند و از هزاران علت و اسباب معنوى مثل برکت خدادادى چشم بپوشد، نوعى شرک و قارون صفتى است که خیال مى کرد ثروتش براساس دانش اقتصادى خود اوست.

در حقیقت رازق اصلى خداست این امانت چند روزى نزد ماست امام على علیه السلام: «البُخلُ بالموجودِ سُوءُ الظنِّ بِالمعبود»؛ بخل ورزیدن نسبت به آنچه اکنون هست، بدگمانى و سوءظن به پروردگار است.

امام صادق علیه السلام مى فرماید: «در بدى بخل همین بس که به پروردگارش بدگمان است.

کسى که به عوض دهى خدا یقین داشته باشد با دست باز، بخشش مى کند». 3.دست بخشنده و روحیه خیرخواهانه داشته باشند در چند حدیث آمده است: «الید العُلیا خیرٌ مِن الید السُفلى » آن دست برتر که بخشنده است ارزشمندتر است از دست پایین و گیرنده.

در آستانه ماه مبارک رمضان پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله در خطبه اى ضمن بیان برنامه ها و فضیلت هاى ماه فرمود: «هر که مؤمن روزه دارى را در این ماه افطارى دهد نزد خدا اجر آزاد کردن یک بنده دارد و گناهانش بخشوده شود».

کسى گفت: همه ما توان این کار را نداریم.

حضرت فرمود: «خود را از آتش جهنم نگهدارید گرچه به پاره اى خرما، گرچه با جرعه اى آب دهى». از این پاسخ پیامبرصلى الله علیه وآله استفاده مى کنیم که اسلام مى خواهد روحیه خدمت رسانى و بلند همتى را در افراد زنده کند. و گرنه یک لیوان آب به دست دیگران دادن کجا و نجات از جهنم کجا.

شبیه حدیث بالا حدیثى است از امام امیرالمؤمنین علیه السلام: تَفَضَّل عَلى مَن شِئتَ تَکُن أمیرُه، و استغنِ عمّن شئت تکُن نظیره و افْتَقِر إلى مَنْ شِئْتَ تَکُنْ أسیرُه؛ به هر کس مى خواهى نیکى کن تا امیر او شوى، از هر کس مى خواهى بى نیاز شو تا همانند او شوى، و به هر کس مى خواهى محتاج شو تا اسیر او گردى.

نکته: در بین کشورها نیز همین معیار حکم فرماست و افراد و ملت هاى نیازمند - حتى در نیازهاى علمى، فنى، صنعتى در واقع به منزله برده و اسیر ابرقدرتها درمى آیند، پس بهتر است ما در حد توان از دیگران مستغنى شویم تا روابط متقابل و احترام هماهنگ برقرار شود. یکى از مؤمنان معاصر امیرمؤمنان على علیه السلام پارسا، اهل نافله و نماز شب، و نیازمند بسیار بلند طبع و با شخصیت بود که حاضر نبود از کسى چیزى بخواهد، حتى از شخصیتى چون على علیه السلام. روزى امام على علیه السلام پنج بار خرماى مرغوب براى او فرستاد.

مردى - تنگ نظر - نزد امام آمد و گفت: به خدا سوگند او از شما چیزى نخواسته است وانگهى یک بارِ خرما او را بس است.

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «لا کثّر الله أمثالک...»؛خدا امثال تو را در میان مؤمنان زیاد نکند.

من مى بخشم و تو بخل مى ورزى؟ خدا خیرت دهد اگر به کسى که چشمش به دست من است، من ندهم تا وقتى که بیاید و درخواست کند، و آن گاه پس از درخواست به او بدهم، به او جز قیمت آنچه (عزت و آبرویش) از او گرفته ام، چیزى نداده ام.

زیرا او را وادار کرده ام که آبرویش بریزد، همان آبرویى که باید هنگام اظهار ذلت و عبادت و درخواست حاجت در پیشگاه پروردگارم و پروردگارش بریزد. هر که با برادر مؤمنش - که مى داند استحقاق نیکى دارد - چنان کند، معلوم مى شود در دعا با خداى خود صادق نیست، وقتى مى گوید: «اللّهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات»؛ زیرا با طلب آمرزش براى او - از خدا مى خواهد که یک بهشت را به او بدهد ولى خودش از دادن اندکى مال بى ارزش دنیا بخل مى ورزد، چه بى انصافى.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » حسن hassan ( سه شنبه 88/2/29 :: ساعت 4:0 عصر )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات مطالعات اجتماعی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات عربی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات علوم زیستی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات شیمی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات فیزیک 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات ریاضی 1 سال اول متوسطه کلیه رشته ها
نمونه سوالات دین و زندگی سال اول متوسطه کلیه رشته ها
هندبوکهای مهندسی فلزات ASM
بزرگترین منبع اطلاعاتی جانورشناسی
گنجینه کتاب
پکیج طلایی تست زنی به روش مهندسی معکوس شامل 7 سی دی و 5 جزوه دیج
کتابخانه الکترونیکی شعرای معاصر
[همه عناوین(578)][عناوین آرشیوشده]


کلیه[18] . متوسطه[17] . رشته[17] . شاهد[15] . امام[14] . پیش[13] . دانشگاهی[13] . دبیرستان[13] . ایثارگران[12] . کشوری[12] . دی[11] . خرداد[10] . نمونه[10] . انسانی[9] . سوال[8] . Pro[7] . ماه[7] . v[6] . اسفند[6] . 1[6] . جواب[6] . چگونه خدمت گذار خوبی برای جامعه باشیم ؟ دانش آموزان چه می توانن[6] . تیر[5] . اول[5] . شهید[5] . فارسی[5] . نجفی[5] . نرم افزار[5] . مجموعه[4] . مدارس[4] . گروه[4] . کشور[4] . شناسی[4] . سوالات[4] . سال[4] . خدمتگزاری به مردم در سیره و سخن ...[4] .